Vaihteistoöljyt

Anonyymi

Mikä olisi hyvä vaihteistoöljy 1.4 tsi seatiin, manuaali laatikko. 120000 ajettu vm. 2014, huoltokirjasta en löydä suositusta laadusta eikä kilometreistä.

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paha arvailla enkä viitsi etsiä, mutta joku GL-4 tai GL-5 luokkaan kuuluva se lienee. Tai sitten ei. Joissakin autoissa sama öljy voitelee sekä moottorin että vaihteiston. Miten on sinun autossasi?
      Jos saa käyttää täyssynteetistä, niin sitten sitä. Eron huomaa viimeistään pakkasella jossain -25 C kylmemmällä puolella. Ainakaan kaikkiin vanhempiin ei synteettinen passannut, synkronointi ei toiminut. Minun autoihini on passannut.
      Toisekseen, aiotko vaihtaa ja jos, niin miksi? Jo 50 vuotta sitten autonvalmistajat ilmoittivat, ettei sitä öljyä tarvitse vaihtaa koskaan. Eikä tarvinnut. Ei ollut tyhjennystulppaakaan. Öljymäärän tarkastus ja tarvittaessa lisäys esimerkiksi kerran vuoteen.

    • Anonyymi

      Ilman muuta kannattaa jo noilla kilometreillä vaihtaa. Jos vaan löytyy tyhjennysproppu. Muuten menee voimisteluksi. Kuukkeli kertonee öljyn laadun ja määrän.

    • Anonyymi

      Merkkiliikkeestä öljy n.16e/L menee aikalailla 2L. Ei kannata laittaa perus gl:liä, alkaa takkuamaan.

    • Anonyymi

      Vastasin tähän jo ajat sitten, mutta ylläpito poisti vastauksen.

      Castrol 75W80, mätänetissä 19,90 eur/litra. Toimii VAG:n laatikoissa erittäin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe