Trump voitti väittelyn selvästi

Oli erittäin onnistunut Biden jäi selvästi jalkoihin Trump hallitsee tilanteen
40<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Biden ei ole penaalin terävin kynä

1Äänestä

Biden pyrkii selvästi kommunistinen USA

Äänestä
  • Hassusti asiat kääntyy, ajatella että ennen Neukku oli kommunistinen ja USA kapitalistinen valtio, nyt on toisin päin, USA menee kommunismiin ja Venäjästä tulee katitalistinen, konservatiivinen valtio. Saadaan kohta naapuriin hyvä 1960-80 -lukujen hengen kaltainen entisaikojen USA valtioksi ja nykyinen USA taantuu kommunismiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hassusti asiat kääntyy, ajatella että ennen Neukku oli kommunistinen ja USA kapitalistinen valtio, nyt on toisin päin, USA menee kommunismiin ja Venäjästä tulee katitalistinen, konservatiivinen valtio. Saadaan kohta naapuriin hyvä 1960-80 -lukujen hengen kaltainen entisaikojen USA valtioksi ja nykyinen USA taantuu kommunismiin.

    Jos vielä USA hajoaa osiin

    Äänestä

Bidenillä vahvaa näyttöä dementoitumisesta kun kiisti aikaisemman selvän kielteisen kantansa liuskeöljyyn. Valehtelun osoittavat videot nähtävillä netissä

Äänestä
  • Biden wants to stop fracking!

    Äänestä

  • Suuret öljy-yhtiöt kuluttivat vuosia ja miljardeja Alaskan liuskeöljyesiintymien tutkimiseen... Vain todetakseen sen olevan toivottoman kannattamatonta.

    Äänestä


Olen osittain samaa mieltä, että väittely saattoi olla eduksi Trumpille.

Tämä siksi, että USA:ssa ei juurikaan ole äänestäjiä jotka olisivat kahden vaiheella äänstääkö Trumpia vai Bidenia. Siki on yhdentekevää oliko Bidenin kommentit osuvampia ja paremmin perusteltuja.

Todellinen kysymys Trumpille on, että kuinka moni republikaani uskaltaa / viitsii / kehtaa äänestää Trumppia vai jäävätkö he mieluummin vaalipäivänä kotiin. Edellisen väittelyn räyhäämistä maltillisempi esiintyminen saattoi saada jonkun Trumppia vieroksuvan republikaanin epäilemään, että josko Trumppia sittenkin uskaltaisi äänestää.

Kummankin ehdokkaan päävastustaja on nyt "nukkuvien puolue". USA on jakautunut niin kahtia että puolta ei enää tässä vaiheessa vaihda juuri kukaan. Bidenin uhka on se, että vaaleja pidettäisiin "selvänä" eikä korona-aikana tarvitse käydä äänestyspaikalla kun Biden voittaa muutenkin.

Äänestä

Trump kehui itseään, syytti muita ja lopuksi kehui itseään vielä lisää.

Kyllä tuolla tavalla voittaa!

Äänestä

Trump oli erittäin asiallinen

Äänestä
  • Trump on psykopaatti ja rasisti. Trump tarvitsee selvästi psykiatrin apua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Trump on psykopaatti ja rasisti. Trump tarvitsee selvästi psykiatrin apua.

    Mutta pystyi tässä väittelyssä peittämään sen paljon paremmin kuin edellisessä.

    Äänestä

Vaikutti selvästi enemmän uskottavalta kun vastapuoli

1Äänestä

Biden näyttää luovuttavan todella väsynyt

Äänestä
  • Voisi mennä hoitokotiin lepäämään

    Äänestä

Bidenhän puhui vihreän energian puolesta sekä että koronan takia pitäisi talous sulkea kunnes rokotteet on saatavilla , mitkä on ihan hyviä ja vastuullìsia arvoja. Mutta tietenkään ne ketkä ei välitä kuin rahasta ei laske näille arvoille mitään ja sille että planeettaa pitäisi säästää mahdollisimman pitkään jotta siitä riittää mahdollisimman monelle sukupolvelle.

Kapitalistit on aina vain ja ainostaan voittojen ja rahan perään kun taloussysteemi pitäisi muuttaa rattijuopumuksesta ja talouskasvusta pois kokonaan. Harmi, se sukupolvi tulevaisuudessa joka ei pysty elämään enää ollenkaan koska planeetta on kaluttu loppuun ja saastunut tulee kyllä kiroamaan ja tappamaan nykykapitalisti sukupolvet aivan varmasti jos vielä ovat hengissä esim.100 vuoden päästä. Se on aivan varmaa se.

Oikein mikään ei nykymaailmassa ole enää kestävän kehityksen suuntaista niin kuin kuuluisi vaan ihmiset pakotetaan elämään kestävyysharhassa.
Miten tämän psykoosin saisi loppumaan ja kuka sen tekisi, siinä vasta kysymys nykyihmiselle?

Äänestä

Nyt+en+seurannut+Trumpin+ja+Bidenin+väittelyä+suorana.+Luin+sen+vain+jälkeenpäin.+Väittely+oli+mielestäni+kohtalaisen+onistunut.+Pari+kertaan+olen+itsekin+johtanut+väittelytilannetta.++En+noin+vakavassa+paikassa.+Mutta+kummastakin+vättelijästä+korostui+"minä"+keskeisyys.+Mikä+on+tietenkin+luonnollinen+seuraus+siitä,+että+ei+ollut+juuri+muuta+mahdollisuutta.+Olen+kuitenkin+ihmetellyt+presidentivaalikampanjan+asiakeskeisyyttä+tunteiden+ja+sosiaalisuuden+korostamisen+sijaan.+On+100%+varmaa,+että+tulevien+presidentinvaalien+voi+odottaa+kehittyvän+tässä+suhteessa.+Ehdokkaat+ovat+kumpikin+hyviä,+eikä+heissä+ole+mitään,+miksi+kansa+ei+voisi+rakastaa+ja+kunnioittaa+heitä.+Lokakampanjat+ovat+sen+sijaan+olleet+epäreiluja,+tahallaan+totuuden+vääristelyä+jne.Väittelystä+tuli+tunne,+että+voitti+kumpi+tahansa,+USA+tulee+menestymään,+jos+menestyminen+riippuu+näistä+miehistä.Kuuntelin+juuri+radiosta+ohjelmaa+Oskar+Merikannosta.+Kun+kuuntelet+tuon+ohjelman,+vaikka+jälkeenpäin,+havaitset,+mitä+kampanjoissa,+presidentin+vaalikampanjat+mukaan+lukien++voisi+olla+tunteilla,+taiteilla+ja+kulttuurilla.++1970-luvulla+Jorma+hynnisen+tulkitsemana+"meren+pauhuista"+"meerin+huokauksista"+oli+valtavan+kaunis+ja+tunteellinen+kuva,+joka+ainakin+minulla+vahvisti+tunnetta+siitä,+kuinka+rakas+ja+tunteellinen+on+minunkin+suhteeni+Suomeen+ja+suomalaisuuteen.+"Pai+pai+paitaressu"+-jonka+kuulin+hyvin+läheisen+henkilön+laulamana+kymmenen+vuotta+sitten+ja+nyt+uudelleen,++nyt+Soile+Isokosken+laulamana,+tuntui+erityisen+suomalaiselta+ja+kauniilta.Toimittajan+ja+haastateltavan+hieno+olemus+oli+myös+suomalaisuutta+sen+kauniissa+muodossa.+Tuli+mieleen+se+tunne,+että+Suomi+ja+suomalaiset+pärjäävät.+Dystopiat+ja+kauhukuvat+pandemioista+ja+taloudellisista+ja+poliittisista+uhista+eivät+olleet+pilaamassa+kansalaistunnetta+suhteessa+armaaseen+kotimaahamme.Usan+vaaleissa+tämänlaatuiset+mielen+kohotukset+kansalaisten+suuntaan+ovat+loistaneet+poissaolollaan.Kiitos+ylelle+Oskar+Merikannon+muistelua+koskevasta+ohjelmasta.+Sen+positiivisuus++ja+kauneus+oli+myös+herkkyydessä+ja+hyvässä+tahdossa.+--Ehkä+maailmanlopun+kello+ei+olekaan+lopulta+kahta+minuuttia+vaille+keskiyön.--

Äänestä

Teki vaikutusta epävarmaan äänestäjään

Äänestä

On sääli ettei trumpista saa puolueetonta arviota "puolueettoman" median taholta ?

Äänestä

Olen kannattanut Trumpia, mutta ennen väittelyä olin alkanut olla jo kyllästynyt hänen liialliseen öyhöttämiseensä julkisuudessa. Siitä riippumatta, miten epäreilusti vastapuoli käyttäytyy, presidentiltä pitää voida odottaa presidentillistä esiintymistä.

Aiemmin eilen näin videon, jossa Obama ohjeisti ihmisiä kuinka äänestetään postitse. Tuli mieleen, että poliittisista kannoista riippumatta (sotaisuus ja tuhoisat ideologiat toki poislukien) olisi mukavaa jos tulevalla Yhdysvaltain presidentillä olisi hyvä asiallinen käytös.

Olin täten valmis kannattamaan jatkossa kumpaa tahansa, kuka tekisi paremman vaikutelman viimeisessä väittelyssä. Ja yllätyksekseni se oli Trump. Hän oli tällä kertaa jättänyt öyhötyksen pois ja keskittyi sanomaan sanottavansa asiallisesti. Öyhötykseen syyllistyi Biden, joka ei kyllä luotettavalta vaikuttanut tämän esiintymisen perusteella. Hänen todellinen luonteensa ja agendansa taisi tulla tässä esille paremmin kuin ensimmäisessä väittelyssä, jossa Trump keskeytti hänet koko ajan.

Jos Trump osaisi aina käyttäytyä kuten viimeöisessä väittelyssä, ei Yhdysvalloilla olisi mitään ongelmia presidentin suhteen.

Äänestä
  • Minä en huomannut Bidenin öyhöttäneen, enkä myöskään Trumpin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä en huomannut Bidenin öyhöttäneen, enkä myöskään Trumpin.

    Niin no, mielipidekysymys. Mielestäni hän vain keskittyi liikaa hyökkäämään Trumpia vastaan henkilönä, sen sijaan että olisi kertonut siitä mitä itse aikoo tehdä.

    Paasasi Trumpin kuvitteellisista Kiina-yhteyksistä ja verotiedoista jotka eivät ole vielä julkisia. Kun Bideniltä kysyttiin suunnitelmaa koronaviruksen suhteen, se ei käynyt selväksi mutta hänen pääviestinsä oli että Trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa, vaikka Trump oli juuri selostanut pääpiirteittäin miten hän aikoo edetä ensi vuoteen.

    Biden menetti välillä malttinsa ja alkoi huutaa mm. puhuessaan esimerkiksi Meksikosta tulevista paperittomista siirtolaisista, vaikkei Trump ollut siinä tilanteessa mitenkään provosoinut (päinvastoin Biden otti puheeksi häkkiin suljetut siirtolaislapset, häkkeihin jotka hänen ja Obaman hallinto oli rakennuttanut).

    Lisäksi Biden sanoi että aikoisi presidenttinä vetää ulkovallat kuten Venäjän vastuuseen USA:n vaaleihin sekaantumisesta, ja kritisoi Trumpia jyrkästi yrityksestä luoda diplomaattisia suhteita Pohjois-Korean Kimin kanssa. Biden kuulostaa havittelevan utta kylmää sotaa tai ehkä jopa oikeaa sotaa.

    Itselleni tämänkaltaiset asiat näyttäytyivät öyhöttämisenä. Etenkin kun Bidenin olisi luullut olevan helppoa keskittyä rauhallisesti asiakysymyksiin, koska Trump on profiloitunut asioita pelkistävänä öykkärinä. Mutta ei jostakin syystä niin tehnyt, ehkä Biden ei siihen kyennyt koska on pohjimmiltaan G. W. Bushin kaltainen sotakiihkoilija.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin no, mielipidekysymys. Mielestäni hän vain keskittyi liikaa hyökkäämään Trumpia vastaan henkilönä, sen sijaan että olisi kertonut siitä mitä itse aikoo tehdä.

    Paasasi Trumpin kuvitteellisista Kiina-yhteyksistä ja verotiedoista jotka eivät ole vielä julkisia. Kun Bideniltä kysyttiin suunnitelmaa koronaviruksen suhteen, se ei käynyt selväksi mutta hänen pääviestinsä oli että Trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa, vaikka Trump oli juuri selostanut pääpiirteittäin miten hän aikoo edetä ensi vuoteen.

    Biden menetti välillä malttinsa ja alkoi huutaa mm. puhuessaan esimerkiksi Meksikosta tulevista paperittomista siirtolaisista, vaikkei Trump ollut siinä tilanteessa mitenkään provosoinut (päinvastoin Biden otti puheeksi häkkiin suljetut siirtolaislapset, häkkeihin jotka hänen ja Obaman hallinto oli rakennuttanut).

    Lisäksi Biden sanoi että aikoisi presidenttinä vetää ulkovallat kuten Venäjän vastuuseen USA:n vaaleihin sekaantumisesta, ja kritisoi Trumpia jyrkästi yrityksestä luoda diplomaattisia suhteita Pohjois-Korean Kimin kanssa. Biden kuulostaa havittelevan utta kylmää sotaa tai ehkä jopa oikeaa sotaa.

    Itselleni tämänkaltaiset asiat näyttäytyivät öyhöttämisenä. Etenkin kun Bidenin olisi luullut olevan helppoa keskittyä rauhallisesti asiakysymyksiin, koska Trump on profiloitunut asioita pelkistävänä öykkärinä. Mutta ei jostakin syystä niin tehnyt, ehkä Biden ei siihen kyennyt koska on pohjimmiltaan G. W. Bushin kaltainen sotakiihkoilija.

    piti kirjoittaa "kuvitteellisista Venäjä-yhteyksistä"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin no, mielipidekysymys. Mielestäni hän vain keskittyi liikaa hyökkäämään Trumpia vastaan henkilönä, sen sijaan että olisi kertonut siitä mitä itse aikoo tehdä.

    Paasasi Trumpin kuvitteellisista Kiina-yhteyksistä ja verotiedoista jotka eivät ole vielä julkisia. Kun Bideniltä kysyttiin suunnitelmaa koronaviruksen suhteen, se ei käynyt selväksi mutta hänen pääviestinsä oli että Trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa, vaikka Trump oli juuri selostanut pääpiirteittäin miten hän aikoo edetä ensi vuoteen.

    Biden menetti välillä malttinsa ja alkoi huutaa mm. puhuessaan esimerkiksi Meksikosta tulevista paperittomista siirtolaisista, vaikkei Trump ollut siinä tilanteessa mitenkään provosoinut (päinvastoin Biden otti puheeksi häkkiin suljetut siirtolaislapset, häkkeihin jotka hänen ja Obaman hallinto oli rakennuttanut).

    Lisäksi Biden sanoi että aikoisi presidenttinä vetää ulkovallat kuten Venäjän vastuuseen USA:n vaaleihin sekaantumisesta, ja kritisoi Trumpia jyrkästi yrityksestä luoda diplomaattisia suhteita Pohjois-Korean Kimin kanssa. Biden kuulostaa havittelevan utta kylmää sotaa tai ehkä jopa oikeaa sotaa.

    Itselleni tämänkaltaiset asiat näyttäytyivät öyhöttämisenä. Etenkin kun Bidenin olisi luullut olevan helppoa keskittyä rauhallisesti asiakysymyksiin, koska Trump on profiloitunut asioita pelkistävänä öykkärinä. Mutta ei jostakin syystä niin tehnyt, ehkä Biden ei siihen kyennyt koska on pohjimmiltaan G. W. Bushin kaltainen sotakiihkoilija.

    "Mielestäni hän vain keskittyi liikaa hyökkäämään Trumpia vastaan henkilönä, sen sijaan että olisi kertonut siitä mitä itse aikoo tehdä."

    Taisimme katso eri väittelyä. Enemmän Trump hyökkäsi Bidenia vastaan henkilönä kuin Biden häntä, Trump ei kovin paljon kertonut, jos ollenkaan, mitä aikoo tehdä seuraavan neljän vuoden aikana. Biden taas aika konkreettisesti kävi läpi kohta kohdalta mitä hän aikoisi tehdä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin no, mielipidekysymys. Mielestäni hän vain keskittyi liikaa hyökkäämään Trumpia vastaan henkilönä, sen sijaan että olisi kertonut siitä mitä itse aikoo tehdä.

    Paasasi Trumpin kuvitteellisista Kiina-yhteyksistä ja verotiedoista jotka eivät ole vielä julkisia. Kun Bideniltä kysyttiin suunnitelmaa koronaviruksen suhteen, se ei käynyt selväksi mutta hänen pääviestinsä oli että Trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa, vaikka Trump oli juuri selostanut pääpiirteittäin miten hän aikoo edetä ensi vuoteen.

    Biden menetti välillä malttinsa ja alkoi huutaa mm. puhuessaan esimerkiksi Meksikosta tulevista paperittomista siirtolaisista, vaikkei Trump ollut siinä tilanteessa mitenkään provosoinut (päinvastoin Biden otti puheeksi häkkiin suljetut siirtolaislapset, häkkeihin jotka hänen ja Obaman hallinto oli rakennuttanut).

    Lisäksi Biden sanoi että aikoisi presidenttinä vetää ulkovallat kuten Venäjän vastuuseen USA:n vaaleihin sekaantumisesta, ja kritisoi Trumpia jyrkästi yrityksestä luoda diplomaattisia suhteita Pohjois-Korean Kimin kanssa. Biden kuulostaa havittelevan utta kylmää sotaa tai ehkä jopa oikeaa sotaa.

    Itselleni tämänkaltaiset asiat näyttäytyivät öyhöttämisenä. Etenkin kun Bidenin olisi luullut olevan helppoa keskittyä rauhallisesti asiakysymyksiin, koska Trump on profiloitunut asioita pelkistävänä öykkärinä. Mutta ei jostakin syystä niin tehnyt, ehkä Biden ei siihen kyennyt koska on pohjimmiltaan G. W. Bushin kaltainen sotakiihkoilija.

    "Kun Bideniltä kysyttiin suunnitelmaa koronaviruksen suhteen, se ei käynyt selväksi mutta hänen pääviestinsä oli että Trumpilla ei ole mitään suunnitelmaa, vaikka Trump oli juuri selostanut pääpiirteittäin miten hän aikoo edetä ensi vuoteen."
    Biden selkeästi kävi kohta kohdalta läpi, miten aikoisi toimia. Trump ei juurikaan.

    "Biden menetti välillä malttinsa ja alkoi huutaa"
    Ei huutanut.

    "Biden kuulostaa havittelevan utta kylmää sotaa tai ehkä jopa oikeaa sotaa."
    Tuo on sinun omaa tajunnanvirtaasi.
    ---------------------------------------------------------
    Olemme selkeästi katsoneet eri väittelyä.

    Äänestä

Ei mene hyvin jenkkilässä jos tuossa on parhaat ehdokkaat vaaleissa. Banjopoika sillalta istumasta olisi parempi vaihtoehto.

Äänestä

Trump jyrää selvästikin

Äänestä

Trump Vetoaa äänestäjään suoraan

Äänestä

"Trump voitti väittelyn selvästi"

Tässä taas yksi Trumplandian valhejuutisista, feik njyys.

Äänestä

Amerikkalaisten väittelyt ovat sentään jollain tavalla asiallisia, mutta katsopa jotain A-studio tai sellaista, kyllä vimmatusti kädet heiluu, eli elävöittämen on se kuin nyrkkeilykehässä sitten suomalaisilla väittelijöillä, kädet liuhuvat enemmän kuin miljoona sanaakin :D

Äänestä

Monet asiantuntijat Trump voitti

Äänestä
  • Oli erittäin terävä rauhallinen sanoivat asiantuntijat

    Äänestä

Näitkö kaalisopastasi Trumpin voittaneen?

Äänestä

Vaikka Biden voittaisi niin edelleenkää perseaukisella ei ole varaa sairastaa jenkeissä.

Äänestä

USA rahan Maa jossa terveydenhuolto toimii hyvin

Äänestä

Jopa yleläiset olivat aamu tv:ssä haltioituneita Trumpin esiintymisestä.

Äänestä
  • Bidenin lärvi on kiristetty jo liiallisuuksiin ja munakin taitaa olla ihan lerppa!

    Bidenin perhe on mafiaperhe, jo vuosien takaa.

    Äänestä

Kun jopa liberaalit yleläiset myöntävät väittelyn "tasapeliksi", niin rivien välissä lukee totuus Trumpin selvästä voitosta. Kuten ensimmäisessäkin väittelyssä. Ei auttanut mikkien sulkeminenkaan, minkä tarkoituksena oli Bidenin pelastaminen löylytykseltä

Äänestä

Ylen ohjelmissa toimittajat valikoivat vieraita jotka ovat Trump vastaisia. Koko studion väki sitten toivoo että Trump ei voittaisi. Sama koskee muutakin yhteiskuntaa. Ääneen pääsee vain Trumpia vastustava aines. Äärivasemmistolle on USA:n vaalien jälkeen luvassa yllätys. Trump saattaa voittaa. Toista kautta: Bidenin voittaessa suomisuvakit huomaavat että joutuivatkin häpeään liberaaleine arvoineen. Tätä kautta USA:n vaalien varma häviäjä on suomalainen suvakkiöyhö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oli erittäin onnistunut Biden jäi selvästi jalkoihin Trump hallitsee tilanteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu