Helvetin lapset ja Jeesus

Anonyymi

Jeesus puhuu helvetin lapsista. keitä he ovat.

Matt. 23:15

- Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te kierrätte meret ja mantereet tehdäksenne yhden käännynnäisen; ja kun joku on siksi tullut, niin teette hänestä helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman, kuin te itse olette!

14

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin? Siis kyse on niistä, jotka vihasivat Jeesusta samalla tavalla kuin Jeesuksen ajan kirjanoppineet ja fariseukset.

    • Anonyymi

      Johannes, 10: 12-13: he ovat sielujen varastajia. He esiintyvät Jumalan ihmisinä, mutta eivät välitä Jumalaa etsivistä ihmisistä kuten tulisi. Heistä on varoitus Jaakobin kirjeessä 3:1-2: "Veljeni, älkööt aivan monet teistä pyrkikö opettajiksi, sillä te tiedätte, että me saamme sitä kovemman tuomion. Sillä monessa kohden me kaikki hairahdumme. Jos joku ei hairahdu puheessa, niin hän on täydellinen mies ja kykenee hillitsemään myös koko ruumiinsa. "

      • Anonyymi

        Siis perinneopissa juuri tulee silmäpeitto ja oppi.
        Korvataan Sana ja siinä tilalla on ihmisoppi, eli varastaa sanan ja tekee sen tyhjäksi.

        Vertaus kylväjästä
        13:1 Samana päivänä Jeesus lähti ulos, meni järven rantaan ja istuutui. Hänen luokseen tuli niin paljon ihmisiä, että hänen oli mentävä veneeseen. Hän istui veneessä, ja väkijoukko oli rannalla. Jeesus selitti heille monia asioita vertausten avulla. Hän sanoi: »Mies lähti kylvämään. Kun hän heitteli siemeniä maahan, osa niistä päätyi tien viereen. Sitten linnut tulivat ja söivät ne. Osa siemenistä päätyi kallioiseen paikkaan, jossa maata ei ollut paljoa. Niinpä vilja alkoi kasvaa saman tien, koska multakerros oli ohut. Vilja jäi kuitenkin juurettomaksi ja paahtui kuivaksi auringon noustua. Osa siemenistä päätyi piikkipensaikkoon, ja pensaat kasvoivat ja tukahduttivat viljan. Mutta loput siemenet päätyivät hyvään maahan ja antoivat satoa sata, kuusikymmentä tai kolmekymmentä jyvää. Kuunnelkaa, jos teillä on korvat!»
        Vertausten tarkoitus
        10 Oppilaat tulivat kysymään Jeesukselta, miksi hän puhui ihmisille vertauksin. 11 Jeesus vastasi: »Teille on paljastettu taivaiden valtakunnan salaisuudet, mutta heille ei. 12 Sille, jolla jo on, annetaan lisää yllin kyllin. Siltä, jolla ei ole, otetaan sen sijaan loputkin pois. 13Puhun heille vertauksin, koska he eivät näe, vaikka katsovat. He eivät kuule eivätkä ymmärrä, vaikka kuuntelevat.
        rk. 2020 UT https://raamattu.fi/raamattu/UT2020/MAT.13/Matt.-


    • Anonyymi

      Aloittajakin toistoillaaan kiertää merta ja toitottaa mieliaihettaan. Otahan lääkkeesi, ADHD- kiihko on taas liikkeellä

    • Anonyymi

      Aloittajahan vain Raamattua lainaa. Se voi tietenkin olla kova pala harhaoppisille.

      • Anonyymi

        Peukalopaikoilla ei mitään raamattua lainata, vaan lihallista omaa juttua. Eli ei kannata ylistää typeryyttä.


    • Anonyymi

      Kyllä sen näkee nykyään, ketkä on helvetin lapset.
      He ovat Ismaelin jälkeläisiä.

      • Anonyymi

        Eiköhän monet näilläkin sivuilla kuulu siiihen ryhmään sanojen käytöstä päätellen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän monet näilläkin sivuilla kuulu siiihen ryhmään sanojen käytöstä päätellen!

        Helvetin lapsia ovat ainakin helvetistä kiihkoilevat pösilöt. Verenmaku suussa ja hullunkiilto silmissä ne saarnaa oma helvetinevankeliumiaan.


    • Anonyymi

      Raamatussa taidetaan sanoa, että KAIKKI Hänen tekonsa ovat ihmeteltävät ja kiitoksen ansainneet. No, ryhdytäänpä sitten kiittämään.

      Kiittäkäämme siitä, että seuraava Paavalin väite ei pidä paikkaansa: "Sillä Jumala näki hyväksi, että kaikki täyteys hänessä asuisi ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa kaikki, hänen kauttaan kaikki sekä maan päällä että taivaissa."

      Eikä tämä: "Jumala on määränyt kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi."

      Eikä tämä Johanneksen väite: "Ei Jumala ole lähettänyt Poikaansa tuomitsemaan maailmaa vaan, että maailma Hänen kauttansa pelastuisi."

