Kuusi suurinta väärinkäsitystä skandinaavisessa mytologiassa

Seuraan tätä tyyppiä. Näyttää cowboylta mutta on erittäin hyvä mm. muinaisnorjan kielessä ja skandinaavisessa mytologiassa.

Norse Myth: 6 Biggest Misconceptions
https://youtu.be/yT8HEBQjLng

Tässä on nuo listattuna:

⮚ Thor ja Loki eivät ole veljiä. Tämä on Marvelin sarjakuvina ja elokuvina viljelemä käsitys.
⮚ Runo-Edda (Codex Regius) ja Proosa-Edda eivät ole yksi ja sama teos. Snorri Sturluson ei yksin keksinyt tarinoita 1200-luvulla vaan kirjoitti ne talteen juuri ennen käännytystyötä omasta muististaan.
⮚ Jättiläiset ja jumalat eivät ole eri lajia ja näyttävät enimmäkseen samalta. Tämäkin on Marvelin uudelleen kirjoittama yksityiskohta.
⮚ Ei ole keskiaikaista wikimäistä lähdettä josta voisi tarkistaa kaikki nimet.
⮚ Jumalat ovat enemmänkin persoonallisuuksia kuin rooleja, ja siksi sen kysyminen että kuka on minkin elementin jumala on melko turhaa.
⮚ Odin ei ole vain ystävällinen ja isoisämäinen hahmo vaan hän voi olla myös monimutkaisena hahmona itsekäs ja väkivaltainen.

1

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      41
      6095
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      298
      5016
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4841
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      133
      4647
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3877
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2394
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1772
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1762
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      213
      1446
    Aihe