Millaisissa uutisotsikoissa Jehovan todistajat ovat viime vuosina olleet esillä? Tuoreella UUT:n YouTube-videolla käsitellään Jehovan todistajien medianäkyvyyttä. Videolla Jehovan todistajien aiheesta kandidaatin tutkielman kirjoittanut UUT:n harjoittelija Janina kertoo myös siitä, miten Jehovan todistajat itse ovat suhtautuneet heitä koskevaan uutisointiin. Käy katsomassa video ja tilaa samalla kanavamme, niin saat jatkossakin tietoa suomalaisesta uskonollisuudesta ja hengellisestä väkivallasta.
Katso video YouTubesta.
https://youtu.be/yKMnEpA7Hm4
Jehovan todistajat mediassa
5
107
Vastaukset
- Anonyymi
En ymmärrä miten tuollaista voidaan edes esittää että 11 vuotias tyttö on vietellyt keski ikäisen miehen kuten yhdessä uutisotsikossa luki. Hirveän törkeää ja häpeä puhua tuollaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tuo on oikea tieto. YLE kertoi:
https://yle.fi/uutiset/3-10106328Sairasta touhua!
- Anonyymi
Jehovan todistajat ovat siinä mielessä hyvin perinteinen kultti, että osa järjestön oppeja on se, ettei järjestö koskaan tee mitään väärää ja kaikki kritiikki on perusteetonta. Tämä ajatusmalli iskostetaan ryhmän jäseniin siten, että opetetaan rivitodistaja automaattisesti blockaamaan kaikki kielteiset ajatukset järjestöä kohtaan. Kritiikki on apostaattien valheita tai muuten vain vainoamista. Vainoamiskompleksista kärsivät Jehovan todistajat voivat tosin kääntää tunteen vainoamisesta vahvistukseksi siitä, että Raamattu ennusti vainoamisen juuri harmagedonin alla. Siinä mielessä he oikeastaan tarvitsevat vainoamisen tunnetta, sillä eihän loppu muuten voi olla tulossa.
- Anonyymi
Josko vain ihmettelet että seurassa jotain vialla, niin vallassaolia vihjaa, että ei kukaan pakota olemaan järjestössä jos ei halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908746Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484771Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414451Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit472659Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001526- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641182Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110
