Itsensä äänestäminen on vähän outoa mutta menköön nyt. Ei se vaalia ratkaise.
Trump aikoo äänestää Floridassa
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
on siellä kyllä muitakin ehdokkaita kuin Trump ja Biden.
Onko siellä vielä Amerikan Kommunistisella puolueella ehdokas? Aikoinaan oli suomalaissyntyinen (no tietysti) Gus Hal.
Biden kommunisti
Öh. Biden olisi Suomessa kokoomuksen tai keskustan ehdokas.
Ootkos vähän typerä. Kaikki itseään äänestää, jos aikoo läpi. Kaikki Suomen ehdokkatkin vaaleissa itseään äänestää, tietenkin.
Trump on kehitellyt salaliittoteorioita siitä, miten postiäänestys on muka altis huijauksille ja epäluotettavaa.
Trump itse on kuitenkin äänestänyt ainakin neljissä edellisissä vaaleissa postiäänestyksellä.
On se pelle.
Amerikassa on kahdenlaista postiäänestystä: "absentee ballot" on niitä varten, jotka ovat poissa äänestyksen aikana, eli esim. ulkomaankomennuksella olevat sotilaat. Tätä äänestystapaa Trump on aina kannattanut, ja hän on itsekin äänestänyt postitse tällä menetelmällä, koska on kirjoilla Floridassa, mutta on ollut Washingtonissa äänestyspäivänä. Absentee ballot on turvallinen, koska siinä jokainen äänioikeutettu tilaa itselleen kyseisen äänestyslipun, ja heidän tietonsa läpikäydään tarkasti, ennen kuin lippu lähetetään.
Sen sijaan "general ballot" on se, mitä Trump vastustaa. Siinä kukaan ei tilaa mitään, vaan äänestysliput lähetetään massapostituksena. Suomessa tällainen äänestystapa ei tulisi ikimaailmassa kyseeseenkään, juurikin siihen liittyvän luotettavuusriskin takia. USA_asiantuntija Markku Ruotsila kertoo, että näihin postiäänestyksen epäselvyyksiin liittyen on parhaillaan menossa 200 oikeustapausta USA:ssa. Siinä ei siis mitään salaliittoteorioita tarvita.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/trumpin-voiton-ennustanut-tutkija-kertoo-taktiikasta-johon-media-kerta-toisensa-jalkeen-lankeaa-trump-hallitsee-julkisuutta-niin-taydellisesti-kun-voi-hallita/7936098
Hevosmiesten Uutistoimisto on kertonut, että Rumppi äänestää Paitenia!
Trump kerää ääniä siellä
Mitä outoa itsensä äänestämisessä on? Normaalia se on. On täällä tosi outoja kommentteja.
No on tosiaan. Luuleekohan ap että ehdokkaat käyvät toisiaan uurnilla äänestämässä? Siellä median edestajien salamavalot räiskyy, kun Biden poseeraa äänestyslapun kanssa ja pudottaa Trumpin kannattajakortin uurnaan......
Itsensä äänestäminen on diktatuurimaan käytäntö. Neuvostoliitossa oli yksi ehdokas jota oli pakko äänestää.
Äänestyprosentti oli aina lähellä sataa.
Ei alkuperäiseen demokratiaan kuulunut että ehdokas itse äänestää itseään.
Miten niin?
https://peda.net/lapinlahti/perusopetus/mjlk/alakoulu/luokat/5-6e/historia-5/antiikin-kreikka/antiikin-demokratia2/antiikin-demokratia
Kansanvalta eli demokratia syntyi Antiikin Kreikassa Ateenassa noin 500 eKr. Ateenalaiset kehittivät ajatuksen vallan kuulumisesta kansalle, mikä tarkoittaa sitä, että enemmistö kansasta päättää siitä, miten asioita hoidetaan.
Kokouksissa asioista päätettiin äänestämällä, ja eniten ääniä saanut ehdotus voitti. Äänestyslippuna käytettiin ruukunkappaleita. Niihin kirjoitettiin esimerkiksi henkilön nimi, kun vaikkapa äänestettiin karkotetaanko ei-toivottu henkilö Ateenasta vai ei tai aloitetaanko sota vai solmitaanko rauha.
Kansankokouksia saatettiin järjestää viikoittain ja niihin osallistui tuhansia ihmisiä. Tärkeimpien virkojen hoitajat jaettiin arpomalla, jotta kaikilla olisi yhtäläinen mahdollisuus tulla valituksi.
Öh, missä kohtaa tuossa sanotaan jotain, ettei itseään saanut äänestää?
Itseään ei voinut äänestää. Tärkeimpiin virkoihin valittiin arvalla. Se olikin järkevää.
Demokratiaan kuuluu, että JOKAISELLA on äänioikeus ja vapaus valita ketä äänestää!
Onpa aika harvassa tapaukset jossa ehdokas äänestää vastaehdokasta.
Korruptio ei ratkaissut kun valittiin arvalla.
Itsensä äänestäminen ei ratkaise vaalitulosta mutta se on epädemokraattista.
Diktaattorit valitsee itsensä aina uudestaan epärehellisillä vaaleilla kuten Lukasenka ja Putin.
Biden taitaa sittenkin puhua paskaa ja trumpetti vie voiton?
Niin voi käydä! Aikaa vielä pari viikkoa ja luurankoja tuntuu bideeeenkin kaapeista löytyvän! Mitähän vielä löytyy..?