Ensiksi tietenkin pääkaupunki seudulle sekä muidenkin etelä-suomen kaupunkien liepeille.
Sillä onhan varsin kohtuullista ja oikein,että myös etelän punavihreä turhakesakki pääsee nauttimaan tämän tyyppisestä luonnon monimuotoisuudesta.
Sillä onhan varsin kohtuullista ja oikein,että myös etelän punavihreä turhakesakki pääsee nauttimaan tämän tyyppisestä luonnon monimuotoisuudesta.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sinut voisi viedä sinne kiertäväksi alkuihmiseksi jonka häkin kaltereihin lappu " ei saa ruokkia".
Eikös ituhippi tykkää että susia on jokapuolella maatamme, myös etelässä?
Tuo toinen ketju susista on mielenkiintoisempi. Yritätkö viedä katseet pois siitä? Nimittäin siellä on aika hyvää juttua. Jos ymmärrät mitä tarkoitan. Lukekaapa alusta loppuun.
Hirvikoiramies
Ai se missä vastakkain vänkyttävät ituhipit ja susien vihaajat? Eihän tuossa ole mitään uutta.
Mutta tosiaankin etelään pitää saada siirretyksi enempi susia, siellä niille on ruokaa kuten peuroja, kauriita, hirviä, koiria ja kissoja sekä citykaneja.
Kerrankin järkevä alotus. Kannatetaan hundra prosentik.
Minäkin kannatan täysillä susien runsaan määrän siirtämistä etelään.
Ravi- ja koiramies täällä. Tuo mainitsemasi ketju pitäisi ehdottomasti jokaisen reviirityöryhmään kuuluvan jäsenen lukea. Siis jokaisen.
Eikö yhdelläkään kellot kilkata?
Susi on älykkäämpi kuin lieksan nk. "rutsattu eliitti". Susi osaa valita elinpaikkansa ilman apuanne.
Sudet pitäisi kaikkialta siirtää Lieksaan.
Paran uikku tervetuloa mukaan joku yllätys jota en tiedä mitä kaikkea muuta kuin valkoinen on myös kahden opiskelu ulkomailla netin kautta mielenkiinnolla komu ja pienet lapset kotiin hissanmaik hissanmaik
Espan puistoon tietenniin ensin ja keskuspuistoon Hellsingissä.
Ja yliopistojen campuksille,missä näitä viherpölvästejä sikiää.
Siellä olisi ravintoakin.
Onko Lieksassa susihavaintoja näinä päivinä?
Onhan niitä muta paras pitää omana tietonaan eikä hölöttää kun se ei kuulu kenellekkään viherhörhölle.
Onko taas ympäripyöreätä "useita havaintoja"? Saattepa Lieksan Lehteen jutunjuurta vöyhkänät ja lietsottua susivihaa.
Miksi niistä pitäisi ympäri kyliä loilottaa jos niitä susia on? Ketä se hyödyttää? Metsämiehet tietää tilanteen ja puudeliporukoiden koirat ja kissat ei ole vaarassa.
Myös ne metsämiehet jotka eivät vihaa susia, useat luonnossa liikkujat, viranomaiset, sudensuojelijat tietävät. Tänäpäivänä ei metssässäkään ole ihminen piilossa. Jokainen nähdään ilman että kohde itse sitä havaitsee.
Kyllä, jatkuva dronevalvonta on metsien yläpuolella, samoin sateliitit valvoo ja luontoaktivistit sekä Tex Willer. Kukaan ei liiku senttiäkään etteikö tarkkailijat huomaa, ne näkee keräätkäö marjoja vai käpyjä. Kyyläys on mennyt paremmaksi Suomessa kuin vanhassa Neukkulassa tai nykyisessä Pohjois-Koreassa, ja jokainen voi väittää että joku polki maanteillä fillarilla ja yritti ajaa susilauman ylitse. Siitähön alkaa tutkinta ja tulee tuomio.
Aika moni metsästäjä entisiä susivihaajia, on tullut toisiin aatoksiin. Ovat oivaltaneet minkälaista huurussa kulkevaa kermit sakkia sudenvihaajat ovat. Pitävät mielenmuutoksen omana tietonaan ja näin metsissä ja seuroissa on enempi silmiä ja korvia.
Minä myös olen entinen metsästäjä enkä pidä susista ollenkaan.
Loilolatte kuitenkin, lörpät.
Ei mitään merkitystä mikä sinä olet. Hienoa että on metsästäjiä jotka eivät tunne enää susipelkoa ja eivät siis vihaa susia vaikka koirilla edelleen metsästävät.
Sudenvihaajat, olette tiukemmassa kontrollissa kuin koskaan.
Toivottavasti tulisi Venäjältä lisää susia tänne.