Pappi Kai Sadinmaa pyytää seurakuntalaisia murtamaan pappisvallan ja jakamaan ehtoollista kodeissaan. Ei ensimmäisillä kristityillä ollut pappeja ja piispoja siinä mielessä kuin nykyään. Varsinainen piispuus alkoi syntyä vasta toisella vuosisadalla ja vahvistui merkittävästi 300-luvulla keisari Konstantinuksen aikana, kun kirkosta tuli Rooman valtionuskonto.
Niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan. Me emme tule koskaan antamaan maallikoille valtaa. Heidän pitää ottaa se.
– Hyvät ihmiset! Tehkää vallankumous!
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/pappi-kai-sadinmaa-pyytaa-seurakuntalaisia-murtamaan-pappisvallan-ja-jakamaan-ehtoollista-kodeissaan/
Sadinmaa puhuu jälleen asiaa
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Milloin sinusta on luterilainen pappi tullut? Miksi nyt saarnaat helluntailaista oppia luterilaisille?
- Anonyymi
Ei siinä mitää n helluntait a ollut, vai onko helluntain oppi ja Raamatun oppi sama, kerro?
- Anonyymi
luonnollinen karsinta poistaa papin virat turhina, raha ei riitä hullutuksiin.
- Anonyymi
Pappeja ei ollut kastamassakaan joten samalla tavalla sen voivat toimittaa seurakuntalaiset. Eikä vihkimässä avioliittoon.
- Anonyymi
Eikös esikoislestadiolaiset jo jaa ehtoollista ja kasta maallikkovoimin, ilman pappeja?
Sadinmaa on kyllä varsin omaehtoinen ajattelija. Mielenkiinnolla avasin ketjun, mutta eipä juuri kannanottoja ole tullut.
Eräät papit ovat kirjoittaneet vetoomuksen: ”…jossa he kehottivat, että kirkon työntekijät ja jäsenet lakkaavat pitämästä piispoja hengellisinä paimeninaan, kunnes nämä "tekevät parannuksen".
Tämä kuulostaa varmaan hyvältä – tosin tuossa tarkoitetaan parannusta siitä, että tehtäisiin yksimielinen päätös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä kirkossa.
”Sadinmaan mukaan he ovat rikkoneet lojaalisuuden lupauksen, joka pappisvihkimyksessä annetaan.
– Ei sitä anneta kirkolle, ei Jumalalle tai Jeesukselle, vaan nimenomaan piispainstituutiolle…”
Tästä sen sijaan luulisi osa uskovia olevan hyvin innoissaan ja samaa mieltä?
”Kirkossa on puhuttu jo ties kuinka kauan maallikoiden aktivoimisesta, heille tilan antamisesta. Sitä ei tule koskaan tapahtumaan niin kauan kuin meillä on virkakirkko, niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan.”
Tässä Sadinmaalla on jo mukana asiaakin.- Anonyymi
Koko kirkkoakkaan ei ensimmäisillä kristityillä ollu. Laitalössiläisyys rulaa!
- Anonyymi
Heh,
"Sadinmaan mukaan kirkko voi löytää kadonneen identiteettinsä vain marginaalissa, köyhänä ja vallattomana."
Eli laidalta lössistä, ilman raskaita rakenteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188170Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1006418Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743693- 732622
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402500- 452363
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222206- 1122082
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962024- 481595