Renoa Group on uusi kotisun

Anonyymi

Renoa group on kotisunin yritys johon he vaihtavat hiljalleen toiminnat kokonaan menetetyn maineen vuoksi

46

18310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa asiaa googletin ja siltä näyttää! Kotisun firma näyttää siirtävän Renoa firman alle toiminnan

    • Anonyymi

      Vanhaa isääni yrittivät myös vetää höplästä. Onneksi toinen putkifirma pelasti homman käymällä ja totesivat ettei putkiremontin tarvetta ole.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Meille tuli semmonen Renoa (entinen Kotisun) myyjä käymään, varattiin aika puhelimessa. Ei meinattu päästä eroon, tarjous teetettiin että saadaan se lähtemään! Eipä siinä, paikallisen urakoitsijan tarjous oli tuhansia euroja edullisempi!

      Varokaa oikeesti Renoa Group ia siinä tulee vaan rahallisesti takkiin. Miksi tuohon toimintaan ei jo puututa?
      Facebookikin on täynnä aitojen paikallisten ihmisten negatiivisia arvioita näitten koijarien toimintatavasta.

    • Anonyymi

      https://www.yhtiomies.com

      firmoista, golfista ja sijoituskohteista eroon

    • Anonyymi

      meillä kävi renoan mies kuvasi putkia yhdessä putkessa oli pieni pilkku kertoi on jo vaaran paikka pelotteli vaimoa.vaimo oli yksin kotona teki sopiamuksen.asentaja kävi teki 3päivää.putkiremotin hinta 9470e josta putkien hinta 3500e täyttä huijausta ollaan eläkeläisiä. ovat todella kieroa porukkaa. älkää sortuko kysykää paikallisilta yrittäjiltä tulee tulee ainakin puolet halvemmaksi.varokaa etenkin eläkeläiset ovat tosi imeliä.

      • Anonyymi

        Kysyvät jo puhelimessa että oletko eläkeläinen. Kokevat että on helpompi koijata vanhoja


    • Anonyymi

      Surullista, että tällainen bisnes kukoistaa. Myyntitaktiikkana on tosiaan se, että mukavat pojat ja miehet tulevat kylään kahville ja sieltä se sopimus puristetaan samana iltana kasaan. Ja äkkiä aloitetaan remontti, että hyväuskoinen hölmö ei tajua kilpailuttaa asiaa. Tai siis ylipäätään sitä remontin tarvettakaan, että miksi sitä remonttia tehdään. Täälläkin vaihdettu lähes ikuiset valurautaputket halvimpaan komposiittiin. Ja maksanut aivan h#####tisti ekstraa

      • Anonyymi

        Valurautaputket


    • Anonyymi

      Keskiviikkona soittelivat vaimolle. Laittoi töihin viestiä että joku olisi jollain sähkö- tahi viemäriasialla tulossa huomenna klo 18:00. Ei ollut saanut nopeasta sepustustuksesta mitään muuta selkoa puhelimessa.

      Soitin takaisin niin automaatti luetteli jonkun toisen numeron johon soittaa. Siellä selvitti että ovat tulossa sähköjä tarkastamaan ja viemäriputkia kuvamaan. Kerkesin kahteen kertaan sanoa että ei tarvitse tulla, asiat kunnossa. Jankkaus vain jatkui, että kun on 30-vuotias talo niin sähköt pitää uusia.

      Hermo petti sen verran että piti karjaista väliin, että turpa kiinni ja ette tule huomenna. Muka sitten olevinaan perui homman.

      Eikö vain seuraavana pari kaupparatsua mersulla tullut ovelle. Vaimo ei avannut, soittelivat hänelle että tulivat viemäriputkia kuvamaan, vaan olivat sitten uskoneet ja lähteneet, kun sanoi että homma on peruttu.

      • Anonyymi

        Myös eilen soittivat vaimo sopi tämän päivän .
        No tuli bemari mies , mutta kun oli luettu näitä kommentteja etenkin kun paljastui tämä yhteys yritykseen KotiSun ,niin kohteliaasti ilmoitettiin ettei kiinosta heidän toiminta . Sekä että on tuttuja sähkö asiantuntijoita ,käänytään heidän puoleen.


