Poliisin rahoitus liian korkea?

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ce590146-3e18-476d-b625-8877dda17a72

Siis ottamalla huomioon, miksi poika on lähtenyt hatkaan. Niin utelulla menee, onko meidän yhteiskunnassa poliisilla liikaa rahoitusta, kun Väkivaltayksikkö etsii nykyään 15-vuotiaita hatkalapsia aseiden kanssa? Muutenkin lastensuojelu on bisnestä, eli luultavasti poikakin voisi paremmin kotona, mutta nythän lasta jahdataan väkivaltayksikön kautta.

Olen muutenkin miettinyt, onko poliisin rahoitus liian korkeana?

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/047364b9-d2f7-4511-97bc-7dff8188ce83

Toinen on tämä pahoinpitely, jossa lainmukaan esiintyy 5 poliisiviranomiasta, tyhjällä ajalla keskellä yötä, pahoinpidelleet jonkun random juopon. Joista vain 1 sai syytteet, vaikka 5 pahoinpitelee. Lisäksi koska Hämeen poliisi ei suostu asettamaan muita syytteeseen, sillä 4 hlöllähän ei ole ollut töitä, joita tehdä, joten siis yöpalkka yhdeltähän on 15,50€tunnilta, ja tähän yölisäpäälle. Tämä on tapahtunut siis Lauantai sunnuntai välisenä yönä, joten yhteiskuntamenetys tästä yöreissusta on valtiolle, noin 15,50/8h = 124,00€ plus yöliä 42,00€ x 4 tyhjäntoimittajaa 660,00€ per yöltä. Onko meidän yhteiskunnassa oikeasti varaa maksaa 19.824e/kuukaudessa, tyhjäntoimittajista? Meillä makaa sairaita kotona, koska terveyteen ja hoitajille ei riitä rahoitus, mutta tähän meillä on varaa antaa 19.824€/kuukaudessa.


Poliisin rahoitus voisi olla provisiopalkkanen. Eli rahoitus vain, jos oikeudessa tulee tuomio, "rikolliselle". Eli rahoitusta ei annettaisi lainkaan, jos mitään krokreettista ei ole saanut aikaiseksi, joka auttaisi yhteiskuntaa pysymään, hyvinvointivaltiona.



Sen sijaan

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oman kokemuksen mukaan osassa suomea poliisin rahoitus on liian korkea, osassa liian matala.

      Kun ei ole järkevää tekemistä, niin seuraavat tekemisen puutteessa aiheettomiakin vihjeitä. Toisessa paikassa taas myös selvät rikokset jätetään tutkimatta.

      Kärsijänä näissä on yleensä kotimainen perusmies. Syytöntä miestä jaksetaan jahdata tai tavan kansalaiseen kohdistuva "tavallinen" rikos jätetään tutkimatta.

      On alueellista eroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3374
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1923
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe