Jos kerran maskit suojaa koronalta ja niiden käyttö pakkoakin jo monessa maassa miksi silti juuri niissä maissa tartuntoja eniten, huijataanko meitä, ei kerrota kaikkea mitä tiedetään.
Ihmiset herätkää jo
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos olisit lukenut uutisia ja Sinulla olisi maantiedon perusteet peruskoulun tasolla, niin huomaisit, että korona leviää eniten siellä missä on paljon ihmisiä pienessä tilassa kuten kaupungeissa. Meillä ei ole yhtään miljoonakaupunkia eikä paljoakaan oikeasti ruuhkaisia paikkoja. Hyvän suojautumisen, kovien koronatoimien sekä harvan asutuksen vuoksi olemme maailman parhaiden kokronantorjujien joukossa.
Jos luovumme käsienpesusta ja maskin käytöstä, niin tilanne pahenee noiden miljoonakaupunkien tasolle ihan yksittäisten ihmisten avulla. Noissa koronapahisten joukossa olevissa maissa meidän 5,5 miljoonaa ihmistä mahtuisi muutamaan kaupunkiin ja varmasti korona leviäisi.