    • Anonyymi

      Näyttää olevan heidän sivuillaan oikein Whistleblowing- kanava :D Tavallaan tosiaan tuli kuukauden naurut, mutta ei naurata tämä meidän tapaus. Edellistä iäkästä omistajaa vedetty höplästä ja myyty ylikalliilla kaiken lisäksi vielä turha remontti. Eikä kestäneet komposiittiputket kuin kymmenen vuotta. Edelliset oliskin olleet käytännössä ikuiset. Täytyy kyllä paatunut sanonko mikä, jos tuota pystyy tekemään työkseen ja käärimään voitot.

      • Anonyymi

        Nämä huijarit on Kelan yms. suojeluksessa. Olin työttömänä ja aloin tekemään sähköasennus tarkastuksia vastaavassa firmassa koska olin sähköalan ammattilainen. Viikon jälkeen tajusin että nämähän huijaa vanhoja yli 75-vuotiaita ihmisiä välittämättä mistään kaupanteon etikeistä. Peloteltiin että talo palaa yms. Urakat oli vähintään tuplahintaisia normaalitasoon verrattuna. Myyjä kollegat oli täysiä maalikkoja, eivät ymmärtäneet sähköistä mitään, myyntipäällikkökään ei tiennyt mikä on ohmi. Irtisanouduin viikon jälkeen ja kerroin työkkärissä irtisanomisen syyksi työnantajan minusta rikollisen toiminnan. Tuli 3kk karenssia ja valituksiin vastattiin: minun olisi työntekijänä pitänyt yrittää muuttaa ao. firman toimintatapoja lain vaatimaan suuntaan. Aika kova vaatimus koeajalla 1viikon töissä olevalle työntekijälle. Totesin että suomessa huijaamaminen ja vanhusten hyväksi käyttö on sallittua.


    • Anonyymi

      KILPAILUTTAKAA RENOAN TARJOAMAT REMONTIT!

      TEETTÄMÄMME SÄHKÖREMONTIN HINTA OLI PUOLET KALLIIMPI, KUIN KAHDELLA KILPAILIJALLA. TYÖN SISÄLTÖ JA TAKUU HYVIN YHTENÄISET KAIKILLA. HARMI, ETTÄ TAJUTTIIN KORKEA HINTA VASTA SIINÄ VAIHEESSA KUN SOPIMUKSEN ALLEKIRJOITUKSESTA OLI MENNYT YLI 14 PÄIVÄÄ.

      TYÖ TEHTIIN IHAN ASIALLISESTI JA ASENTAJAT OSASIVAT HOMMANSA, EI SIINÄ MITÄÄN.

      …MUTTA JO 3KK TEETTÄMÄMME REMONTIN VALMISTUMISEN JÄLKEEN OLEN SAANUT RENOALTA SOITTOJA PUTKIASIOIHIN LIITTYEN KUINKA OLEN OIKEUTETTU VANHANA ASIAKKAANA MAKSUTTOMIIN PUTKI- JA VIEMÄRIKARTOITUKSIIN…

      EIKÖ SIELLÄ YMMÄRRETÄ, ETTÄ EI TÄSSÄ MAAILMANTILANTEESSA OLE VARAA LAITTAA 20 00 EUROA JOKA VUOSI REMONTTEIHIN. RENOA TÄSTEDES EHDOTTOMASTI MEIDÄN MUSTALLA LISTALLA!

      MUILLA VASTAAVANLAISIA KOKEMUKSIA?

      • Anonyymi

        KORJAAN 20 000€


    • Anonyymi

      Uudelleen syksyllä soittelivat, ja taas hirmu vänkäys puhelimessa että kyllä ne putket pitäisi tulla kuvaamaan. Vai oliko että sähköt uusimaan.

      On kyllä ihan uskomatonta porukkaa. Vaikka kuinka jankkaa heille, että teiltä en osta mitään, niin pitäisi silti päästä käymään "asiakkaiden" kotona penkomassa ja kuvailemassa.

      Liekö muutakin hämäräbisnestä taustalla?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Renoa hyvä firma ja edullinen myös,laadukkaat materiaalit ja työn jälki sekä pitkät takuut joka tuo myös mielenrauhaa otaa hommat työnalle👍👍.Suosittelen lämpimästi asiantuntija käyntiä niin näette miten asiat hoidetaan kerralla kuntoon.
      Lehdet juorua joka asiasta ja kateelliset kantaa kaunaa kun itse ei samaan pysty😅niin normisuomalaista kateutta.

      • Anonyymi

        Tämmöistä ei voi puhua kun kyseessä olevan firman työntekijä, työn jälki täyttä shittiä, edullisuus kaukana. Yrityksen sivuillakin kuva sähkökeskuksesta, jossa käsin tehtyjä sulakemerkintöjä, sulake lisäyksetkin eri merkkisiä😂,kunnon amatöörejä ja ala-arvoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämmöistä ei voi puhua kun kyseessä olevan firman työntekijä, työn jälki täyttä shittiä, edullisuus kaukana. Yrityksen sivuillakin kuva sähkökeskuksesta, jossa käsin tehtyjä sulakemerkintöjä, sulake lisäyksetkin eri merkkisiä😂,kunnon amatöörejä ja ala-arvoista.

        Otappa selvää asioista🤯ennen kuin sontaa väännät.


      • Anonyymi

        Taitaa olla tiukkaa saada huijaus kauppoja. !
        Kun pitää tuollaista sontaa kirjoittaa ?
        Kyllä Kori Sun jo aikanaan joutui kuluttaja viranomaisten sivuille petetyt asiakast sinne teki satoja valituksia. Onhan hävettävää toimintaa
        Viellä kuuluvat johonkin uskovais lahkoon .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla tiukkaa saada huijaus kauppoja. !
        Kun pitää tuollaista sontaa kirjoittaa ?
        Kyllä Kori Sun jo aikanaan joutui kuluttaja viranomaisten sivuille petetyt asiakast sinne teki satoja valituksia. Onhan hävettävää toimintaa
        Viellä kuuluvat johonkin uskovais lahkoon .

        Tätähän lestadiolaiset ovat tehneet iänkaiken. Ecolator,Lämpölux,Rustholli,Kotisun jne. Osaavat kyllä vedätyksen jalon taidon nämä kristillisen elämänkatsomuksen omaavat yrittäjät. Kannattaa pysyä kaukana näistä käärmeöljy kauppiaista.


      • Anonyymi

        Olet firman edustaja. Muuten tuo ei ole mahdollista sepustaa


      • Anonyymi

        Haista paska


    • Anonyymi

      En yhtään ihmettele miksi menettäneet maineensa. Olin "työhaastattelussa" siellä, ja en ole eläissäni tavannut yhtä epäammattimaista käytöstä.
      Haastattelija kysyi koko ajan että "paljon sä haluat tienata rahaa"... Sit toiseksi jos omassa ilmoituksessa ilmoitetaan, että töitä tehdään ma-pe niin turha ihmetellä, jos haastattelutilanteessa ei yhtäkkiä ollakaan halukkaita työskentelemään kahtena lauantaina kuussa, mitä selvästi olisi pitänyt haluta tehdä. Minimityöaika oli sitten se 7h päivä, mitä pitää jaksaa soitella ihmisille, ja se ei sitten tosissaankaan riitä vaan on HALUTTAVA tehdä vielä enemmän töitä.
      Mitään asiallisia taulukkoja palkkauksesta ei ollut esittää, tussilla jotain varmaan päästä heitettyjä töherryksiä paperille.
      Koin tilanteen jopa uhkaavana loppua kohden, kun haastattelija selvästi kiihtyi kun uskalsin kyseenalaistaa heidän omaa harhaanjohtavaa työpaikkailmoitustaan. Huusi mut sieltä pois, että "SINÄ ET TAIDA SOPIA TÄNNE" ja rypisti suurin elein haastattelupaperin edessäni.
      On varmasti paineita heillä, mutta asiallinen pitäisi jaksaa olla. Eihän tolleen voi aikuiset ihmiset käyttäytyä jotka yrittää rekrytä heille porukkaa töihin.
      Luoja tietää millaista siellä on olla töissä jos pelkkä "haastattelu" voi olla noin ahdistava. Kuka helvetti haluaa paikkaan töihin jos kysytään asiallisesti, että saako sairaslomalla edes palkkaa sieltä, niin "oletko paljon sairaslomalla". Älkää hakeko sinne töihin, on olemassa helpompia tapoja ansaita rahaa missä ei tarvistse huijata ihmisiä.

    • Anonyymi

      meille tehtiin putkiremontti .9500e.tarjouksen tehnyt sanoi että hän tulee katsomaan myöh emmin tehdyn työn.tuli puolen vuoden päästä.meille pääsee pannuhuoneeseen alakerran kautta.ehkä kävi siellä tuli yläkertaan sanoi että on vesi vahinko pannuhuoneessa.meillä on maalämpö ei ole ollut mitään ongelmia.muttatuli juuri kun hän tuli.me tietenkin säikähdettiin.hän rupesi heti tekemään tarjousta.eli kaikki uusiksi varo ja täyttöventtiili kiertovesipumppu paisunta astia termostaatit ja venttiilit pattereiden irrotus ja lattialämmön huuhtelu vanhan lämpöverkostonputkien poisto.tälle tuli hintaa 17.945e.soitettiin tuttuun firmaan tarkastettiin huolella sanoi ei syytä huoleen kaikki kunnossa.nyt on mennyt 7kk eikä mitään ole ollut.tulee mieleen mitä hän pannuhuoneessa teki ennen kun tuli yläkertaan.tietenkin olen perunut koko jutun.olemme eläkeläisiä.varokaa tätä renoa.

    • Anonyymi

      Kamalaa! Tilasimme vesiputkien korjaukset Renoa Groupilta.😅 Mitä meille tapahtuu tällaisten arvostelujen jälkeen? Toivon, että kaikki menee hyvin🙏

      • Anonyymi

        Jos ootte Lars leeviä,ei hätää


      • Anonyymi

        Toivottavasti selvisitte vain tuplahinnan maksamisella


      • Anonyymi

        Pyytää Taivaan Isältä että pääsette vain ylimääräisellä rahan menolla


    • Anonyymi

      JOO - maine mennyt -liikevaihto laskussa- ei kannata mennä töihin-eikä ostaa mitään
      6000 euron putkiremont maksaa 26000

    • Anonyymi

      Sama vanhusten kusettaminen jatkuu uudella nimellä.
      Kolme tuntia yritetään painostaa nimeä ylihintaiseen tarpeettomaan "sähkö remonttiin".

    • Anonyymi

      Kaveri tilasi sähköremontin ,tingitty hinta 12500.paikalliset yrittäjät pitivät oikeana hintana 6000-7000. Älkää sortuko tähän puljuun. Pyytäkää kilpaileva tarjous tunnetuilta paikalliselta yrittäjältä.
      Ja kun sopimuksessa on kohta jossa sanotaan : " kun urakka hoidetaan ennenkuin 14 vrk n peruutus aika on mennyt niin asiakas luopuu peruutus oikeudesta: tämä ehto on laiton

      • Anonyymi

        Joo. Ei yllätä. Harmittaa vaan niiden puolesta jotka erehtyy kyseisen firman palveluita ostamaan.


    • Anonyymi

      Taitaa porukkaa lähteä renoalta kovaa vauhtia tällähetkellä. Ovi käy kuin saluunassa.

      • Anonyymi

        19 työnhaku ilmoitusta kertonee ahdingosta. Jokohan vihdoin menisi konkkaan ja moni ihminen pelastuisi ylihintaisilta remonteilta.


    • Anonyymi

      Miksi renoalla ei Google arvosteluja enään?

      • Anonyymi

        Koska yrityksen maine on kuralla ja syystä. Eivät egojenssa kanssa enään kestä yhtään kritiikkiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska yrityksen maine on kuralla ja syystä. Eivät egojenssa kanssa enään kestä yhtään kritiikkiä.

        Tämä juuri.


    • Anonyymi

      Aikamoista touhua. Saman auringon alla on tämmöinenkin asia. Uskomatonta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1320
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      853
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      846
    Aihe