Tuetaan ItäinenRantarata hanketta allekirjoita adressi

Anonyymi

Ole järkevä ja tue yhteistä hanketta.https://www.adressit.com/itainen_rantarata Itäinen rantarata tarjoaa vaihtoehtoisen reitin sekä tavara- että henkilöliikenteelle.

Itäinen rantarata kulkee Helsingistä lentoaseman kautta Porvooseen, Loviisaan, Kotkaan, Haminaan ja siitä itään, yhdistäen merkittävän kasvualueen Suomen rataverkostoon.

Parantaa rataverkon riskinsietokykyä ja mahdollistaa uutta junaliikenteen tarjontaa.
Ei ole taloudellisesti eikä ilmastopoliittisesti järkevää muutamalla minuutilla lyhentää henkilöliikenteen aikaa Porvoo-Kouvola reitillä.

Yksi vaihtoehdoista on yhteys Lahden itäpuolella ja liittyisi nykyiseen raiteeseen

Mikkelin eteläpuolella, ennen Otavan liikennepaikkaa. Tämä rataosa olisi 126 km

pitkä.

Matka Lahdesta Mikkeliin lyhenisi 29 kilometrillä nykyiseen Kouvolan kautta kulkevaan yhteyteen verrattuna. Kustannus n.1,5 miljardia euroa .

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ootellaas:
      Korona maksaa Suomelle arviolta 40-100 miljardia/v, lainat Eu:lle muihin valtioihin 7-8 miljardia, koronavirustestaus suomelle maksaa n. 1,5 miljardia - lisäksi asukkaiden liikkumattomuus ja sen seurauksine fyysisine sairauksineen maksaa arviolta 3 miljardia vuosittain, - turvapaikan hakijoille, sekä kehitysyhteistyöhön katoaa pari miljardia --- lisäksi työttömyys maksaa suomelle vuosittain 6 miljardia , teiden ja struktuurin ylläpito 5-10 miljardia --- eläkemenot 32 miljardia jne jne..
      Itseasiassa pelkkä korona maksaa arviolta miljardin viikko pelkästään menetettynä kansantuotteena...
      Sosiaalimenot vuosittain liki 70 miljardia euroa.
      Revi siitä sitten jollekin rantaradalle ylimääräistä, kun sitä ei vain yksinkertaisesti ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      103
      1379
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1257
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      133
      995
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      934
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      847
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      833
    7. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      777
    8. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      75
      770
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      59
      764
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      754
    Aihe