Sitä vaan että onko tuo Briteissä/Englannissa normaalia että soitellaan vaan tämän tästä työnantajalle että olen sairas, en tule töihin ja mennään jonnekin omiin hommiin.
Frank tekee tätä jatkuvasti ja eilen kun lupautui iltavuoroon niin tyttäret kimittivät ettei tarvi uhrautua toisten tarpeiden takia. Eli työnantajan. Ja kuitenkin perui "sairauden" takia heti.
Onneksi siihen tulee kohta stoppi.
Usein jengi vaan lyö hanskat tiskiin ja ilmoittaa olevansa sairas ja lähtee sen kummempia selittelemättä.
Onko siellä päin työntekijä kingi vai onko vaan saippuasarjan käänteitä?
Emmerdalen kylän työmoraali
6
230
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pidä yleistää TV-sarjan tapoja normielämään. Salkkareissakin on usein varsin outoja kuvioita joita ei tapahdu normisti.
- Anonyymi
Jos kellään, niin Kerryllä vasta onkin löysä työmoraali. Päättää tuosta vaan, varastaa työpaikkansa kassakaapista rahaa.
Muutenkin kylän työtouhut kummallisia. Pääsevät töihin, kuka vaan ja koska vaan ja mihin tahansa hääräämään.
Menevät töihin - Kartanolle, tehtaalle, romuttamolle ja pubiin, kahvilaan ja puotiin, sekä majataloon ja eläinlääkäri klinikalle, autokorjaamolle. Jotkut Bartonin farmille.
Osaataan, tai ei. Silti vaan muka työskennellään kovasti milloin missäkin.
Lähes kaikki on vuorollaan kokeilleet tehdä jotain työtä näissä samoissa kohteissa.
Kylän ulkopuolella käyneet työssä vain opettaja Jessie. Aikaisemmin myös Maya. - Anonyymi
Tyypillistä taas. Tracy jumissa tehtaalla, jossa syttyy tulipalo. Kuinka ollakaan ja tietysti ilman puhelinta rääkymässä siellä apua! Tracya kovasti yskittää, mutta samassa tilassa Frankia ei yhtään. Ja Vic taas höpöttämässä hautakivelle.
- Anonyymi
Tiedä tuosta sen kummemmin tuosta työmoraalista, mutta yleinen moraali on pahasti Emmerdalessa hukassa. Rääkyjä-Kerry ja tämän tytär murhapolttavat Frankin tehtaaseen, mutta omatunto ei pahemmin siitä taida heitä sen kummemmin vaivata jatkossa.
- Anonyymi
Autoverstaallakin isä ja tytär vuoroin mielensä mukaan, eroittaa työntekijjöitä ja ottaa takaisin. Se siitä työmoraalista. Mahtipontisia toimitusjohtajia, nämä kaksi Dingleä.
Vaikka isä poistuu. Frankin tylsät, kimittävät tyttäret jäävät kylään. Näinköhän koko Sharman perhekin lähtee tehtaansa myötä maisemista.? Nyt kai tulee jotain uutta näiden poistuvien tilalle?
Toivottavasti ei nyt kuitenkaan vähään aikaan nähdä, muka uusina juttuina.
Ainaisia tulipaloja, rähdyksiä, murhia ja naamiaisia, tai hautajaisia, ei niitä pieleenmenneitä häitäkään.
En haluaisi myöskään nähdä, jotain kyläpsykopaattia säikyttelemässä, vainoamassa asukkaita.
Mikähän uusi, suojatyöpaikkamainen höpöverstas tulee korvaamaan kyläläisille työpaikkoja tarjonnutta tehtaantapaista? Josta näimme vain, ulkokuoren ja pakkaamotoimintaa ja johtajiston toimiston. Sekä työntekijöiden taukotilan.
Jotain kyllä tämän tehtaan tilalle tulee.
Johonkin vastaavaan paikkaan tehtaassa työskenelleet jatkossakin sijoitetaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353