Ravintolat on hyvät ja nostaa hintojaan, kiitos

Anonyymi

Se joka käyttää ja tarvitsee ravintoloiden tuotteita ja palveluita maksakoon sen, minkä se maksaa.

Jos ei ole halua maksaa, tuote ei ole hintansa arvoinen.

Kannattamatonta yritys- ja liiketoimintaa ei pidä väkisin pitää hengissä.

22

112

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhteiskunta tukee ravintolayrittäjää.
      Siis pieni veronmaksaja maksaa, vaikkei itsellä ole ollut varaa tai edes halua vuosiin käydä ravintolassa syömässä. Omilla eväillä mennään. Syödään kotona.

      Moni makaronilooran ja pottumuusin syöjä maksaa enemmän ravintolasyömisestä tukieuroina kuin omasta syömisestään, vaikkei itse ole ties koska käynyt ulkona syömässä.

      • Anonyymi

        Tosi.


      • Ei tarvisi kyllä yhteiskunnan tukea näitä ravintoloita yhtään mitenkään, sillä ne ovat just olleet koko epidemian ajan näitä taudinlevittäjiä, jotka ovat vaan vähätelleet asiaa ja koko taudin vakavuutta. Eipä haittaisi yhtään, vaikka kaikki Suomen ravintolat menisi konkurssiin.

        Tukekoon Lintilä ja kokoomuslaiset porvarit niitä itse omilla rahoillaan.


      • Anonyymi
        DarkFear kirjoitti:

        Ei tarvisi kyllä yhteiskunnan tukea näitä ravintoloita yhtään mitenkään, sillä ne ovat just olleet koko epidemian ajan näitä taudinlevittäjiä, jotka ovat vaan vähätelleet asiaa ja koko taudin vakavuutta. Eipä haittaisi yhtään, vaikka kaikki Suomen ravintolat menisi konkurssiin.

        Tukekoon Lintilä ja kokoomuslaiset porvarit niitä itse omilla rahoillaan.

        Joku siru asetettava, millä tunnistaa ravintoloissa kävijät.
        Verotetaan heitä kohdennetusti.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joku siru asetettava, millä tunnistaa ravintoloissa kävijät.
        Verotetaan heitä kohdennetusti.

        Parasta olisi, kun hallitus laittaisi ravintolat kiinni "Toistaiseksi", joka tarkoittaisi käytännössä sitä, että ne olisi todellakin kiinni ihan niin kauan aikaa, kun tarve vaatii ja miten kauan tämä epidemia oikein maassamme kestää.

        Jos epidemia kestää sen 5 vuotta, niin silloin ravintolat pidettäisiin kiinni se 5 vuotta ja avattaisiin sen jälkeen vähitellen rajoituksia lieventäen ja oltaisiin tietenkin taas valmiita niitä sulkemaan hyvinkin nopeasti.

        Keksikööt yrittäjät uusia bisnesideoita tai menkööt muihin töihin.


    • Anonyymi

      Jää vappusatasen puolikkaatkin saamatta, kun tuetaan uusavuttomien ja eliitin ravintolaruokailua sekä nuorison biletystä.

      • Anonyymi

        Vappusatanen otetaan äänestäjiltä itseltään jotta eliitti voi ruokailla ravintoloissa jatkossakin kuin ennen koronaa.


    • Anonyymi

      Bentleyejen hinnat kattoon kans.

      • Anonyymi

        Bentleyden hinnat....


    • Anonyymi

      Kotiruoka parempaa kuin kallis ravintolaruoka.

      • Näin on ja paljon edullisempaakin. Ravintolassa joudut maksamaan jo parikymppiä parista pienestä perunasta ja pienestä pihvistä tai kalan palasesta. Tolla rahalla ostaa jo helposti Prismasta ruokaa moneksi päiväksi ja mikä parasta, niin saa syödä ne yksin tai oman perheen kanssa kotona kaukana noista tautipesäravintoloista.


      • Anonyymi

        Todellakin.

        Ravintolaruoka on suurelta oson puolivalmista uudelleen lämmitystä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Todellakin.

        Ravintolaruoka on suurelta oson puolivalmista uudelleen lämmitystä.

        Näin on. Mielestäni ravintolaruoat ovatkin ihan liian kallista ruoan laatuun ja määrään nähden.

        Sama pätee myös juomiin, kun monissakin paikoissa umpisurkea automaattikahvi maksaa jopa liki 3 euroa kuppi!!! Aivan törkeän hintaista, kun kaupasta sillä ostaa kahvipaketin, josta on iloa pitkäksi aikaa. Usein myös torikahviloissa sen kahvin saa alle parilla eurolla ja on myös paljon parempaa ja tuorempaa, kun jotkut ravintoloiden automaattikahvit tai kolme tuntia pannussa seissyt kitkerän makuinen litku.


    • Anonyymi

      Pakkasesta mikron taikka pannun kautta kylmälle lautaselle.

      Bunsenilla poltetaan muka grillausraidat sokerimarinoituun tuotteeseen.

    • Anonyymi

      Kai te rassukat ymmärätte että ravintolassa käynti on VAPAAEHTOISTA! Elämme demokraattisessa valtiossa jossa ei lestadiolaiset tai muslimit päätä asioista.... ainakaan vielä.

      • Tällaisena vakavana epidemia-aikana hallituksen pitäisikin kieltää se turha ravintoloissa käynti ihmisiltä kokonaan, kun sillä tätä epidemiaa ja sen leviämistä saataisiin jarrutettua hyvinkin tehokkaasti.


      • Anonyymi

        Ravintolssyöjä maksakoon itse omat sapuskansa.


    • Anonyymi

      Kyllä kokoomuslainen maksaa mielellään hyvästä ruoasta ja palvelusta sen mitä pyydetään.

      • Anonyymi

        Ei.
        Maksattaa mieluusti kaiken muilla.
        Teettää hommat muilla ilman palkkaa.


    • Anonyymi

      Jokainen voi "äänestää" hinnoista jaloillaan , itse en ikinä maksaisi periaatteesta kahvikupista yli 2€ , vielä enempi ihmetyttää nää mäkkärit yms. jossa sämpylämajoneesimössöpihvillä on hinnoissaan , eikä tule ku nälkä.

    • Anonyymi

      Jos ei ole varaa maksaa ravintolaruuasta, sitä mitä se maksaa, syö kotona.

      Turha yrittää maksattaa omia ravintola syömisiään muilla syytämällä tukirahaa kannattamattomaan ravintolabisnekseen.

      Jos ihmiset eivät ole valmiita maksamaan sitä, mitä tuote tai palvelu oikeasti maksaa, ei se ole sen arvoinen. Kannattamatonta yritystä on turha jatkaa.

      • Anonyymi

        Näin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe