Alaikäinen turvapaikanhakija surmattiin afganistanissa

Afganistanin erikoisjoukot ovat tappaneet Yhdysvaltain etsintäkuuluttaman terroriverkosto al-Qaidan johtajan, kertoi Afganistanin tiedustelupalvelu.

Egyptiläisen Abu Muhsin al-Masrin uskottiin olleen al-Qaidan Intian niemimaan alueen kakkosmies. Hän sai surmansa operaatiossa Ghaznin maakunnassa Afganistanin keskiosassa.

Yhdysvallat oli etsintäkuuluttanut al-Masrin, joka käytti myös nimeä Husam Abd-al-Ra'uf, epäiltynä terroriverkoston aseistamisesta ja tukemisesta ja sekä terrori-iskujen suunnittelusta.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) kommentoi Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen langettavaa ratkaisua Suomelle: ”Oikeusvaltio epäonnistui”.

Mitä mieltä? =)

10

59

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri saatujen tietojen perusteella se oli vahinkolaukaus vuoristossa monilla on tapana häissä apua AK47 ilmaan surmanluoti oli tippunu taivaasta suoraan päähän.

      • Anonyymi

        Kaavasta 1/2mv2 toteamme, että nopeus on hallitseva, ei massa - joten putoava kokovaippaluoti ei saa edes tajua kankaalle, jos pääkkyyn tippuu....?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaavasta 1/2mv2 toteamme, että nopeus on hallitseva, ei massa - joten putoava kokovaippaluoti ei saa edes tajua kankaalle, jos pääkkyyn tippuu....?

        Uutinen päivitty juuri se olikin käsikranaatti mikä räjähti taskussa siellä on tapana sanoa laita kranaatteja taskuun täällä meillä käytetään sanontaa laita kiviä taskuun.


    • Anonyymi

      Harmi että Haavisto epäonnistui kyseisen traumatisoituneen sotalapsukaisen tuomisessa Suomeen! ;( *snif*

    • Anonyymi

      Valtiokonttori kyllä korvaa tämän varhaisnuoren menetyksen hänen omaisilleen!

    • Anonyymi

      Muistakaa suomitytöt, että tällä palstalla valehdellaan kun ei haluta että te loisitte antoisia ihmissuhteita iraki ja syyrialaisiin maahanmuuttajiin. Suurinosa helsingingin komeista tummatukista on upeita miehiä joiden seurassa rakkaus rehottaa.

    • Anonyymi

      Miten tämä liittyy Ohisaloon?

      • Anonyymi

        Se kommentointi, se kommentointi. Sillä ei ole mitään merkitystä, miten aloitus häneen liittyy.


    • Anonyymi

      Joko Suomessa monille annetaan kriisiapua?

      • Anonyymi

        No kaikki maamme moskeijat nyt varmaankin on jo täynnä muistokynttilöitä uusimman rahanuskonnon martyyrin kunniaksi? ;( *snif*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö, että haluaisin panna

      Sinua. Onko sinulla samanlaiset ajatukset ja tunteet?
      Ikävä
      171
      3164
    2. Se oli siinä sitten

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo
      NATO
      726
      2550
    3. Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?

      Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?
      Ikävä
      54
      2426
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää?
      Ikävä
      146
      2301
    5. Ajelen varmaan siellä suunnalla

      taas yöllä, vahingossa käyn sun pihalla. 😏 m
      Ikävä
      67
      1966
    6. Trump tekee rauhan Amerikan ja Venäjän ehdoilla

      Ukraina luovuttaa Venäjän haluamat alueet Venäjälle. Ukraina luovuttaa Amerikan haluamat arvokkaat mineraalit Amerikall
      Maailman menoa
      272
      1816
    7. Hyväksytty kaivattusi

      Vartaloa vai et? Rehellinen vastaus
      Ikävä
      31
      1411
    8. Syvälliset keskustelut

      Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen
      Ikävä
      20
      1339
    9. Minulta loppuu aika

      Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi
      Ikävä
      36
      1289
    10. Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi

      mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,
      Ikävä
      16
      1235
    Aihe