Aletaankohan puolueessa viimein ymmärtämään

että islam ei sovellu länsimaiseen yhteiskuntaan
"Profeetta Muhammedin pilakuvia luokalle näyttänyt opettaja surmattiin koulun edustalla Ranskassa – "Islamilainen terrori-isku"
https://yle.fi/uutiset/3-11600023
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuo kyseinen opettaja tuskin tulee näyttämään enää kenellekään mitään, eiköhän hänen saamansa opetus mennyt kerralla perille.

Äänestä

eikös vihreet kuulat tuo ilmaisun vapautta?

Äänestä

Näin kävi, koska opettaja oli harkitsematon.

Äänestä

Muslimien kunnia on ylivertainen ettei eurooppalaisten ihmisarvolla ole enää mitään merkitystä. Mikäli olisi toisinpäin että muslimeja tapettaisi,raiskattaisi,ryöstettäisi ja pahoinpideltäisi sama lukumäärä, nousisi valtaisia öyhötys ja mielenosoitukset.
Paljonko uhreja, surua,pelkoa ja toivottomuutta omaisilta vaaditaan ennen kuin päättäjät joutuvat vastuuseen?
Valekuolleen ihmisarvosta vaadittiin korvauksia, mutta jos palauttamaton tappaa suomalaisen ei loukattu ihmisoikeutta ja oikeutta elämään.

Äänestä

Muslimien kunniakulttuuri on vihervasemistolle pyhä asia eikä sitä sovi kritisoida.
Oieusvaltiossa ihmisarvo priorisoidaan islamin ja ihonvärin prusteella, uskonnton,kristitty ja vaaleaihoinen on alempiarvoinen joille hoetaan fraasia,ei saa antaa pelolle valtaa.
Muslimimiehillä sensijaan on oikeus lampsia "turvaan" minne haluavat, kunniaansa kun eivät muuten kykene puolustamaan, varsinaiset vellihousut.

Äänestä

Vihreiden ideologia on eräänlainen uskonto, kun sen valtaan joutuu, niin ymmärrys katoaa. Ja sitten alkaa fanaattisesti kannattaa vihreiden perinteisiä, ideologisia mielipiteitä...

Äänestä

Ongelmana ei ole islam, vaan se, että yksittäistapauksia nostetaan kärjistetysti esiin. Melkein kaikki muslimit elävät kuten heidän uskontonsa ja kulttuurinsa edellyttää harmonisessa rauhassa.

Vihreät ovat moniarvoisia ja eivät tee eroja eri kulttuurien välille. Kaikki kulttuurit ovat saman arvoisia. Meidän tulee kunnioittaa islamilaista kulttuuria siinä missä muitakin kulttuureja.

Vihreyteen kuuluu avarakatseisuus. Ei saa myöskään antaa valtaa rasismille, joka saa voimansa ihmisen pahuudesta.

Islam on osa nykyaikaa myös Suomessa. Meidän tulee sopeutua siihen ja tulla sopivasti vähemmistöä vastaan, jotta he voivat tuntea olonsa kotoisaksi.

Sopeutuminen moniarvoisuuteen on myös meidän etumme, sillä epävakaiden olojen takia on selvää, että muutto-ohjelmat tulevat jatkumaan. Siksi on erittäin tärkeää, että yhdessä taistelemme rasismia vastaan emmekä anna tilaa islamin arvostelulle.

Äänestä

Mitä rikostilastot kertovat tästä sopusoinnun kulttuurista?
Miksi sopusointuiset eivät sopeudu länsikulttuuriin?
Islamistin kunnia on naisen haarojen välissä.
Miksi meidän tulee antaa respectiä, muslimimiehille miksei se tasapuolisuus siinä toteudu?
Miksi muslimi ei salli ilmaisun vapautta , vaan tappaa toisinajattelijan?

Äänestä

Rasismi lakastuttaa ajattelun. Kaikesta tulee kuolleen väristä kuten ruskassa.

Äänestä

Muslimien rasismia "vääräuskoisia" ja uskonnottomia kohtaan valkopestään aivankuin niissä maissa joissa islam on valtauskonto pitäisi ottaa mallia.
Poliisit ampuivat opettajan tappaneen terroristin joka hyökkäsi myös poliiseja kohti.
Osaako vihreät kertoa kuinka paljon muslimien pitää saada tappaa eurooppalaisia ennen kuin se on mielestänne paheksuttavaa?
Tällä palstalla kritisoitiin Seida Sohrabia, kun hän ei muka kunnioita islamia ja sharialakia, suhtaudutte rasistisesti ja kritisoitte hänen sananvapauttaan.

Äänestä

Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Tietenkin on paheksuttavaa, kun ihminen tapetaan. Mutta tässä Ranskan tapauksessa pitää muistaa myös uhrin oma vastuu tapahtuneesta. Häneltä puuttui kulttuurin kunnioitus. Jos hän olisi toiminut harkitummin, ei näin olisi käynyt.

Vihreät ovat moniarvoisia ja suvaitsevaisia. Emme hyväksy ihmisten tappamista ja pyydämme pidättäytymään sellaisista kulttuuriperinnöistä kuin ympärileikkaus.

Kulttuurien välinen yhteiselo saadaan sujumaan, kun enemmistökulttuurin nimissä ei tehdä mitään, mikä saattaisi loukata vähemmistökulttuuria.

Äänestä

Miksi meidän pitäisi kunnioittaa islamia,sharialakia ja tuollaisten kivikautisten oppien kannattajia? Aikoinaan ei haluttu kunnioittaa kommunistista Neivostoliittoa suostumalla ehdottomaan antautumiseen, koti uskonto ja isänmaa oli arvoja joiden puolesta sotilaat taistelivat, haavoittuivat,kaatuivat ja katosivat rintamalle.
Suomesta on maksettu kallis hinta kuolonuhreina, leskinä,orpoina ja kotinsa menettäneillä, onko jokaisen sukupolven nöyristeltävä tunkeutujien edessä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

että islam ei sovellu länsimaiseen yhteiskuntaan
"Profeetta Muhammedin pilakuvia luokalle näyttänyt opettaja surmattiin koulun edustalla Ranskassa – "Islamilainen terrori-isku"
https://yle.fi/uutiset/3-11600023

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu