Kirkon (ex-)työntekijöiden eroja

"Oman sukupolveni kollegoista, jotka ovat tehneet koko työuransa kirkossa, yllättävän moni on kertonut aikovansa erota kirkosta heti eläkkeelle päästessään. Sitä en tiedä, ovatko sen tehneet."

Tuollainen eropalaute tuli ja vaihdettiin pari viestiä. Näyttää siltä, että kirkon entisiä työntekijöitä eroaa jonkin verran. Toki tiedossa oleva määrä on kourallinen, mutta mielenkiintoinen ilmiö silti. Tiedossahan on, että Vapaa-ajattelijain liitossa vaikuttaa paitsi eräs entinen pappi, myös ainakin yksi toinen entinen kirkon työntekijä.
10274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kertoo karua kieltä kuinka kirkon itselle vaivalla rakentama valheelle perustuva statusasema yhteiskunnassa on murenemassa kiihtyvällä vauhdilla.

2Äänestä

Hämmästyttävää, elleivät he näin tekisi.

Hehän ovat henkilökohtaisesti nähneet kaiken sen saastan, pahuuden ja
hurskastelun, mitä kirkko pitää sisällään.

Äänestä

Onko tietoa, voiko kirkkovaltuutettu erota kirkosta kesken kaiken. Ilman että tulee mitään seuraamuksia. Haluaisin erota heti joulun jälkeen niin ettei tarvitse maksaa veroa enää vuonna 2021. Tuskin erillistä eroa luottamustehtävästä tarvitsee laittaa, mutta voin sen laittaa, että saavat valita heti tilalle seuraavan varanvaltuutetun. Oli kyllä koulutustilaisuus kun aloitettiin, mutta siinä ei tästä ollut mitään. Ei ole mitään dramaattista, katson vain että en sovi kirkkoon. Uskoni on aina ollut ja pysyy, sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Muuten en asiasta minnekään kerro, äänestäjäni eivät saa tietää, harva tulee kysymään, kuulunko kirkkoon kun olen kohdusta asti kuulunut, olen uskovasta kodista. Jos joku huomaa katsoa srk-sivulta luottamusmiesten luettelon ja puuttumistani kysyy niin hänelle kerron syyn. Kiitos etukäteen jos joku tietävä vastaa kysymykseeni.
En halua keskustella muuten asiasta miltään kannalta.

Äänestä
  • Jos ei ole enää kirkon jäsen, ei ole vaalikelpoinen. Vaalikelpoisuuden päätyttyä, päättyy jäsenyys valtuustossa ja tilalle valitaan varajäsen.

    Miten nopeasti sitten tieto erosta kiirii päättävien korviin, en tiedä. Systeemissä pitäisi tietenkin olla automaattinen 'punainen valo' joka syttyy kun jäsenyys päättyy, mutta onko, sitä en tiedä. Kokeile;-D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei ole enää kirkon jäsen, ei ole vaalikelpoinen. Vaalikelpoisuuden päätyttyä, päättyy jäsenyys valtuustossa ja tilalle valitaan varajäsen.

    Miten nopeasti sitten tieto erosta kiirii päättävien korviin, en tiedä. Systeemissä pitäisi tietenkin olla automaattinen 'punainen valo' joka syttyy kun jäsenyys päättyy, mutta onko, sitä en tiedä. Kokeile;-D

    kirkosta eroaminen on niin salainen asia, että siitä ei saa puhua kenellekään. Js joku saa tällaisen asian tietoon, se on pidettävä salassa tai muuten olet käräjillä

    Äänestä

  • Tottakai voi erota kirkkovaltuuston tehtävistä ilman seurauksia. Uskonnonvapauslain mukaan voi kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhteisöön vapaasti, joten lain mukaan ei voi tulla seuraamuksia. Et ole kuulunut kirkkoon kohdusta asti, vaan siitä asti, kun sinut on luterilaisesti kastettu.

    Äänestä

Msalo vapariliiton tuhannella eläkeikäisellä ukkelilla on aikamoinen missio tehtävänä

Käännyttää 2 miljardia mus maallisiksi joista osa on valmis irrottamaan pääasian

Tehdä ammatinvalintaa vähän hölmölle porukalle joka opiskelee kirkkoa varten ja sitten tajuaa eioomun juttu kun menee töihin, nimittäin hölmöjenkoulutus on haastava taitolaji apukoulussakin

Siinä on vapariliiton ukkojen pidettävä rollaattorit liikkeessä että kaiken ehtivät ennen liiton kuihtumista

Äänestä

Ohjeissa sanotaan että valtuutetulla on velvollisuus hoitaa tehtävänsä. Olisi kiva tietää, onko vastaajista joku ollut valtuutettu. Nimi tulee esille pöytäkirjassa, jota jotkut seurakunnat julkaisesvat sivullaan osittain. Siinä todetaan ero ja tilalle valittu. Eihän niitä sieltä netistä kovin moni lue, mutta ehkä juuri jotkut äänestäjät. Yritän vielä selvittää, suostuisiko tiedottaja olla julkaisematta sitä pöytäkirjaa ja jos suostuu, pitääkö ottaa myös tilalle valitun mielipide huomioon. Voi olla että hän taas haluaa nimensä ja valintansa julkaistavan.

Äänestä
  • Pöytäkirja on pakko laittaa julkisesti nähtäville, se on julkinen asiakirja. Miksi haluat tiedottajan tekevän laittomuuksia

    Äänestä

Hieno kuulla moinen palaute! Maailma kulkee parempaan suuntaan tässä asiassa Pohjoismaissa kovaa tahtia :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

"Oman sukupolveni kollegoista, jotka ovat tehneet koko työuransa kirkossa, yllättävän moni on kertonut aikovansa erota kirkosta heti eläkkeelle päästessään. Sitä en tiedä, ovatko sen tehneet."

Tuollainen eropalaute tuli ja vaihdettiin pari viestiä. Näyttää siltä, että kirkon entisiä työntekijöitä eroaa jonkin verran. Toki tiedossa oleva määrä on kourallinen, mutta mielenkiintoinen ilmiö silti. Tiedossahan on, että Vapaa-ajattelijain liitossa vaikuttaa paitsi eräs entinen pappi, myös ainakin yksi toinen entinen kirkon työntekijä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu