Maskin käyttö

Anonyymi

Tiedämme, että ihmisen aivot ovat hyvin herkkiä hapen puutteelle. Esimerkiksi hippokampuksessa on hermosoluja, jotka eivät voi olla pidempiä kuin 3 minuuttia ilman happea - ne eivät voi selviytyä.
Akuutteja varoitusoireita ovat päänsärky, uneliaisuus, huimaus, keskittymiskysymykset, reaktioajan hidastuminen - kognitiivisen järjestelmän reaktiot.

Kuitenkin, kun sinulla on krooninen hapen puute, kaikki nämä oireet häviävät, koska totut siihen. Mutta tehokkuutesi pysyy heikentyneenä ja aivojesi hapen alitarjonta jatkuu.
Tiedämme, että neurodegeneratiivisten sairauksien kehittyminen kestää vuosia tai vuosikymmeniä. Jos tänään unohdat puhelinnumerosi, aivojesi hajoaminen olisi jo alkanut 20 tai 30 vuotta sitten.

Vaikka ajattelet, että olet tottunut käyttämään maskia ja hengittämään omaa uloshengitettyä ilmaasi, degeneratiiviset prosessit aivoissa lisääntyvät, kun hapen puute jatkuu.
Toinen ongelma on, että aivojesi hermosolut eivät pysty jakamaan itseään normaalisti. Joten jos hallituksemme sallii meidän päästä eroon maskista ja palata takaisin hengittämään happea uudelleen vapaasti muutaman kuukauden kuluttua, kadonneet hermosolut EIVÄT ENÄÄN uusiudu. Mitä on mennyt, on kadonnut.
En käytä maskia, tarvitsen aivojani ajattelemiseen.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on siis burkhan käyttäjien ongelma. Ihmeellistä ettei sitä ole terveydellisistä syistä länsimaissa kielletty.

    • Anonyymi

      Mitään koronaa ei edes ole. Kaikki on pelkkää feikkiä. Maskia en käytä, enkä käsidesiä. Rokotetta en ota, koska se voi tappaa. Koko homma on pelkkää sirkusta. Maskin käyttö on pellejä varten, siinähän heikennät terveytesi sitä käyttäessäsi, hengität takaisin oman kehosi epäpuhtauksia. Älkää uskoko new world order pellejen valeita.

    • Kannattaa varmaan valita maskiksi jokin muu kuin muovipussi. Lukuisilla aloilla henigtyssuojaimia on käytetty pitkään. Eivät ne kirurgien aivot ole tuhoutuneet, joten tuskin sinunkaan, kunhan ajattelet, mitä materiaalia maskiin kannattaa valita.

      • Anonyymi

        Kirurkit eivät pidä maskeja yhtään pitempään kuin on pakko. Maskit suojaavat haavaa partikkeleista, joita voi siirtyä uloshengityksellä haavaan ja siten tehdä haittaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kirurkit eivät pidä maskeja yhtään pitempään kuin on pakko. Maskit suojaavat haavaa partikkeleista, joita voi siirtyä uloshengityksellä haavaan ja siten tehdä haittaa.

        Eikä meidän muidenkaan tarvitse niitä yötä päivää pitää. Ellei työmme sitä vaadi, aika vähän aikaa niitä joutuu kerrallaan pitämään. Niiden avulla mekin voimme suojata muita 'uloshengityksemme partikkeleilta'.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirurkit eivät pidä maskeja yhtään pitempään kuin on pakko. Maskit suojaavat haavaa partikkeleista, joita voi siirtyä uloshengityksellä haavaan ja siten tehdä haittaa.

        Onko sinun kirjoituksessasi monta partikkelia?:) "kuin" ja "siten" lienevät partikkeleita?


    • Anonyymi

      Tätä samaa ideologiaa maahanmuuttajat vissiin noudattavat, kun kulkevat laboratoriossa, terveyskeskuksissa, kauppakeskuksissa jne ilman maskia. Räkien ja köyhien, käyttämättä käsidesiä ja turvavälejä.
      Ovat röyhkeitä, kun huomauttaa, että mene kauemmas.

    • Anonyymi

      Leikkasin maskin poimuihin aukkoja ja henki kulkee paremmin ja lasit eivät höyryynny.
      Huurtuminen pakkasella on sitten eri juttu, kokematta.

      • Anonyymi

        Kertakäyttömaskeja voi myös pestä ei tarvii edes ostaa niitä voi noukkia kadulta ja pestä kotona niin ei mene rahaa hukkaan.


    • Anonyymi

      Linnuilla on läpivirtauskeuhkot. Me nisäkkäät saamme aina keuhkoihin paljon kierrätetyä kun kaikki ei tyhjene henkitorvesta. Maski ei juurikaan tuohon vaikuta. Myös jos olemme samassa tilassa toisten ihmisten tai eläinten kanssa, niin uloshengitettyä ilmaa tulee hengiteltyä. Onneksi uloshengitetyssä on vain pari prosenttiyksikköä vähemmän happea kuin sisäänmenevässä. Että kyllä sä selviät.

    • Anonyymi

      On kyllä erikoista kun työnantaja vaati että jaame kangasmaskeja köyhille mutta me työntekiät emme voi käyttää kanngasmaskeja esim. niitä maskeja jakaessa kun ei kuulemma ole riitävän tehokkaita kaupungin terveysjohdon mielestä silti vaativat että jaamme niitä turhia kagaspaloja köyhille aika kusetus suoraan sanoen.

    • Anonyymi

      Veren happisaturaatioon vaikuttaa hengitystaajuus ja -laajuus. Ne säätyvät tarpeen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      184
      1392
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      80
      1070
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      876
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      855
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      82
      767
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      744
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      109
      705
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      116
      618
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      587
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      548
    Aihe