Miks aina ku kiristää satulavyötä, nii se luimistelee ja näykkii?
Miks aina luimistelee?
Lovely-angel
41179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Harva hevonen tykkää satuloinnista, mut tohon ois tosi tärkeetä puuttua! Syitä tohon on vaikee lähtee sanoo ku ei hevostas tunne, sillä jokane hevonen on oma persoonansa. Syy ei todellakaan välttämättä oo pelkästään se, ettei se tykkää satuloinnista.
Mun heponen teki noin välillä kans, ja kaiken lisäks litisti viel seinää vasten! Nyt se ei enää tee sitä ku oon siedättäny sen satulaan ja satulointiin. Aikaa se otti, mutta kyllä kannatti! :)
Tsemppiä sulle je heposelles! :)
kun alat kiristää vyötä, kannattee pistää se niin löysälle kuin mahdolista ja kiristää sitä pikku hiljaa molemmilta puolilta. miltä itsestä tuntuisi jos sinin vyösi vedettäin kauhean tiukalle äkkiä.... ei varmaankaan kivalta. myös kannattee antaa nakupala tai kehu, sen jälkeen kun vyötä on kiristettu ja hevonen ei luimi.
Elikkä siihenhän on useita syitä, mutta heposi luimistelee varmaan, koska ei pidä satulavyön kiristämisestä. Minun hoitsuni tekee samoin. Koitappa kiristää satulavyö vasta selässä, niin heppasi ei varmaan luimi niin paljon... ;)
mun hevonen teki tota kans joskus, mut rasastuksen opettajani sano et se voi johtuu siit et satula on huono ja se painaa sen säkää, koska sillä on korkea säkä .
sittenkun me ostettiin parempi satula se lopetti sen. kannattaa kattoo sitä satulaakin ja koittaa mahtuuko sinne muuta ma sormi atukaaren alle ettei se paina... Noi muutki jutut on kans ihan hyvii ja mahollisii, mut tos on nyt yks uus mahdollinen syy siihen..:)