Maattomia on paljon

Anonyymi

Esimerkkejä kansoista joilla ei ole omaa maata:
-Amerikan intiaanit
-Australian abot
-Mustalaiset
-Juutalaiset ennen vuotta 1947
-Lappalaiset
- kurdit
-(Karjalaiset etenkin 1940-1950-luvuilla)

Maattoman kansan asema on aina surkea. Onneksi juutalaisilla nyt on. Tosin maailmassa on eräiden laskelmien mukaan tuhansia kansoja joten maattomia on aika paljon.

5

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se, että kansalla ei ole vain sen kansan omaa maata, tarkoita, että kansa on maaton eikä etenkään että kansan asema on surkea.

      Jos kansa on tasaveroinen muiden saman maan kansojen kanssa, se ei ole maaton ja sen asema on aivan hyvä. Esimerkiksi lappalaiset ovat täysin tasa-arvoisia suomalaisten, ruotsalaisten ja norjalaisten kanssa Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa.
      Karjalaiset eivät ole varsinaisesti suomalaisista erillinen kansa, koska erottelu nähtiin tarpeelliseksi vasta kun karjalaiset joutuivat evakoiksi. Sitä ennen karjalaisia ei nähty sen kummallisempina otuksina kuin savolaisia tai pohjalaisia. Karjalaisetkin ovat suomalaisia. Toki suomenkarjalaisista on rajanvedon myötä irtautunut venäjänkarjalaisten kansa, jonka asema Venäjällä ei ole aivan yhtä miellyttävä, vaikkei heitäkään aktiivisesti vainota.

      Esimerkiksi kurdit eivät Turkissa tasa-arvoisia turkkilaisten tai Syyriassa syyrialaisten kanssa, joten he todella ovat maaton kansa, ja kieltämättä kurdien asema on suhteellisen surkea. Se taas on ihan väittelyn arvoinen kysymys, olisiko kurdeille parempi saada tasa-arvoinen asema Turkissa tai Syyriassa vai oma itsenäinen valtio niiden väliin. Molemmissa ratkaisuissa on hyvät ja huonot puolensa.

    • Anonyymi

      Joo on kiinnostavaa, että modernit kansallisvaltiot luotiin kansojen ympärille mutta yhtä lailla kansat luotiin kansallisvaltioiden ympärille. Tiettyyn kansaan kuuluminen on lopulta vain uskomus, mikä ei tietenkään tarkoita, etten kokisi paitsi vaikeaksi myös sorroksi, jos minulle ilmoitettaisiin, että tästä lähtien olet venäläinen.

      Irakissa puhuttava kurdi ja Turkissa puhuttava kurdi eroavat toisistaan enemmän kuin ruotsi ja norja, samoin Ranskan baski ja Espanjan baski.

      Sellaista kansaa kuin palestiinalaiset ei ollutkaan ennen kuuden päivän sotaa. Oli vain Kuolleen meren ja Välimeren välisellä alueella asuvia Levantin arabeja. Kun Israel valtasi - loputkin - heidän asuinalueestaan, palestiinalaiset joutuivat eroon muista arabeista, ja - erittäin traagiset - yhteiset kokemukset alkoivat luoda kansallista itsetuntoa.

    • Anonyymi

      "Maa" ja "valtio" ovat kaksi eri käsitettä. Avaajan listalla esiintyvillä kansoilla on maita, mustalaisia lukuunottamatta, mutta tunnustettu valtio on vain juutalaisilla.

    • Olisi mielenkiintoista seurata Mustalaismaan talouden, työllisyyden, vientikaupan, poliittisen järjestelmän, lainsäädännön ja yleisen järjestyksen kehitystä. Oma maa mustalaisille!

    • Anonyymi

      Etelä-Karjalaa tai Pohjois-Karjalaa ei siis ollut 50-luvulla? Kuinka paljon nuoruudessasi muuten joit typerän isäsi kiljua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9653
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6836
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1705
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1421
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1297
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe