Demarit tyypillisesti täysin epäpätevään tyylilin eivät näköjään joko ymmärrä mitä populismi on tai pelkkinä koulukiusaajina esittävät etteivät ymmärrä. Tänne tulee aloituksia jossa lukee tyyliin että: "populisti on valehteleva kainalopieru äijä". Tämä lause on itsessään täysin rahvaanomainen ja populistinen eikä todellakaan mitään hienostunutta poliittista sanailua kuten vassari ilmeisesti jopa koomisesti itse kuvittelee. Lisäksi toisen syyttäminen valehtelijaksi polittiikassa on täysin alhaista, epäpätevää ja lapsellista. On ikäänkuin itsestään selvää että puolueet pitävät toisiaan valehtelijoina. Se on se koko alkuperäinen syy miksi on eri puolueita. Toisen puoleen mielipide on toiselle puolueelle perustavanlaatuisesti täysin väärä ja kaikki mitä hän sanoo on toiselle valetta mihin ei missään nimessä pidä uskoa. Tämän itsestäänselvyyden oisoittaminen joka käänteessä on siis täysin turhaa ja täyttä ajanhukkaa.
Vasemmiston sivistynyt sanailu vs. Persujen populismi
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vasemmistolaisuus on pelkkää Antipopulismia, pohjoiskorean tyyliin.
Siinä vaalikarjalta ei kysytä yhtään mitään.
Vasemmisto on keksinyt koko populismin juurkin lietsomaan kaikki vählahjaiset ja lukutaidottomatkin väkivaltaiseen vallankumoukseen ylempää ja oppineempaa luokkaa vastaan
Perussuomalaisilla sentään kysytään jo ehdolle asettuessa, allekirjoitatko lausekkeen jossa olet aina puheenjohtajan kanssa samaa mieltä.... Tämä jo Soinin ajoilta jäänyt perinne.
Kuitenkin puolue on kaikista demokraattisin koska puolueen kaikki kannanotot muodostetaan jäsenien kesken demokraattisesti. Kannat eivät siis ole puheenjohtajan omia päähänpistoja vaan hänen tehtävä on tuoda esiin ja kiteyttää puolueen enemmistön yleinen mielipide.
Demarit aina hyssyttelee vaan ja vähättelee kaikkien ongelmian laajuuttaa. "Joo, ei se haittamaahanmuutto mitään lieveilmiöitä tuo, älkää olko rasisteja. Ei se velkaantumine niin paha asia ole, älkää olko tuollaisi kitupiikkejä. Kyllä kaikki naisetkin on niin eteviä ja päteviä johtajia. Ei saa olla eri mieltä koska pitää olla kivaa ja ihanaa tasa-arvoa, eikö niin?"
Ehkäpä persu kysyy joltain oppineemmalta, jos olettaa öyhötyksen olevan samaa kuin populismi??
Öyhötys ei ole rikos. Pätevät aikuiset ammattilaiset menevät aina sen mukaan mikä on laillista. On täysin keskenkasvuista ja lapsellista syyttää henkilöä tai tahoa asiasta mikä ei ole lain mukaan rikollista
Hyvää sarkkia
Vasemmistolaisuus on pelkkää Antipopulismia, pohjoiskorean tyyliin.
Siinä vaalikarjalta ei kysytä yhtään mitään...
Vasemmisto keksi populismin. Vasemmistolaisuus on pelkkää anti-kristillisyyttä