Kyllä ottaa päähän näillä kyselytunneilla, kun jonkun pitää kuin kiusalla jankata väliin ruotsiksi. Siinä asia unhoittuu ja sotkeentuu, varmaan tekevät sen kiusallaan, kun se kerran on luvallista ja olemme olevinaan kaksikielinen maa. Saavat asiaan tuntumaan entistä vastenmielisemmältä. Onko todella tarpeen, kysyn vaan.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä.
- Anonyymi
Eihän se oo ,kuin vittuilua,tympäsee kuunnella lässyttävät väliin Ruotsiksi.
- Anonyymi
Pieni neuvo: älä matkusta ulkomaille koska siellä ei kuule suomenkieltä useinkaan ja tulee sitten pahaolo jos joku puhuu muuta kuin kotimaista keiltä!
Suomessa on kaksi kansalliskieltä ja niiden käyttö on ihan normaalia, eduskunnassakin.- Anonyymi
Pieni neuvo. Ulkomailla ei puhuta suomea, siellä puhutaan maankieltä, ja jos ei sitä osaa voidaan puhua englistä, ruotsia ta venäjää. Eli se on selvää, että ei siellä suomea puhuta.
Mutta eduskunnassa on puhuttava suomea, koska jonkun pienen porukan takia ei kannata kiusata koko suomea, jankuttamalla välillä ruotsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071308
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku96920Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31844- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93652- 32645
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18578
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10486