Afganistanin erikoisjoukot ovat tappaneet Yhdysvaltain etsintäkuuluttaman terroriverkosto al-Qaidan johtajan, kertoi Afganistanin tiedustelupalvelu.
Egyptiläisen Abu Muhsin al-Masrin uskottiin olleen al-Qaidan Intian niemimaan alueen kakkosmies. Hän sai surmansa operaatiossa Ghaznin maakunnassa Afganistanin keskiosassa.
Yhdysvallat oli etsintäkuuluttanut al-Masrin, joka käytti myös nimeä Husam Abd-al-Ra'uf, epäiltynä terroriverkoston aseistamisesta ja tukemisesta ja sekä terrori-iskujen suunnittelusta.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) kommentoi Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen langettavaa ratkaisua Suomelle: ”Oikeusvaltio epäonnistui”.
Mitä mieltä? =)
Alaikäinen turvapaikanhakija surmattiin afganistanissa
10
78
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri saatujen tietojen perusteella se oli vahinkolaukaus vuoristossa monilla on tapana häissä apua AK47 ilmaan surmanluoti oli tippunu taivaasta suoraan päähän.
- Anonyymi
Kaavasta 1/2mv2 toteamme, että nopeus on hallitseva, ei massa - joten putoava kokovaippaluoti ei saa edes tajua kankaalle, jos pääkkyyn tippuu....?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaavasta 1/2mv2 toteamme, että nopeus on hallitseva, ei massa - joten putoava kokovaippaluoti ei saa edes tajua kankaalle, jos pääkkyyn tippuu....?
Uutinen päivitty juuri se olikin käsikranaatti mikä räjähti taskussa siellä on tapana sanoa laita kranaatteja taskuun täällä meillä käytetään sanontaa laita kiviä taskuun.
- Anonyymi
Harmi että Haavisto epäonnistui kyseisen traumatisoituneen sotalapsukaisen tuomisessa Suomeen! ;( *snif*
- Anonyymi
Valtiokonttori kyllä korvaa tämän varhaisnuoren menetyksen hänen omaisilleen!
- Anonyymi
Muistakaa suomitytöt, että tällä palstalla valehdellaan kun ei haluta että te loisitte antoisia ihmissuhteita iraki ja syyrialaisiin maahanmuuttajiin. Suurinosa helsingingin komeista tummatukista on upeita miehiä joiden seurassa rakkaus rehottaa.
- Anonyymi
Miten tämä liittyy Ohisaloon?
- Anonyymi
Se kommentointi, se kommentointi. Sillä ei ole mitään merkitystä, miten aloitus häneen liittyy.
- Anonyymi
Joko Suomessa monille annetaan kriisiapua?
- Anonyymi
No kaikki maamme moskeijat nyt varmaankin on jo täynnä muistokynttilöitä uusimman rahanuskonnon martyyrin kunniaksi? ;( *snif*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302658
- 671538
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321268Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/1011213- 111158
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671085Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91992Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175978IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸44968