Sadinmaa puhuu jälleen asiaa

Pappi Kai Sadinmaa pyytää seurakuntalaisia murtamaan pappisvallan ja jakamaan ehtoollista kodeissaan. Ei ensimmäisillä kristityillä ollut pappeja ja piispoja siinä mielessä kuin nykyään. Varsinainen piispuus alkoi syntyä vasta toisella vuosisadalla ja vahvistui merkittävästi 300-luvulla keisari Konstantinuksen aikana, kun kirkosta tuli Rooman valtionuskonto.

Niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan. Me emme tule koskaan antamaan maallikoille valtaa. Heidän pitää ottaa se.

– Hyvät ihmiset! Tehkää vallankumous!

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/pappi-kai-sadinmaa-pyytaa-seurakuntalaisia-murtamaan-pappisvallan-ja-jakamaan-ehtoollista-kodeissaan/

10

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Milloin sinusta on luterilainen pappi tullut? Miksi nyt saarnaat helluntailaista oppia luterilaisille?

      • Anonyymi

        Ei siinä mitää n helluntait a ollut, vai onko helluntain oppi ja Raamatun oppi sama, kerro?


      • Taisi lainausmerkit unohtua Sadinmaa-lainauksesta.


    • Anonyymi

      luonnollinen karsinta poistaa papin virat turhina, raha ei riitä hullutuksiin.

    • Anonyymi

      Pappeja ei ollut kastamassakaan joten samalla tavalla sen voivat toimittaa seurakuntalaiset. Eikä vihkimässä avioliittoon.

      • Anonyymi

        Eikös esikoislestadiolaiset jo jaa ehtoollista ja kasta maallikkovoimin, ilman pappeja?


    • Sadinmaa on kyllä varsin omaehtoinen ajattelija. Mielenkiinnolla avasin ketjun, mutta eipä juuri kannanottoja ole tullut.

      Eräät papit ovat kirjoittaneet vetoomuksen: ”…jossa he kehottivat, että kirkon työntekijät ja jäsenet lakkaavat pitämästä piispoja hengellisinä paimeninaan, kunnes nämä "tekevät parannuksen".

      Tämä kuulostaa varmaan hyvältä – tosin tuossa tarkoitetaan parannusta siitä, että tehtäisiin yksimielinen päätös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä kirkossa.

      ”Sadinmaan mukaan he ovat rikkoneet lojaalisuuden lupauksen, joka pappisvihkimyksessä annetaan.
      – Ei sitä anneta kirkolle, ei Jumalalle tai Jeesukselle, vaan nimenomaan piispainstituutiolle…”

      Tästä sen sijaan luulisi osa uskovia olevan hyvin innoissaan ja samaa mieltä?

      ”Kirkossa on puhuttu jo ties kuinka kauan maallikoiden aktivoimisesta, heille tilan antamisesta. Sitä ei tule koskaan tapahtumaan niin kauan kuin meillä on virkakirkko, niin kauan kun piispoja ja meitä pappeja ei tulla suistamaan jalustoiltaan.”

      Tässä Sadinmaalla on jo mukana asiaakin.

    • Anonyymi

      Koko kirkkoakkaan ei ensimmäisillä kristityillä ollu. Laitalössiläisyys rulaa!

      • Eipä tosin varsinaista kristinuskoakaan, sillä oppijärjestelmää ei vielä ollut tehty.


      • Anonyymi

        Heh,

        "Sadinmaan mukaan kirkko voi löytää kadonneen identiteettinsä vain marginaalissa, köyhänä ja vallattomana."

        Eli laidalta lössistä, ilman raskaita rakenteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      82
      8023
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      86
      5552
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5466
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4710
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      122
      2465
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1164
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      52
      1153
    Aihe