palvoa - tuon tuostakin eli yhtenään?
Miksi seemiläistä jumalaa tulee
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yritä selvittää aiheen aakkoset ja kysele sen jälkeen.
Jumalan täydellinen olemattomuus ja koskaan mitään tekemättömyys pistää ikävästi silmään, jos jumalaa ei tekemällä tehdä muka todelliseksi jatkuvalla palvomisella, mikä säälittävä tekohengitys ei tietenkään olemattomuutta miksikään muuta.
Ei tule ateismikaan näkyväksi eikä todelliseksi, vaan on ja pysyy täydellisen olemattomana ja aineettomana.
Ateismi on uskomaton vapaus olemattomiin uskomisen invalidisoivasta vaikutuksesta.
Jos puhut Raamatun Jumalasta, kannattaisi huomata tämä:
"Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä, eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken."
Apostolien teot 17:24-25
Eli kirkot ja rukoileminen ovat täysin turhia ja tarpeettomia.
Hyvä tietää, tosin tiedettiin kyllä jo ennestään.
Miksi se on sitten niin kamalan vittuunutunut nimensä turhaan lausumisesta jos ihmisten puuhien ei pitäisi sitä koskettaa?
No sehän on jatkuvasti vihainen joka ikisestä asiasta ja kostaa isien pahat teot kolmanteen polveen ja tykkää erityisesti verisistä kansamurhista, joissa tapetaan kokonainen kansa tai heimo viimeiseen naiseen ja pikkulapseen. Tätä uskovat kutsuvat rakkaudeksi.
> Miksi se on sitten niin kamalan vittuunutunut nimensä turhaan lausumisesta jos ihmisten puuhien ei pitäisi sitä koskettaa?
Raamatun mukaan ikuinen elämä on vanhurskaille. Todellinen ongelma on siis se, jos et ole vanhurskas. Jos teet tyhmyyksiä, et todennäköisesti ole vanhurskas.
"Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mat. 25:46
" Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Room. 6:23
Uskon, että ikuinen elämä on vanhurskaille, koska heillä on oikea ymmärrys ja haluavat tehdä hyvää.
"Jos teet tyhmyyksiä, et todennäköisesti ole vanhurskas."
Siinä tapauksessa yksikään tuntemani uskova ei ole vanhurskas.
Tekevät tyhmyyksiä jatkuvalla syötöllä.
Jumala on ankara koston jumala ja rankaisee pahat teot lastensa helmaan asti.
Jumala on juutalaisten pieru. Siksi se helmoissa heiluukin.
Aabrahamin helma on paikka, jonne juutalainen tahtoo päästä. Kaikki profeetat ottavat hänet vastaan ilomielin ja isä Aabraham on heidän keulahahmonsa. Olam ha ba on ihana tuleva maailma, jossa kaikki vanhurskaat iloitsevat ja Šofar soittaa säveliä Jahuwah Tsavaotin kunniaksi.
Kun seuraava jovel tulee, niin silloin kaikki Jumalan lapset laulavat kuorossa ylistystä ja kunniaa Jahuwah Tsavaotin kunniaksi. Unohdettu Herran nimi tulee muistoon ja kaikki tulevat kumartamaan häntä ainoaa Sukkotin, täydenkuun juhlan ja Simhat Toran aikaan.
Monista jutuista ei oikeasti tiedä, ovatko ne todella uskovien vammaista vöyhötystä vaiko pelkkää trollausta, koska todelliset hihhulit ovat niin kaukana parodiahorisontin tuolla puolen ettei mitään rajaa.