Köyhän lapsi ei saa opetusta Vantaalla

... ehkä ei muuallakaan? Kaupungin vuokrataloalueiden kouluissa ei ole kunnon opetusta, ei ole avustajia oppilaalle, erityisopetusta tosi vähän. Kaikki on samoissa luokissa, häiriintyneet ja semmoiset, jotka ei osaa edes puhua. Ei se sitten ihme ole että hakkaavat toisiaan pihalla.
Sama onneton kohtalo on yhtälailla köyhän valkoisen miehen lapsella kuin mamuillakin. Muodostumassa White Trash, jolla ei ole mahdollisuuksia sosiaaliseen nousuun. Jos muuten olisikin, niin opettajat istuvat päivät pitkät selvittämässä tappeluita, eivätkä ehdi opettaa niitä hulabaloo-luokkia. -Oman pojan perheen patistin Järvenpäähän, missä erityislapsi saa paremmin apua. Itse olen toiminut sosiaalipuolella ja tunnen sekä opettajia että vantaalisperheitä.

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu on muuallakin, varsinkin maahanmuuttajavaltaisilla alueilla, siksi kaikki ne, jotka pystyy, muuttaa muualle.
      Sama kehitys kuin muuallakin Euroopassa ja naapurimaassa näkyy, mihin se johtaa.
      Tiedän myös suomenruotsalaisia perheitä, jotka ovat muuttaneet Ruotsista pois tämän syyn takia. Haluavat lastensa oppivan ja pysyvän hengissä.
      Silti Ohisalo ja Haavisto raahaa näitä elintasosiirtolaisia tänne lisää elätettäväksi ja rikollisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe