Miks aina ku kiristää satulavyötä, nii se luimistelee ja näykkii?
Miks aina luimistelee?
4
1163
Vastaukset
- forgotten
Harva hevonen tykkää satuloinnista, mut tohon ois tosi tärkeetä puuttua! Syitä tohon on vaikee lähtee sanoo ku ei hevostas tunne, sillä jokane hevonen on oma persoonansa. Syy ei todellakaan välttämättä oo pelkästään se, ettei se tykkää satuloinnista.
Mun heponen teki noin välillä kans, ja kaiken lisäks litisti viel seinää vasten! Nyt se ei enää tee sitä ku oon siedättäny sen satulaan ja satulointiin. Aikaa se otti, mutta kyllä kannatti! :)
Tsemppiä sulle je heposelles! :) - Lauski
kun alat kiristää vyötä, kannattee pistää se niin löysälle kuin mahdolista ja kiristää sitä pikku hiljaa molemmilta puolilta. miltä itsestä tuntuisi jos sinin vyösi vedettäin kauhean tiukalle äkkiä.... ei varmaankaan kivalta. myös kannattee antaa nakupala tai kehu, sen jälkeen kun vyötä on kiristettu ja hevonen ei luimi.
- Hevostytsy
Elikkä siihenhän on useita syitä, mutta heposi luimistelee varmaan, koska ei pidä satulavyön kiristämisestä. Minun hoitsuni tekee samoin. Koitappa kiristää satulavyö vasta selässä, niin heppasi ei varmaan luimi niin paljon... ;)
- emma
mun hevonen teki tota kans joskus, mut rasastuksen opettajani sano et se voi johtuu siit et satula on huono ja se painaa sen säkää, koska sillä on korkea säkä .
sittenkun me ostettiin parempi satula se lopetti sen. kannattaa kattoo sitä satulaakin ja koittaa mahtuuko sinne muuta ma sormi atukaaren alle ettei se paina... Noi muutki jutut on kans ihan hyvii ja mahollisii, mut tos on nyt yks uus mahdollinen syy siihen..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit695788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2284499Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202547Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei262472Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT711305- 961295
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281276Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191141Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1461121