Kotimaisesta särjestä on pulaa. Niitä saa onkia ilman kalliita kalastuslupia. Siksi särkien onkiminen sopii loistavasti ideaalityöttömien päivätyöksi.
https://yle.fi/uutiset/3-11591597
https://yle.fi/uutiset/3-11591597
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ma e syoda sarki paha. Ma syoda tunfish.
ideaalityöttömien???
Palstaporvaripersun koulunkäynti jäänyt vähiin .
Älä luulee, että me anarkistit alennumme tuollaiseen.
Fattan sponsoroimat anarkopersut eivät liikauta evääkään. Kaljaa juodaan kotisohvalla entiseen malliin.
Sinne vaan laiskat työttömät töihin.
Minä olen työtön omasta tahdostani eli idealistinen työtön. Minä todellakin käyn ongella, koska se on lempiharrastukseni. Pyytämäni kalat syön kuitenkin itse tai myyn tai lahjoitan tuttaville. Yksikään yrittäjä ei tule saamaan hyötyä tekemästäni kalastustyöstä, ei nyt eikä koskaan.
Minä olen kommunisti. Hankin särkeni naapurin kissan ruokakiposta.
Se on vaan hölmöä lähteä naapurin pihaa kauemmaksi kalaan.
Persujen kannattaisi syödä runsaasti särkeä.🐟
Minä ryhdyn mielummin ampumaan porvareita.
Absurdi lause sivarilta.
Konsernijohtajat joskus telemään töitä ja metsästäjät erivärisillä liiveillä, eri joukkueet ampumaan toisiaan, punaiset ja vihreät keskenään, montako raatoa tulee, kumpi joukkue voittaa?
Punaiset vai vihreät? Vähän kuin puolueidenkin taisto olisi kun metsästäjät tekevät toisiaan teuraaksi.
Särjen syöntihän kasvattaa myös järkeä, kuten juuston syönti luustoa.