Mikään ei kelpaa todisteeksi

Sano mitä tahansa, todista mitä tahansa, tulkitse havaintoja millä tahansa ja silti olet vailla todisteita. Mikään perustelu ei tee luomisesta mahdollista.
11173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Maailmankaikkeuden järjellinen luoja on mahdoton 🙂

Äänestä

Koska kiistatta on olemassa spagettia, on mahdollista, että Lentävä Spagettihirviö on luonut maailman.

Äänestä

Jahas, G4G:llä on taas uusi nimimerkki, niiden entisten kymmenien lisäksi. Eikä edelleenkään ole keksinyt mitään uutta sanottavaa, vaan toistaa samaa kuin rikkinäinen paikalleen jämähtähtynyt vinyylilevy. Säälittävää.

Äänestä

Raamattu.., Koraani ja muut uskonnolliset teokset todisteina. Mutta ne profeetat luovat pohjan. He ovat olleet ja ihan toisella forcella mennään. Krisnan ja Jeesuksen opetukset ovat lähes yksimielisiä. Jeesus ennusti Muhammedin ilmestyvän. Koraanissa Jeesusta kutsutaan profeetaksi, mutta ei Jumalan pojaksi. Kuitenkin koraani kertoo Jeesuksen nousseen taivaisiin elävänä. Tämä asia on jo aikamoinen status Jumalan puolesta. Barnabaksen evankeliumi on jätetty pois Raamatusta, koska se väittää ettei Jeesusta ristiin naulittu, mutta se on kotiinveto Islamin uskoisilta ja virheellinen tieto

Kaikesta huolimatta historialliset dokumentit luomisesta ja elävä Jeesus Kristus todistavat sangen vahvasti Jumalasta. Vai onko joku nähnyt ateistin nousevan profeettana ylösnousemuksessa elävänä.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Barnabaan_evankeliumi

Äänestä
  • Lemminkäisen temppelissä on 3D kuvia, kuinka Jeesukseen ladataan ufoista kvanttienergiaa. Pyhän Hengen energiamäärä on kääntäen verrannollinen pyramidien jakosuhteeseen.

    Äänestä

  • "historialliset dokumentit luomisesta"

    Buahahhaahhaa. Sopii kuule esitellä kaikki ne "dokumentit" tiedemiehille. Mutta eihän hihhulihörhön aivoilla voi koskaan tajuta sitä, että mytologinen taru ei ole dokumentti, vaan aika lailla dokumentin täydellinen vastakohta eli satu.

    Äänestä

> Mikään perustelu ei tee luomisesta mahdollista.

Entä jos ei usko tuota?

Äänestä

siksipä olen aina ollut ja tulen olemaan agnostikko.

Äänestä
  • Mitä uskovaiset tekevät on yhtäkuin katsoa aikaa taakseppäin ja hakea sitäkautta asioita jotka paikkaavat nykyisyyttä... Ateistit eivät usko tai edes ota huomioon mahdollisuuksia kunnes näkevät.

    minä vaan sanon että pas***...

    Kummatkin uskovat omaan täydellisyyteensä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä uskovaiset tekevät on yhtäkuin katsoa aikaa taakseppäin ja hakea sitäkautta asioita jotka paikkaavat nykyisyyttä... Ateistit eivät usko tai edes ota huomioon mahdollisuuksia kunnes näkevät.

    minä vaan sanon että pas***...

    Kummatkin uskovat omaan täydellisyyteensä.

    elämme palapeliä joka ei ole täynnä vielä miljardiin vuoteen.
    Ja jos joku sanoo jotain siihen niin veikkaan että valehtelee.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Heinrich.Meister kirjoitti:

Sano mitä tahansa, todista mitä tahansa, tulkitse havaintoja millä tahansa ja silti olet vailla todisteita. Mikään perustelu ei tee luomisesta mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu