"Valtioneuvosto toteaa nyt, että henkilötunnusjärjestelmän kiireellisin uudistuspaine syntyy tunnusten riittävyyden varmistamisesta. Tämä pystytään ratkaisemaan muuttamatta henkilötunnuksen muotoa".
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/4cc03361-6b1e-4783-b082-341e87108a59
”Tähän suunnitellaan vastattavaksi lisäämällä tunnukseen uusia välimerkkejä, mikä lisää käytettävissä olevien tunnusten määrää.”
Sukupuolineutraali hetu-uudistus ei toteudu
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Valheellisin mahdollinen argumentti hetujen sukupuolineurtaalistamisen puolesta on se, että kirjaimet, numerot ja välimerkit olisivat loppuneet ja että päivittäin syntyvien lasten määrä n. 130 kpl. ylittäisi nykyisenkään merkitsemistavan kapasiteetin.
Hetujen sukupuolineturaalistaminen on yhtä tarpeellista kuin liikennemerkkien sukupuolineutraalistaminen eli täysin tarpeetonta ideologiaa eli anarkisti-feministien väkivaltaa valtion hallinnossa. - Anonyymi
Kaikea se intersekonaalinen hallitus puuhailee.
- Anonyymi
Onneksi kerrankin järjen ääntä on kuultu ja tämä täysin tarpeeton ja erittäin kallis ns.uudistus kuopattiin. Ei merkit ja symbolit ole maailmasta loppumassa.
- Anonyymi
Höpsistä kohta intersekonaalit makoilemssa autotiellä jos eivät saa neutraalia sukupuolisuuttan hekilöttömään paperiinsa.
- Anonyymi
Jos tunnusosan sukupuolittamisesta luovuttaisiin, saataisiin jokaiselle syntymäpäivälle täydet 999 vaihtoehtoa, eikä se edellyttäisi mitään kalliita muutoksia.
On aika harvinasita että Suomessa syntyisi tai tänne muuttaisi ulkomailta samana päivänä syntyneitä henkilöitä yhteensä 1000. Jaha, nykyinen hallitus siis päätyi järkevöittämään edellisen suunnitelmia tässä asiassa. Mikäpä siinä, jos keksivät kerran kustannustehokkaamman ja toivimman tavan ongelman hoitamiseksi. Tässä taloustilanteessa Sipilän hallituksen kaavailema muutos sellaisenaan ei muutenkaan olisi järkevä.
- Anonyymi
Kaikki on järkevää jos se liittyy hallituksen itersekonaalisuuteen.
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki on järkevää jos se liittyy hallituksen itersekonaalisuuteen.
Olisiko sinusta ollut parempi toteuttaa uudistus nyt sellaisena, kuin Sipilän hallitus sen kaavaili?
- Anonyymi
Vanhojen tunnusten pitää antaa olla ja vaikka ensi vuodesta lähtien syntyneille yksi kirjan, merkki tai numero lisää. Hirveä työ ja rahanmeno kaikki oman asiakirjansa laittaa uusiksi. Järkevä maa ottaa huomioon kansalaistensa edut. Kukaaan ei varmasti äänestänyt uudistusjärjestelmän ja omien tunnistustensa muuttamisen puolesta. Ehdokas tekee työtä omille äänestäjilleen, ei tämän maailman korporaateille.
- Anonyymi
Henkilötunnuksen sukupuolineutraalius toteutuu vuodesta 2027 alkaen. Ihmisen ikä siihen kuitenkin vielä jää. Kenenkään olemassa olevaa henkilötunnusta ei ole tarkoitus muuttaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11586805
Tulevaisuudessa henkilötunnuksia myönnettäisiin numerojärjestyksessä sukupuoleen katsomatta. Nykyisin välimerkin jälkeinen kolminumeroinen yksilötunnus on naisilla parillinen ja miehillä pariton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p264943Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133650Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241454- 1861202