Voiko itseensä liittyviä unia kertoa etukäteen?
Otsikon kysymys johtuu siitä, että kerrottuani jokin aika sitten julkisesti menneinä vuosina näkemistäni itseeni ja tulevaan profeetalliseen ja ehkä jopa presidentilliseen tehtävääni liittyvistä unista ja toistenkin saamista sanomista, jotkut pitivät profetioiden julkistamista narsistisena itsekorostuksena, mitä minun ei olisi heidän mukaansa pitänyt tehdä. Sen lisäksi he eivät usko, että mitään unissa kerrottua koskaan tapahtuisi.
Jäin sitten itsekin miettimään asiaa siltäkin pohjalta, sanooko Raamattu asiasta mitään. Jostain syystä mitään ei tullut mieleeni ennen kuin pari päivää sitten, jolloin mieleeni muistui yhtäkkiä Joosefin tapaus.
Nuori Joosef nimittäin kertoi isälleen ja veljilleen näkemänsä unet, joiden mukaan Jumala tulee vielä korottamaan hänet sellaiseen asemaan, että veljet ja jopa isäkin kumartavat häntä.
Veljet suuttuivat moisista unista ja alkoivat kateellisina vihata Joosefia sanoen: ”Sinustako tulisi meidän kuninkaamme, sinäkö muka hallitsisit meitä?” Jaakob-isäkin nuhteli Joosefia ja kysyi: ”Mitä tuollaiset unet ovat olevinaan? Pitäisikö minun ja äitisi ja veljiesi muka tulla kumartamaan sinua?” Mutta Jaakobia jäivät unet kuitenkin askarruttamaan.
Raamatun kertomuksen tuntevat tietävät, että Joosefin uni toteutui myöhemmin kirjaimellisesti sen jälkeen kun Joosefista oli tullut Egyptissä faaraosta seuraava eli meidän sanoillamme Egyptin pääministeri.
Joosefin tapauksen perusteella olen sitä mieltä, että ei ollut väärin eikä itserakasta, että julkistin minuun liittyviä unia etukäteen.
Voiko itseensä liittyvä unia kertoa etukäteen?
4
128
Vastaukset
- Anonyymi
Vähän tämän unen samantapaista olen saanut kaksi kertaa, että usko vaihtuu Jumalan voimasta ihmisten viisauteen johon usko perustuu ja siihen nojaudutaan tulkaten ja opettaen Raamattua ja annetaan tukea järkeisopeille, jotka ovat riivaajien viisaudesta ja riivaajien oppeja.
- Anonyymi
Tiedätkö kenestä Joosefin unet kertoivat? Ketä tähdet ja hänen veljensä tulisivat kumartamaan? Ne kertoivat JEESUKSESTA. Katsos jokaisen ihmisen elämän tarkoitus on että meidän liha eli toinen minämme kuolee pois ja meidät palautetaan niiksi ihmisiksi, joiksi meidät alunperin luotiin. Eli että ensimmäinen Aadam eli Jeesus ottaa sinussa muodon! Eli että sinun lihasi ristiinaulitsemisen ja ylösnousemuksen jälkeen Jeesus elää ja näyttäytyy sinun ruumiisi kautta. Eli viitaten Paavalin kirjeeseen: "En elä enää MINÄ, vaan Jeesus Kristus elää minussa"! Eli toisin sanoen: "Ei elä enää Jouko, vaan Jeesus elää Joukossa." Ja jos sinä haluat, että Herra tulee käyttämään sinua, niin sinun on ymmärrettävä että sinun Suomi24 kirjoituksesi ovat olleet narsistista lihan pönkittämistä. Aivan kuten Josoefkin ylensi itseään kun hän oli vielä lihallinen. Jos Herra tulee sinua käyttämään suurella tavalla, voit olla varma että Jouko Pihon liha ei tule saamaan siitä mitään kunniaa. Vaan sinut tuntevat ihmiset tulevat hämmästymään kun sinun kasvosi ja koko olemuksesi tulee muuttumaan 100% totaalisesti Kun Jeesus ottaa muodon sinussa. Ja se on se prosessi minkä kaikki suuret Raamatun profeetat kävivät läpi. Ja vasta silloin toteutuu nämä Jumalan sanat Jouko sinulle: "Minä asetan sinun vihollisesi sinun=Jeesuksen astinlaudaksi" Ota opiksesi tästä tekstistä niin Herra antaa sun menestyä
- Anonyymi
Minä-minä-minä….. voi voi!
Täällä olikin hetkisen rauhaa, ettei tämä J.P. ollut tunkemassa sielullisia ja harhaisia unia ja näkyjä. Ny taas. Ja mikä on ääni kellossa? MINÄ!
Minä olen se jokin erikoinen, valittu, joka…. Päästän suomalaiset kaikista ongelmista ja EU:n vallasta, ja, ja…. No?
Eihän sairaudelle ja harhoille ihmisparka itse mitään mahda? Iän myötä ne yleensä pahenevat, tiedetään! Minä-minä-minä….
Missä JEESUS? Mistä tietää väärän profeetan? J.P. on täynnä itseään, koko ajan on. Minä---
Joh.7:18
”Joka omiaan puhuu, se pyytää omaa kunniaansa, mutta joka pyytää lähettäjänsä kunniaa, se on totinen, eikä hänessä ole vääryyttä.” KR 1938
”Joka esittää omia ajatuksiaan, tahtoo kunniaa itselleen..” KR 1992
Kun J.P. edelleenkin kuvittelee omien ja toisten ennustelujen varassa itsestään suuria, sitä voi vain valittaa.
Nyt hän on löytänyt itselleen jopa Vanhan testamentin Joosefin keppihevosekseen. Että hän on niinkuin Joosefin kaksoisolento? Ja jopa Moosekseen hän itseään rinnastaa. Voi-voi. Eikö vähempi itsekorostus riitä? Olla joosefia, moosesta, suomen presidenttiä, ja… profeettaa, ja….. Mutta kun paholainen saa ihmisen (uskovan) koukkuunsa, niin se riivaa vuodesta toiseen. Syöttää pajunköyttä: oot erikoinen! Unia, unia, unia. Ne tosin hivelevät narsismia, mutta samalla koukuttavat kuin huumeannos sairasta tilaa!
Nyt J.P. viittaa erääseen kuolleeseen ystävään. Kun oli jenkeissä 1980-luvulla ihastui ilmeisesti tähän blondiin? (j.P. on itse kehunut kirjassaan, että blondit naiset ovat hänen heikkous!) No, tämä blondi sitten ennusti J.P:lle, että olet kuin Mooses! Ja J.p: uskoi tuon minäänsä hivelevän ennustuksen kuin lapsi sadun joulupukista!
”Beckyn profetia minulle
Becky Amendola profetoi minulle 10.4.1982 Christ for the Nations Instituutissa USAn Dallasissa: ”Olet kuin Mooses erämaassa. Kun palaat Egyptiin, Herra on antava sinulle Aaronin, apulaisen, joka tukee sinua voimallisesti. Herra tulee käyttämään sinua kuten Moosesta Israelin vapauttamisessa.”
Nyt J.P. surkuttelee, näin: ”Tämä yli 38 vuotta vanha profetia ei ole vielä toteutunut. Olen edelleen erämaassa eikä Aaronia ole näkynyt.”
No, väärillä ja ihmistason profetioilla ei ole tapana toteutua!
Mutta J.P:n kristillinen vakaumus onkin kovin ihmiskeskeistä? Mitkä todistus?
Yleensä uskova tahtoo taivaaseen päästyään nähdä ENSIN rakkaan Herransa, Jeesuksen, joka lunasti ja maksoi hinnan Gogatan ristillä!
Mitkä ovat J.P:n toiveet? Hesarin haastattelussa hän nimeää ne näin:
”Piho kertoo haluavansa tavata taivaassa kolme ihmistä. He ovat apostoli Paavali, 1980-luvulla kuollut ystävä Becky Amendola sekä Marilyn Monroe.”
Paavalin nyt toki ymmärtää? Mutta kaksi naista? Joista toinen on elokuvataivaan blondi ja seksisymboli, Marilyn Monroe? Ja toinenkin joku tärkeä – hm – mikä? Becky Amendola.”
On toki ymmärrettävää, että ihminen voi joutua mihin tahansa sekavuuteen. Vangiksi pimeyden profetioiden ja sairaiden unien sekamelskaan. Sellaiseen, jotka ruokkivat itsekeskeistä, narsistista tasoa. Mutta joskus tilanne etenee niin, ettei Jumalakaan enää mahda mitään. Siksi, ettei ihmiselle ole aikanaan kelvanneet nuhteet, varoitukset ja Raamatun Sanan terveet opetukset.
Ei siis parantumista, raitistumista.... - Anonyymi
Uskova nainen, pastori ryhtyi pornotähdeksi, koska tahtoi olla ESILLÄ; eikä pastorin hommissa se riittänyt! Kaikkeen se paholainen koukuttaa..
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/4ebec585-1834-4f3d-aec2-b2bb451e6eca
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668