Mielipiteenne soijakostikkeesta

Siis tuosta cocacolan näköisestä liemestä? Suositteko sitä ruoanlaitossa? Aika suolaista.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ikinä en oo käyttänyt

Äänestä

Onhan se litku tärkeä bensa ituhipeille, kun ilman sitä ne nääntyis nälkään?
Mut kyl sit tulee joskus itekki pihvien päälle lorautettua :P

Äänestä

On se hyvää, koijaamis sotkuke.

Äänestä

hyvät suolat antaa marinaadissa. Me maustetaan/marinoidaan sillä broileria ja grillataan. Rypsiöljyä, soijaa reilusti, siihen itse tekemäämme grillimaustetta (kolme pippuria, sipulijauhe, paprika). Tuolla mönjällä marinoidaan ja vot, tosi hyvä grillattuna. Yleensä edellisenä iltana marinoin, toimii kyllä niin että samana aamuna maustaa.
Siis suola tulee pelkästään soijasta.

Äänestä
  • Eli suvakkilogikalla:

    Suola = paha
    Suola soijakastikkeessa = hyvä

    Ok!?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli suvakkilogikalla:

    Suola = paha
    Suola soijakastikkeessa = hyvä

    Ok!?

    mitä vittua soperrat? Suolaa ei lisätä siksi että soijasta tulee jo tarpeeksi suolaa.

    Äänestä

Jos lisäät soijaa ruokaan, älä käytä suolaa.

Soijakastike on kiinalisen ruoanlaiton yksi kulmakivi,

Äänestä

Se on hyvää itujen päällä ja kukkaa pössyteltäessä. 😊

Äänestä
  • Ooks ikin tykittäny puolet heppaa ja puolet soijakastiketta suoraan kyynärään!

    Vähäks hyvät pöhinät!

    TV: Marinoidut Sannat

    Äänestä

Soijakastike on kokatessa hyvä jos pöperöstä uhkaa tulla turhan kuivaa. Pitää tosiaan vaan muistaa, että muu suola jätetään sitten pois. Marinadin osana myös oikein hyvä.


Kaupan oli aikaisemmin kiinalaista sieni-soijakastiketta, joka oli erityisen hyvää, vaikka teki kaikesta ruuasta öljyvahingon näköistä. Pikimustaa. En valitettavasti enää ole löytänyt.

Viikon vinkkinä kastakaa keitetty riisi soijakastikkeella suolan lisäämisen sijasta. Sopivalla annostuksella saa lisää makua jopa vähemmällä suolalla, eikä ulkonäkö itseäni haittaa. ; )

Äänestä

Soijaa on olemassa monia vaihtoehtoja. Esimerkiksi makea soijakastike.
Ei pidä tyytyä pelkästään suolaiseen, pitää kokeilla muitakin.

Äänestä

Paikallinen maakuntamme tunnettu suvakkivihreä osti Prismasta soijakastiketta. Siihen loppui soijakastikkeen käyttö ja jo avattu pullo tunkiolle. Sama homma banaaneitten kanssa. Meillä ei viherpunikkien suosimiin kauppatarpeisiin rahaa tuhlata!

Äänestä

Mauttomiin riiseihein pikku loraus, jos bambu soossia kyyti poikana?

Äänestä

Vaikuttaisi olevan pääasiassa haitallista ihmiselle, joten ei ole menettänyt mitään, jos ei ole käyttänyt. Ei kannata tehdä niin kuin valkoinen kissa teki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siis tuosta cocacolan näköisestä liemestä? Suositteko sitä ruoanlaitossa? Aika suolaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu