Laitanpa lähes peräjälkeen kolmannenkin avauksen, nyt puhun rahasta

Meille ikäisilleni tavismöykyille opetettiin jo kansakoulussa, että raha on sidoksissa johonkin olevaiseen; taaloja painettiin kultavarantoa vastaava määrä jne. Totuus on aina ollut kuitenkin toinen:

Menen nyt lyhyen historiavisiitin kautta lempilapseeni USA:han

USA, tuo länsimaisen kulttuurin onnela, jossa jokainen on... on.. seppä tai jotain...

Totuus kuitenkin:
Kaikki se, mitä ostivat ympäri Tellusta, oli dollarirahoitteista. Rahan määrä ei kuitenkaan koskaan perustunut materiaan - kultavarantoon - , vaan mielikuvaan siitä.

Muu maailma -etunenässä Kiina ja Eurooppa- , lähtivät mukaan tähän leikkiin.

Nyt kerron kuitenkin todellisuuden:

Kaikki raha syntyy nykyään nappia painamalla. Se, että rahan luominen synnyttää velkasuhteita, on petollisten piirien toimintaa, mikä keskittää pitkässä juoksussa omistuksen ja sitä kautta vallan yhä harvempiin käsiin.

Venäjä ja muutama muu kansakunta lähti tavoittelemaan kasvua inflaation ja sittemmin hyperinflaatiuon keinoin, ei onnistunut. Maailmantalouden veturi USA on pystynyt hallitsemaan maailmantaloutta tyhjällä valuutalla jo vuosikymmeniä, mutta nyt sen kansainvälinen taloushegemonia murtuu, kiitos mm. aivokääpiä Trumpin. Eurooppa jaetaan nyt kosolti euroja -todellisuudessa kansainvälisille sijoittajille-, pitääksemme nykyisen talousvetoisen kuplan vielä edes hetken puhkeamattomassa tilassa. Puhkeaa se kuitenkin, ja sitä paskaa sitten paikataan seuraavat vuosikymmenet. Näin se vaan menee, mutta onneksi sitten edes paikataan...

5

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanon kerrankin että nyt puhut asiaa oikealla kielellä. Raha on maailmassa vain keinotekoista -valtionvelka joka ajetaan alas rahanarvon heikennyksin. mm Englanti maksoi taannoin 1800 luvulta olevan velkansa pois. Siksi juuri meilläkin devalvoitiin, jota nyt ei voi tehdä kun ollaan eurossa, joka raha ja korko vakautettu paikoilleen. Muttei tämäkään nyt niin helppoa ole ja yksioikoista, esim Venezuela, Rhodesia ym ei pankkiirit perässä pysy, taidettiin jo laittaa sivuun tämäkin yksinvaltias heppu Rhodesiasta. Heillä siellä kommarimaissa ei ole kansalla rahaa, eikä nyt paljon muutakaan. Johtajansa asuu kullalla päällystetyissä palatseissaan, johon kommunismi anarkialla päässeet. Ajattele Martti jos sinunkin anarkia haaveesi toteutuu, se vuotava veneesikin päällystetään kullalla. Siksi kai vasemmisto anarkisti oletkin -sitä odotellessa.

      Usa aina pärjännyt valtavalla velallaan, mutta Venäjä ei pärjää kun se sidoksissa öljyyn. Kiina pärjää kun kumministimaana presidentti pääluottamusmies työpaikoilla, ja palkat alhaisia paikoin jopa riisikupilla mitaten. Menppä siellä lakkoon kuten meillä 6 minuutin takia, että sillä aiheutettiin miljardi vahingot, jossa tehtaita lakkautetaan lakkojen takia. Kiinassa jos noin oltaisin tehty, he Ay-johtajat olisi hiilikaivoksessa naamat mustina hiiltä louhimassa, ilman kesälomia ka lomaltapaluu rahoja.

      • Asiaa puhut, mutta kuitenkin: Maailma muuttuu Eskoseni. USA tuhoaa taloudellisen hegemoniansa juurikin niillä prinsiipeillä, jotka -ehkä leikillisetikin- , katsoit heidän eduksensa.


      • Anonyymi

        Olipas ponneton jorina palstapankkolestalta jälleen kerran.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olipas ponneton jorina palstapankkolestalta jälleen kerran.

        Revipä siitä :-)


    • Hyvä minä, jeeeeeee

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      148
      6362
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      73
      5274
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2530
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1436
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1228
    Aihe