Ovatko pastorit häviämässä ja vain vanhemmistot jäävät?

Anonyymi

Etsin tietoa yhden Vapaaseurakunnan nykyisestä pastorista seurakunnan sivulta ja en löytänyt. Tiesin, että seurakunta on ollut taloudellisissa vaikeuksissa ja mietin, onko uutta seurakunnassa pastoria enää ollenkaan. Onko suunta nyt se, että vapaakirkon seurakuntiin alkaa jäädä vain vanhimmistot, koska pastoreiden palkkoihin ei enää ole varaa lahjoitusmäärien pienentymisen seurauksena?

6

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaakirkko tulee sammumaan, koska ei ole samaa yhteishenkeä mikä oli vielä jatkunut ihan 70- luvulle asti, suurin osa kävijöistä on pelkiä siipeilijöitä!

      • Anonyymi

        Seurakuntien hajoaminen eri seurakunniksi kaikki pieniä yhdyskuntia,joten väestön väheneminen muuton,kuoleman tms takia.Yhteistä seurakuntaelämää ei siinä mitassa ole kuin ennen ja jälkeen sotien,ku turvattiin Jumalaan ja srk oli hengellinen koti ilossa kuin surussa.


    • Anonyymi

      Varmaan osittain näin. Toisaalta on myös seurakuntia, joilla olisi varaa palkata, vaan eipä löydy sopivia pastoreita. Ja loppujen lopuksi pärjätään hyvin ilmankin.

      • Anonyymi

        Näistä pastoreista löytyy tosi fariseksia. Kyttiä ja salapoliiseja. Mitähän he kuvittelevat itsestään? Ei ole siksi ihme, että Vapaakirkon maine ei ole kovin häävi.


      • Anonyymi

        Hengellisestä työstä vastaavaa ja sielunhoidollinentyö jää sitten ammatti avun varaan.Srk jäädään pois,mutta ei välitetä,mutta rauhassa voi olla.Srk työ ei hae ja julista evankeliumia lähetyskäskyn mukaisesti .60-70 luvulla herätyksiä,joissa nuoret innokkaasti hakeutuivat srk työhön ja lähetystyöhön veivät sanomaa eteenpäin,Moni sai elämässään uuden alun maan alimmistakin takaisin yhteiskuntaan ja koulutuksen kautta hengelliseen työhön viemään evankeliumia kaikille kansoille.


    • Jos toiminnasta säästetään eikä työntekijääkään palkata on toki kääntöpuolena se, että toiminnan volyymi luultavasti pienenee. Ja sen myötä myös seurakunnan tulot.

      Herramme sanat ovat edelleen ajankohtaiset:

      Kun hän näki väkijoukot, hänet valtasi sääli, sillä ihmiset olivat näännyksissä ja heitteillä, kuin lammaslauma paimenta vailla. Silloin hän sanoi opetuslapsilleen: »Satoa on paljon, mutta sadonkorjaajia vähän. Pyytäkää siis herraa, jolle sato kuuluu, lähettämään väkeä elonkorjuuseen.»

      Matteus 9:36-38.

      Herra suokoon yhä työntekijöitä, niin oman toimen ohella palvelevia, kuin seurakuntatyöhön palkattuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      128
      7867
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4481
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      44
      4046
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      417
      2110
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      79
      1792
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1498
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      199
      1320
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1158
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1137
    Aihe