Niitä taitaa olla jo kymmenen arabimaata joiden kanssa Trump on saanut Israelille rauhan?
Sudan on jo myös mukana. Trump on tehnyt vuodessa enemmän kuin YK vuoden 1948 jälkeen.
Raamatussa ennustetaan rauha Israelin ja sen vihollisten välille
14
114
Vastaukset
- Anonyymi
Huvilalla on hyvä kolumni aiheesta.
https://www.seurakuntalainen.fi/blogit/autuaita-ovat-rauhantekijat-paitsi-trump/Tämä on hyvä korjoitus.
Tämän illan uutisissa oli lisää asiasta
https://www.tv7.fi/vod/player/74307/
Hmm..
Trumpin olisi pitänyt vaan sisäistää, että olisi pitänyt hoitaa amerikkalaisten asioita , eikä horata ympäri maailmaa ja verotkin olisi tietenkin voinnut maksaa jenkkeihin.ElävääVettä kirjoitti:
Mitä Trump on jättänyt tekemättä?
Ihan ensimmäiseksi vaikkapa sen jo vuosia lupaamansa terveydenhuollon uudistuksen. Viime tietojen mukaan menee enää vain pari viikkoa niin hän sen julkistaa.
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Ihan ensimmäiseksi vaikkapa sen jo vuosia lupaamansa terveydenhuollon uudistuksen. Viime tietojen mukaan menee enää vain pari viikkoa niin hän sen julkistaa.
Miten on luvannut uudistaa sitä?
- Anonyymi
Rauha ei voi olla ikuista, koska on aika, joka etenee äärettömyyteen.
Sano vaikka 50v rauha, niin on uskottavampi. Rauha Israelilla on vain Egyptin ja Jordanian kanssa suhteet, joskin epäviralliset, joita ei siis mainostettu julkisuudessa mutta olivat silti kaikkien tiedossa, oli jo aiemmin Omanin, emiraattien sekä myös saudien kanssa.
Varsinainen rauha pitää tehdä Israelin ja palestiinalaisten kesken siksi ei kukaan muu voi julistaa että tämä tai tuo alue kuuluu tälle tai tuolle.Hepr. raamattu ei missään puhu kuin Juudan ja Israelin kuningaskunnista.
- Anonyymi
Minun ymmärtääkseni Israel tulee saamaan rauhan jonkun sodan jälkeen, josta se turvallisuden tunteen aikana rakentaa vailla mureja. Silloin Goog (venäjä) hyökkkää Israeliin.
Miten tämä rauhan tunne tulee, se nähdään pian. Lähitulevaisuudessa tulee sota, joka on ilmoitettu Psalmissa.Israelhan on sodassa noiden arabimaiden kanssa koska ei ole rauhansopimusta ja ovat vihollisiaan.
- Anonyymi
Goog voikin olla korona. Ei Venäjä hyökkää kohta mihinkään, sisällissota voi tulla ja koronakin runtelee.
Anonyymi kirjoitti:
Goog voikin olla korona. Ei Venäjä hyökkää kohta mihinkään, sisällissota voi tulla ja koronakin runtelee.
En lue noin.
Trumpin Lähi-itä projekti epäonnistui ja hän myöntää sen itsekin sanomalla, että ilman palestiinalaisia ei voi rauhaa tehdä ja he heittivät hänen paperinsa roskakoriin ja hyvä niin.
Arabian niemimaan diplomaattisuhteet ovat voimassa vain niin kauan kuin Israel ei liitä palestiinalaislaueita itseensä. Tämä oli niiden solmimisen ehtona eli ne eivät kestä kauaa aikaa. Ne olivat vain Trumpin silmänlumetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?863629- 252066
- 1961981
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871464PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3431424Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891147Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo131034- 841011
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.30950Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha69877