Etsin tietoa yhden Vapaaseurakunnan nykyisestä pastorista seurakunnan sivulta ja en löytänyt. Tiesin, että seurakunta on ollut taloudellisissa vaikeuksissa ja mietin, onko uutta seurakunnassa pastoria enää ollenkaan. Onko suunta nyt se, että vapaakirkon seurakuntiin alkaa jäädä vain vanhimmistot, koska pastoreiden palkkoihin ei enää ole varaa lahjoitusmäärien pienentymisen seurauksena?
Ovatko pastorit häviämässä ja vain vanhemmistot jäävät?
6
146
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaakirkko tulee sammumaan, koska ei ole samaa yhteishenkeä mikä oli vielä jatkunut ihan 70- luvulle asti, suurin osa kävijöistä on pelkiä siipeilijöitä!
- Anonyymi
Seurakuntien hajoaminen eri seurakunniksi kaikki pieniä yhdyskuntia,joten väestön väheneminen muuton,kuoleman tms takia.Yhteistä seurakuntaelämää ei siinä mitassa ole kuin ennen ja jälkeen sotien,ku turvattiin Jumalaan ja srk oli hengellinen koti ilossa kuin surussa.
- Anonyymi
Varmaan osittain näin. Toisaalta on myös seurakuntia, joilla olisi varaa palkata, vaan eipä löydy sopivia pastoreita. Ja loppujen lopuksi pärjätään hyvin ilmankin.
- Anonyymi
Näistä pastoreista löytyy tosi fariseksia. Kyttiä ja salapoliiseja. Mitähän he kuvittelevat itsestään? Ei ole siksi ihme, että Vapaakirkon maine ei ole kovin häävi.
- Anonyymi
Hengellisestä työstä vastaavaa ja sielunhoidollinentyö jää sitten ammatti avun varaan.Srk jäädään pois,mutta ei välitetä,mutta rauhassa voi olla.Srk työ ei hae ja julista evankeliumia lähetyskäskyn mukaisesti .60-70 luvulla herätyksiä,joissa nuoret innokkaasti hakeutuivat srk työhön ja lähetystyöhön veivät sanomaa eteenpäin,Moni sai elämässään uuden alun maan alimmistakin takaisin yhteiskuntaan ja koulutuksen kautta hengelliseen työhön viemään evankeliumia kaikille kansoille.
Jos toiminnasta säästetään eikä työntekijääkään palkata on toki kääntöpuolena se, että toiminnan volyymi luultavasti pienenee. Ja sen myötä myös seurakunnan tulot.
Herramme sanat ovat edelleen ajankohtaiset:
Kun hän näki väkijoukot, hänet valtasi sääli, sillä ihmiset olivat näännyksissä ja heitteillä, kuin lammaslauma paimenta vailla. Silloin hän sanoi opetuslapsilleen: »Satoa on paljon, mutta sadonkorjaajia vähän. Pyytäkää siis herraa, jolle sato kuuluu, lähettämään väkeä elonkorjuuseen.»
Matteus 9:36-38.
Herra suokoon yhä työntekijöitä, niin oman toimen ohella palvelevia, kuin seurakuntatyöhön palkattuja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711