Osaatko käsitellä tulevia pettymysten tunteita?
Kuinka pettynyt
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti. Eletty on ennenkin.
- Anonyymi
Osaan käsitellä pettymyksiä.
Minun elämä on yhtä pettymystä päivästä toiseen. - Anonyymi
Oon sen verran nähny kurjuutta elämän aikana, että mikään ei yllätä. Mutta silti jaksan ajatella positiivisesti. ☺️
- Anonyymi
Miten niin tulevia? Niitäkö odotat minulle tulevan? ? Voin kuule kertoa, että olen jo sen verran aikuinen, että tulen edelleenkin selviämään voittajana tilanteesta kuin tilanteesta. 💪
- Anonyymi
Parempi kun ei alunalkaenkaan maalaile mitään ruusuisia tulevaisuudenkuvia. Ja teilaa eteentulevat mahdollisuudet ihan periaatteesta.
- Anonyymi
Näin toimin varmaan itsekin. En pysty luottamaan, enkä halua kokea romanttista rakkautta enää, jos siihen kykenisinkin. En olisi uskonut sanovani näitä sanoja.
- Anonyymi
En tule olemaan pettynyt.
Odotukseni ovat matalalla, joten pettymykseni tulee olemaan pieni. Helposti hoidettavissa olankohautuksella. So what!
- Anonyymi
Tietenkin. Elämää olen elänyt ennenkin.
- Anonyymi
Helppoa kun uskoo Jeesukseen. Jumalan tahto tapahtuu aina maailmassa. Ei ole suurempaa tahtoa kuin Hänen tahtonsa. Nyt olenkin tallannut kaikki hiekkalinnat joita olen joskus rakentanut. Eivät ne toteudu minun aivoitusteni mukaan kun eivät tämän maailman atomit liiku minun tahtoani seuraten. Onhan se jonkin asteinen pettymys kun omat unelmat murskaantuvat, mutta tykkään tästä enemmän kun en luule liikoja itsestäni. Tiedän että voin seuraavana hetkenä olla poissa täältä, tai sitten kohtaan erään naisen ja me vietämme loppuelämämme iloisina yhdessä. En koe pettymyksiä enää samalla tavalla. Siinäkin suhteessa olen uusi luomus.
- Anonyymi
Miten saan takaisin uskoni? Menetin sen ja kaikki maalliset asiat saivat valtaa ja sekoitti pääni jälleen. Silloin kun olen ollut luottamussuhde Jeesukseen kunnossa, olen voinut paremmin. Tuntuu vaan ettei se hihhulinkaan osa ole helppo. Enkä ala julistamaan ympäristölle, menetän ne viimeisetkin kaverit. Yksi kaverini, jonka olen löytänyt uudelleen, sai minut tässä taannoin ahdistumaan pahasti, kun valtavalla paatoksella tuputti omaa uskoaan. Ahdistuin niin kovasti, etten voinut vastata enää hänen puheluihinsa. Lähetti linkkejä puhelimeeni, joita en ollut pyytänyt.
Olenko huono uskossani, jos teen sen hiljaa ja pyrin vaan toiminaan oikein? Luen Raamattua välillä, yritän sisäistää sen ohjeita ja noudattaa kymmentä käskyä? Ja edelleen aion kuunnella omaa musiikkiani, välillä kiroilla ja säilyttää oman itseni. En vaan sovi mihinkään teeskenneltyyn muottiin. Juoda en sentään tällä hetkellä halua, vaan huolehtia kunnostani. En voi muuttua joksikin muuksi, vaikka uskon Jumalaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten saan takaisin uskoni? Menetin sen ja kaikki maalliset asiat saivat valtaa ja sekoitti pääni jälleen. Silloin kun olen ollut luottamussuhde Jeesukseen kunnossa, olen voinut paremmin. Tuntuu vaan ettei se hihhulinkaan osa ole helppo. Enkä ala julistamaan ympäristölle, menetän ne viimeisetkin kaverit. Yksi kaverini, jonka olen löytänyt uudelleen, sai minut tässä taannoin ahdistumaan pahasti, kun valtavalla paatoksella tuputti omaa uskoaan. Ahdistuin niin kovasti, etten voinut vastata enää hänen puheluihinsa. Lähetti linkkejä puhelimeeni, joita en ollut pyytänyt.
Olenko huono uskossani, jos teen sen hiljaa ja pyrin vaan toiminaan oikein? Luen Raamattua välillä, yritän sisäistää sen ohjeita ja noudattaa kymmentä käskyä? Ja edelleen aion kuunnella omaa musiikkiani, välillä kiroilla ja säilyttää oman itseni. En vaan sovi mihinkään teeskenneltyyn muottiin. Juoda en sentään tällä hetkellä halua, vaan huolehtia kunnostani. En voi muuttua joksikin muuksi, vaikka uskon Jumalaan.Sain hetkessä takaisin kaiken paskan. Riittämättömyyden tunteen, vihan, kaunan, ylimielisyyden ja mustasukkaisuuden tunteen. Näistä tunteista olin vielä hetki sitten vapaa ja tilalla oli nöyryys ja kiitollisuus. Olin aidosti saanut jotain uutta elämääni, jotain hyvää.
Asiat kääntyivät pikkuhiljaa, kun tajusin etten voi mitenkään sopia siihen hyvän uskovan muottiin, johon yritin itseäni sovittaa. Nyt tunnen katumusta pahoista, sairaista ajatuksistani. Välillä vissiin pääsee jostain tulemaan jotain pahaa, jos ei pysy valppaana? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sain hetkessä takaisin kaiken paskan. Riittämättömyyden tunteen, vihan, kaunan, ylimielisyyden ja mustasukkaisuuden tunteen. Näistä tunteista olin vielä hetki sitten vapaa ja tilalla oli nöyryys ja kiitollisuus. Olin aidosti saanut jotain uutta elämääni, jotain hyvää.
Asiat kääntyivät pikkuhiljaa, kun tajusin etten voi mitenkään sopia siihen hyvän uskovan muottiin, johon yritin itseäni sovittaa. Nyt tunnen katumusta pahoista, sairaista ajatuksistani. Välillä vissiin pääsee jostain tulemaan jotain pahaa, jos ei pysy valppaana?Ei sinun kuulu yrittää itse. Tässä ei ole kyse sinusta ja siitä mihin sinä kykenet vaan turvaamisesta Kaikkivaltiaaseen kuka on Jeesuksessa tehnyt sovituksen niiden ihmisten synneille ketkä katuvat ja uskovat Häneen. Sinun on vaan turvattava Häneen.
Johanneksen evankeliumi 6:29
"Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt."
Huom, Jumalan teko, ei sinun tekosi. Et sinä voi pysyä uskossa ellet pyydä sitä Jumalalta. Et ilman että Jeesukselta apua pyydät ja anelet. Pyydä apua niitä asioita vastaan jotka uskoasi tyrehdyttävät. Maailma ei halua sinun uskovan koska maailma vihaa Luojaansa ja vihaa myös sinua koska sen tahto on että joudut helvettiin. Sinun ystäväsikin, jos eivät ole uskossa, saattavat tahtoa sinut mukanaan kadotukseen tai heissä vaikuttavat pahat henkiolennot haluavat, joista he eivät itse ole tietoisia. Toiset saattavat nähdä muutoksen sinussa ja haluavat samaa. Ei Kristinusko ole sitä että rikotaan kaikki ihmissuhteet uskon takia, vaan rikotaan ne jotka Jumala haluaa rikkoa. Jumala itse vaikuttaa tämän.
Jumala itse ottaa synnin pois sinusta. Ei kaikkea kerralla koska muutenhan me ylpistyisimme. Synti kiusaa uskovaakin, mutta meissä on se ero, että kun teemme syntiä palaamme katuvaisina Jumalan eteen ja pyydämme anteeksi ja voimaa päihittää syntimme. Lopulta Jumala auttaa meidät niistä eroon.
Muista aina että Jeesus on täydellinen. Ei sinua pelasta se että olisit itse viisas ja synnitön. Jeesus sinut pelastaa. Et sinä tarvitse muuta. Jos uskot että Jeesus on Jumalan Poika, kuka on sovittanut syntisi ja noussut kuolleista, niin sinä olet pelastettu synneistäsi. Ei sinun kelpaamisesi ole kiinni siitä mitä omin voimin teet, vaan siitä mitä Jeesus tekee sinussa ja sinun kauttasi. Sen mitä Jeesus tekee sinä huomaat.
