Etelä-Karjala palautettava Venäjälle

Anonyymi

Etelä-Karjalan maakunta on ehdottomasti palautettava Venäjälle vuoden 1743 Turun rauhan mukaisesti.

5

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Palastan vitsinikkarihan voi kehitellä ideaansa ja ajatustaan vieläkin pitemmälle taaksepäin historiassa.
      Vaikka sinne, mihin epävarma historiallinen tieto ulottuu .... Sehän merkitsisi:

      Koko suomen kansa , suomalaiset olisi palautettava sinne Vogan mutkaan, mistä suomalaisten arvellaan olevan kotoisin!
      Sehän merkitsisi sitä: että siellä asuvat venäläiset ja muu sekalainen seurakunta olisi R Y S S I EN hallinnon toimesta siirrettävä asumaan vaikka jonnekin Siperiaan, jonne Js.. Stalin oli jo varannut alueen suomalaisille!
      Tämä olisi pitänyt mulka tehdä silloin, kun voitokas , PUNA-Armeija olisi vallannut Suomenniemen ja Lapin! (mutta kun Se PUNA- Armeija ei voittanutkaan)

      Tällaisia Limbo_avauksia kun palstalle tulee, niin lukijat voivat helposti netin kautta tarkistaa , mistä on kyse! Tässä tapauksessa siis Etelä-Karjalasta:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Etelä-Karjalan_maakunta

      ... ja Turun rauhasta:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Turun_rauha

      Onhan avauksessa idea kun tarkemmin asiaan perehtyy ja ottaa huomioon, että Suomen ja R Y S S Ä-valtion välissä on puskurina .... Inkeri!

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Inkeri

      Olisihan tuo ollut mukava naapuri /sukulaiskansa Suomenlahden eteläpuolella ja siinä sitten jatkeena setukaiset, eestiläiset ja Siis viron valtio.

      Nyt voisi vieä arvailla, mikän olisi sen suuren inkerikkojen muodostaman ?
      puskurivaltion pääkaupungin nimi?
      Ehkä Pietari kuitenkin! Ehtihän idän kauttaa tuleva kristillinen lähetystyö Suomenlahden perukoille , kun taas lännen kautta tuleva ehti Suomeen aikaisemmin!

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä että suomalaiset olisi pikimmiten palautettava Volgan alueelle, ehkä pohjanmaalaisia lukuunottamatta. Sota aikaanhan oli todella mielenkiintoinen suunnitelma perustaa inkeriläisvaltio koillis-lappiin, mutta tämä kaatui myöhemmin maalaisliiton vastustukseen.


    • Anonyymi

      Suomi itsenäisenä on solminut vain Tarton rauhan. Siksi se on ainut oikea rauha, joka määritteli maamme rajat.

      • Anonyymi

        Ok. Kuka solmi Moskovan rauhansopimuksen ja Pariisin rauhan? Muistelisin että Suomi oli jotekin osallisena noissa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok. Kuka solmi Moskovan rauhansopimuksen ja Pariisin rauhan? Muistelisin että Suomi oli jotekin osallisena noissa,

        Tuossa välissä solmittiin myös Moskovan välirauha, myös Iso-Britannian kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      317
      7424
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      66
      2146
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      175
      1827
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1362
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1277
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1231
    7. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      169
      1210
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      54
      1146
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1071
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1019
    Aihe