Varmaan roistovaltioin roistojen kesken alkaa nyt sota siitä, kenelle Suomelta ryöstetyn omaisuuden (koko kaupungin?) omistus kuuluu vai jaetaankon se aluksi jollekin roisto -troikalle; sekin siis venäläiseen tapaan?
https://www.iltalehti.fi/formulat/a/4ac6e577-b176-42ba-ae96-9aa6e86345bf
Aikoinaan 1950 -luvulla laulettiin kansakoulussa pari Suomen maantiedon oppilaulua : "Rannikkokaupungit ja Sisä-Suomen kaupungit."
Tämä jälkimmäisen loppusäe kuului häveliääsit ja vihjaillen ... (rähmällään kun oltiin) ..
"Kaipamme kolmea kaupunkia!"
Kyllä myö evakkopojat ja -tytötkin tiesivät, että kaupungit olivat Viipuri, Käkisalmi ja Sortavala!
Mitenkähän siinä Pirkkalan historian monisteessa asia oli ilmaistu?
Tuskin mitenkään!
Mitkähän ovat "omistajat " nykyisin noissa kahdessa; Käkisalmi ja Sortavala?
Ja ketkä tai kuka ilmoittautuu Wiipurin / Vyburg omistajaksi "perinnön jaon" jälkeen, kun jakajia on harvennettu tarkkuusammunnalla / em. menetelmällä?
http://fi.vyborg-info.ru/
Viipurin "omistaja" otti ja kuoli! Venäläiseen tapaan...
Anonyymi
0
87
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707946Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846015Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765502Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675426Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1192434Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41301Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61287Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421129Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501100