Sadinmaa puhuu jälleen asiaa

Pappi Kai Sadinmaa pyytää seurakuntalaisia murtamaan pappisvallan ja jakamaan ehtoollista kodeissaan. Ei ensimmäisillä kristityillä ollut pappeja ja piispoja siinä mielessä kuin nykyään. Varsinainen piispuus alkoi syntyä vasta toisella vuosisadalla ja vahvistui merkittävästi 300-luvulla keisari Konstantinuksen aikana, kun kirkosta tuli Rooman valtionuskonto.

Niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan. Me emme tule koskaan antamaan maallikoille valtaa. Heidän pitää ottaa se.

– Hyvät ihmiset! Tehkää vallankumous!

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/pappi-kai-sadinmaa-pyytaa-seurakuntalaisia-murtamaan-pappisvallan-ja-jakamaan-ehtoollista-kodeissaan/

10

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Milloin sinusta on luterilainen pappi tullut? Miksi nyt saarnaat helluntailaista oppia luterilaisille?

      • Anonyymi

        Ei siinä mitää n helluntait a ollut, vai onko helluntain oppi ja Raamatun oppi sama, kerro?


      • Taisi lainausmerkit unohtua Sadinmaa-lainauksesta.


    • Anonyymi

      luonnollinen karsinta poistaa papin virat turhina, raha ei riitä hullutuksiin.

    • Anonyymi

      Pappeja ei ollut kastamassakaan joten samalla tavalla sen voivat toimittaa seurakuntalaiset. Eikä vihkimässä avioliittoon.

      • Anonyymi

        Eikös esikoislestadiolaiset jo jaa ehtoollista ja kasta maallikkovoimin, ilman pappeja?


    • Sadinmaa on kyllä varsin omaehtoinen ajattelija. Mielenkiinnolla avasin ketjun, mutta eipä juuri kannanottoja ole tullut.

      Eräät papit ovat kirjoittaneet vetoomuksen: ”…jossa he kehottivat, että kirkon työntekijät ja jäsenet lakkaavat pitämästä piispoja hengellisinä paimeninaan, kunnes nämä "tekevät parannuksen".

      Tämä kuulostaa varmaan hyvältä – tosin tuossa tarkoitetaan parannusta siitä, että tehtäisiin yksimielinen päätös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä kirkossa.

      ”Sadinmaan mukaan he ovat rikkoneet lojaalisuuden lupauksen, joka pappisvihkimyksessä annetaan.
      – Ei sitä anneta kirkolle, ei Jumalalle tai Jeesukselle, vaan nimenomaan piispainstituutiolle…”

      Tästä sen sijaan luulisi osa uskovia olevan hyvin innoissaan ja samaa mieltä?

      ”Kirkossa on puhuttu jo ties kuinka kauan maallikoiden aktivoimisesta, heille tilan antamisesta. Sitä ei tule koskaan tapahtumaan niin kauan kuin meillä on virkakirkko, niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan.”

      Tässä Sadinmaalla on jo mukana asiaakin.

    • Anonyymi

      Koko kirkkoakkaan ei ensimmäisillä kristityillä ollu. Laitalössiläisyys rulaa!

      • Eipä tosin varsinaista kristinuskoakaan, sillä oppijärjestelmää ei vielä ollut tehty.


      • Anonyymi

        Heh,

        "Sadinmaan mukaan kirkko voi löytää kadonneen identiteettinsä vain marginaalissa, köyhänä ja vallattomana."

        Eli laidalta lössistä, ilman raskaita rakenteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1798
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1287
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1058
    Aihe