Marin poseeraa Trendi lehden kuvassa. Oma tyttäreni ei lähde ulos noin paljastavassa asussa. Mutta tyttäreni onkin älykäs.
Sanna Marin itse pönkittää sovinistista yhteiskuntaa esiintymällä paljastavasti. Suurin osa miehistä tuijottaa kuvan rintojen väliin, kuka edes muistaa, mitä hän sanoi?
Sanna Marin poseeraa kannessa taas
7
246
Vastaukset
- Anonyymi
Joo kaunis ja vielä viisas , se ajatus 6 tuntisesta työpäivästä entisellä palkalla oli loistava .
- Anonyymi
Tuota kuvaa ihmettelevät eivät tiedä muodista mitään. Vuosikausia on naistenlehdissä ollut kuvia tyylikkäistä naisista bleiseri päällä ilman paitaa. Mutta jos lukee vain Aku Ankkaa ei tiedä mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota kuvaa ihmettelevät eivät tiedä muodista mitään. Vuosikausia on naistenlehdissä ollut kuvia tyylikkäistä naisista bleiseri päällä ilman paitaa. Mutta jos lukee vain Aku Ankkaa ei tiedä mitään.
On niissä ollut vuosikausia kuvia myös naisista seksikkäissä alusvaatteissa. Runkkulehtiä siis.
- Anonyymi
Eipä tuo kuva ainakaan naisten etua aja, se on varmaa. Jos tuolla tyylillä ei naisia esineellistetä, niin millä?
- Anonyymi
Nimenomaan. Marin osoitti fiksuille tytöille, että ei se mitään merkitse vaikka olet äykäs, koulutettu ja korkeassa asemassa, sinunkin täytyy päteä samalla alueella kuin viihdetähtöset: paljaalla pinnalla.
Nyt tätä on selitelty: on ihan tyylikäs (tosi kolho pelkkä takkia paljaan ylävartalon päällä!)- Tai että dekoltee-leikkaus voisi olla yhtä avara. Ei muuten voisi.
Lisäksi Sanna brassailee edullisella ulkomuodollaan ja nuoruudellaan, ei kovin yhdenvertaista vaikkapa Maj-Len Henriksonia tai Annika Saarikkoa ajatellen. Sanna antaa löylyä naisten keskinäiselle kilpailulle, joka näkyy teinityttöjen maailmassa aika murhaavana ilmiönä. - Anonyymi
Kuva oli provokaatio. Jokainen (ainakin hetero) miestä kiinnostaisi hieman siirtää bleiserin kaulusta sivummalle.
Provokaatiosta seuraa, että ainakin joku jossain sanoo ääneen mitä ajattelee. Valtaosa on hiljaa. Ja sitä voidaan sitten taas käyttää todisteena, että kaikki miehet on sikoja, kulttuuri on patriarkaarinen, naista esineellistetään jne jne.
Feminististä provokaatiota. - Anonyymi
Tasa-arvon nimissä pitäisi Sannalle tulla kunnon seksiskandaali. Mies sitten kirjoittaisi kirjan ministerin gigolo. Mahtaako ministerirouvien salakerhoissa ja illanistujaisissa esiintyä mies strippareita. Naiset on sikoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190