Kymmentäkäskyä ei kuulu noudattaa rangaistuksen pelossa. Sinun täytyy antaa rakkauden kasvaa itsessäsi Jumalaan, se tuo todellisen kuuliaisuuden. Sinun kuuluu rakastaa Jeesusta niin paljon, että tahdot olla Hänen kaltaisensa. Pyydä tätä rakkauttakin Jeesukselta. Eihän kukaan muu kuin Jumala voi synnyttää rakkauttakaan? Etenkin kun meissä itsessämme ei rakkautta Jumalaan ole. Se täytyy siis rakentaa meihin. Siihen ei ihminen itsekkyydessään pysty. Mutta Jeesus rakentaa tämän rakkauden meihin kun syntimme tunnustamme ja Häntä etsimme, rukouksella, Raamatusta ja elämässämme.
Laki on sitä varten, että se kertoo meille miten meidän on mahdoton selvitä tuomiosta ilman Jeesusta, ilman Jumalan armoa ja rakkautta. Se kuka syylistyy yhteen on syylinen kaikkiin.
Sinua vaivaavat lihalliset arvosi. Anna arvojesikin uudistua Jeesuksesta. Liha kadehtii synnintekijöitä koska liha haluaa itse tehdä syntiä. Liha ylpistyy koska se uskoo olevansa jotain ilman Jumalaa. Henki säälii synnintekijöitä ja inhoaa syntiä. Henki ei ylpisty koska se tietää tulleensa Jumalasta.
- Anonyymi
Kun on realisti eikä odota liikoja, pettymyskin on pienempi. Oletko huolissasi toisen tunteista?
- Anonyymi
Semmosta se elämä on. En mä lapsenakaan saanu kaikkee mitä oisin leluhyllyltä halunnu. Isä sanoi monesti että liian kallis. Lama-ajan Yh-isänä olo kahdelle tytölle oli kallista lystiä asuntolainaa samalla yksin lyhentäen.
Sitten oli se sisko. Tarkkaan ottaen pikkusisko. Se pienempi. Pienempänä paapotumpi kun mua taas vanhempana vastuutettiin ymmärtään isompana, antaan periksi vanhempana ja oleen se fiksumpi kun oon jo iso tyttö. Siis jakaan lelut, karkit, siivousvuorot, viikkorahat ja sänkypaikat ja sylit ja peitot sekä huoneeni ja jopa kaverini.
Koinko pettymyksiä? Jep kyllä se ekaluokkalaisen tytön mieltä söi kun pikkusisko sai kauniin mekon omaavan barbien lahjaksi sairastellessaan kotona kun ite joutu meneen kouluun aamulla aikaisin. Kateus ja kiukku oli ne tunteet kun sisko sai nukkua pitkään, olla kotona, syödä jädee (oli leikkauksessa jonka jälkihoitona oli kylmien ruokien syöminen) ja vielä uus lelu ja mulla paska päivä vesisatees kasiin kouluun ja koulun jälkeen matikkaa ja aapista eikä lelun lelua eikä jäden jädeä!
Mutta se kasvatti. Opetti sietään pettymyksiä.
Elämä on sellasta. - Anonyymi
Olen tyytyväinen sinuun
- Anonyymi
Olethan sinäkin minuun ja häneen.
- Anonyymi
Pakkohan se on
https://m.youtube.com/watch?v=EaUyBoYkg0k - Anonyymi
Vastoinkäymiset kasvattaa, mut niillä on myös tapana passivoittaa omaa aktiivisuutta monin tavoin. Hyvä löytää jokin sellainen harraste, jolla myönteisiä vaikutuksia itseensä. Itsellä passivoituminen vaikuttanut sosiaaliseen elämään, keskittynyt enempi yksilönä tekemiseen.
Vastoinkäymisiä on monenlaisia, ne voi toki kokea myös monella tavalla. Pettynyt olen Itseeni myös, en hae huomiota, olen enempi näkymätön ja omissa oloissa siten viihtyvä. Aina ajatellut harrastaa myös monipuolisemmin, näin tapahtuukin omalla kohdallani, voima-ja aerobista harjoittelua sopivasti levon kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943792
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473175Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002807- 1342457
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572450- 612388
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172377Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212304Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232296- 642080