      Kiitetään Jumalaa myös siitä, että vaikka Kristus on koko maailman syntien sovitus eikä pelkästään uskovien, koko maailma ei suinkaan pelastu.

      Kiitetään Jumalaa ja Jeesusta myöskin siitä, että vaikka Johannes Kastaja väitti Jeesusta Jumalan Karitsaksi, joka OTTAA POIS maailman synnin, Jumala kuitenkin näkee hyväksi tuomita ihmiskunnan enemmistön aikanaan iankaikkiseen vaivan paikkaan, vaikka tuomion peruste - synti - poistuikin ristillä.

      Kiitetään Jumalaa siitä, että vaikka Jeesusta kutsutaan sovitusuhriksi (joka esikuvallisena uhrina vanhan liiton Israelin aikoina peitti kansan synnit), Jeesuksen uhri ei konkreettisesti poistanut maailman syntejä, vaikka Raamattu muuta väittääkin.

      Kiitetään Jumalaa lisäksi siitä, että vaikka Hän tahtookin kaikkien pelastuvan, Hän EI kykene toteuttamaan tuota tahtoaan, vaikka Raamattu väittääkin, ettei MIKÄÄN voi vastustaa Hänen tahtonsa toteutumista.

      Kiitetään Isää Jumalaa siitä, että Hän antoi ainoan Poikansa ihmisten kiusattavaksi ja tapettavaksi antaakseen pelastuksen ja sovituksen ihmiskunnalle ainoastaan tarjolle eikä suinkaan konkreettiseksi ja loppuun saatatuksi pelastukseksi ja sovitukseksi - vaikka Raamattu toisin väittääkin.

      Kiitetään Jumalaa siitä, että Hän kaiken ennalta näkevänä näki hyväksi, että Aadamin lankeemus painaisi vaa'assa paljon enemmän kuin Kristuksen vanhurskauden teko, vaikka Paavali aivan muuta väittääkin.

      Kiitetään siitä, että osallisuus Aadamin lankeemuksesta ei edellytä ihmiseltä tietoista valintaa tai ratkaisua, kun taas osallisuus Kristuksesta ja Hänen vanhurskaasta teostaan edellyttää. Kiitetään Jumalaa siitä, että Hän on nähnyt hyväksi suhtautua näin nuivasti oman Poikansa uhriin ihmiskunnan edestä Aadamin lankeemukseen verrattuna.

      Kiitetään Jumalaa siitä, että vaikka Jeesus sanoi vetävänsä KAIKKI tykönsä, kun hänet korotetaan maasta, se ei tosiasiassa tarkoita oikeastaan mitään, toisin kuin Aadamin lankeemus.

      Kiitetään Jumalaa siitäkin, että voimme aivan hyvin tulkita huonosti suomennetut, tuomiota huokuvat Jeesuksen vertaukset kirjaimellisesti, kun taas armoa korostavat Jeesuksen vertaukset voimme nähdä pelkästään vertauskuvallisina.

      Kiittäkäämme Jeesusta ja Jumalaa ennen kaikkea siitä, että Jeesus ei suinkaan pelasta koko maailmaa, vaikka kaikissa erikielisissä Raamatuissa häntä kutsutaankin maailman Vapahtajaksi, ja kiittäkäämme Jeesusta ja Jumalaa myös siitä, että Jumala ei suinkaan ollut Kristuksessa ja sovittanut maailmaa, vaikka kaikissa erikielisissä Raamatuissa niin lukeekin.

      Iloitkaamme siitä samalla tavoin kuin siitä, että Iivo Niskanen ei suinkaan ole voittanut kahta olympiakultaa, vaikka kaikissa eri kielillä kirjoitetuissa urheilutuloksissa niin lukeekin.

    • Anonyymi

      Helvetin lapsia ovat ne, jotka uskovat helvettiin ja yrittävät uskotella vielä muille helvetin olemassaoloa. Sitä itse saa, mitä toisille kauppaa.

      • Anonyymi

        Halveksit siis Jeesuksen sanoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Halveksit siis Jeesuksen sanoja.

        Raamatusta ei löydy koko helvetti sanaa. Ei sen enempää Jeesuksen sanomana kuin kenenkään muunkaan. Joka sellaista väittää, valehtelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatusta ei löydy koko helvetti sanaa. Ei sen enempää Jeesuksen sanomana kuin kenenkään muunkaan. Joka sellaista väittää, valehtelee.

        Helvetti tulee Ruotsin sanoista HEL ja VITE.

        Hel oli asauskon mukaan tuonelan kuningatar.

        Vite on sama kuin sakko. Piti maksaa korvausta Helille, jos ei ollut kuollut sankarillisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      397
      2677
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      111
      2125
    3. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      2040
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      106
      1635
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      232
      1511
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1200
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1131
    8. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      191
      1130
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      1043
    10. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1040
    Aihe