Myrskyn ratsastajat

viilistelijä

Jos haluatte katsoa kunnon toimintaleffan, suosittelen lämpöisästi: vuonna 1991 tehty Point Break alias Myrskyn ratsastajat.

Mainio poliisileffa höystettynä upeilla surf-kuvauksilla, extreme- hakuisuudella ja elämän filosofialla. Tässä elokuvassa on kaikki, mitä leffassa on tärkeintä ja silti kaikki omalla paikallaan.

Leffaahan ei mitenkään huononna mainiosti tarjolle aseteltu silmänruoka, jota riittää sekä naisille että miehille. Patrick Swayze on ehdottomasti upeimmillaan tässä surfarin roolia vetäessään.

Leffaan ohjaaja oli ensimmäisiä uraanuurtaja-naisia toiminta-elokuvien saralla!

Hyvää elokuvailtaa!

4

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teme

      Allekirjoitan viilistelijän tekstistä joka sanan. Myrskyn ratsastajat oli n. vuosikymmen sitten niin tautisen kovaa kamaa, että katsoin leffan muutaman vuoden sisällä pyöreästi reilun kymmenen kertaa.

      Kathryn Bigelowin ohjaama Point break on todellakin toimintaelokuvan ehdoton klassikko. Mielettömällä tavalla hyvää mieltä, nappiin osunut casting (Keanu Reeves ja Gary Busey poliisikaksikkona), liki täydellistä toimintaa ryöstö-, hyppy- ja lautailukohtauksissa - lisänä vielä Bodhin (Swayze) höpöhöpö-filosofointeja.

      Täydet pisteet. ***** / *****

    • ammattilainen

      Olin vaimoni kanssa ensitreffeillä ko. pätkää katsomassa. Vaimo halusi leffan nähdä kun siinä oli Patrick S.
      Täytyy sanoa, että kolahti! Tämän jälkeen olen nähnyt elokuvan todella monta kertaa ja edelleen siinä on sitä jotain! Ehdoton nykyajan klassikko!
      Kun itse kirjoitin tuohon aikaan käsiksiä oli todella työ ja tuska saada tämän leffan hahmot pois mielestä ja keskittyä omiin hahmoihin. Kaiken lisäksi olin aliarvioinut naisia elokuvaohjaajina. No....enää en niin tee. Hyvän oppitunnin antoi Kathryn Bigelow.

      • minä vaa

        muistan kans ko pikkusen näin,nii siit asti ollut todella kovaa tavaraa. paras ja yksi mieleenpainuvimmista pienenä. Nyt kun vanhempana näin uudestaa,niin juoni ja dialogi on aika tökeröö,mut oikeel asenteel katsottuna ei haittaa. huippuelokuva vieläkin.


    • Anonyymi

      MUISTAAKSENI TON NÄHNYT JOSKUS....JOITAIN VUOSIA SITTEN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      185
      2368
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      89
      1703
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      183
      1494
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1385
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      1213
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1154
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      1027
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      929
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      51
      857
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      855
    Aihe