Ylen paha vesi Vieljärvelös

Anonyymi

Syyskuun puolivälis pohjoisen vesipropleeman instituuttaan tiedemiehet käytii vieljärven ottamaan vettä pohjamudaa ja heiniä kalaa tutkittavaks. sinivihantaliuos on 300 kertoo enempi kuin normas. 70 prosentoo vitoplanktoona olla ylen varoittavat surmalait. Kaikist pahin on se kun kalat voia suittua saanataseksiinoa.
Kaikist pahin tilanne on Ruisniemen lahdes. Sinivihantaliuos on 300 kertoo enempi normaa. 60 milligrammoo yhdes litras. Norman mukaan voipi olla 0,1-0,2
Vähäistä parempi vesi on joensuun lahdes,sieltä kun sinne laskoo Vuothanjoki.Sen tähen tiedemiehet kehoitettii mitä terii murentoo kannas, luedoo silta , ku vesi pääsis virtoomaan järven kahden lahden välil kui enne.Mikrobiolooginen analysootokki osotti ylen äijö pahoo bakteerii.
Vettä moi molempaa lahdes ei saa ottaa ,eigo juotavaks, eigonin pestäväks,Vie mie löyimme ylen äijön fosforoo. Enin fosforoi valuu vesiin jätevesii talodois päin ,kun da seisotaa järven rannas. Nygyaikahis pesuainehis has fosfaattoa.
------- puhdastamoge se roodai neljä vuotta se ylen paksu mureloo,eiä se ole kui kirjoloi, eigä niigu tiiä kuika puhdasta o jätevesii.
https://www.youtube.com/watch?v=deRwYfcGHM0

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kai Vieljärven rannoilla tai järveen laskevien jokien varsilla ole mitään saastuttavaa teollisuutta? Vain asutus voi rehevöittää vesistöä ja lisänä tietysti maatalous.
      Mutta eikö nämä ravinnelähteet ole nykyisillä menetelmillä kohtalaisen helppo saada pienentymään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      268
      3363
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      99
      1589
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1049
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      55
      1015
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      966
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      951
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      797
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      114
      738
    Aihe