Ajellessani pitkillä pelloilla ristiin rastiin mietin kunkahan monella on jäänyt paapan/isopaapan perintötilat riitojen,rahan tai pelkästään vaan vaivan takia mätänemään lakeuksille? niitä nimittäin on satoja. joistain saisi vielä kunnostamalla tietenkin onko rahallisesti etäisyyksien takia järkeä...
Sukujen maat
6
90
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän mahtaa tapahtua kun maat mätänöö?????????
- Anonyymi
se on kyllä ongelma isossa osassa etelä-pohjanmaata myös nevaa on silmän kantamattomiin...on kyllä kumma juttu? ei oo kalliota eikä paljon ole mäkistä maastoa. täällä sanotaan vuoreksi semmosta mikä muualla on nyppylä.
- Anonyymi
Mää luulen, että aloottaja tarkoottaa vanahoja taloja, jokka mätänöö eli lahuaa. Näitä hyliättyjä tiloja näytetään paljo netis, en viitti kattua, ku asiat ei miksikää muutu ja niitä hylykyjä tuloo ainavaan lisää yhteeskunnan kehittyes.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mää luulen, että aloottaja tarkoottaa vanahoja taloja, jokka mätänöö eli lahuaa. Näitä hyliättyjä tiloja näytetään paljo netis, en viitti kattua, ku asiat ei miksikää muutu ja niitä hylykyjä tuloo ainavaan lisää yhteeskunnan kehittyes.
Njoo se on tuota rakennemuutosta ei oo maaseurulla enää töitä tarjolla vain etätöitä mutta nekin paremmin kouluutetuille... jotkut harvat toki yrittää pitää vielä paikkoja kunnos vaikka ei enää kerkiäisikään eikä olisi fyysisesti voimiakaan..
- Anonyymi
Joo. Saman panin merkille, kun 40 vuoden jälkeen palasin lapsuuteni maisemiin mumman ja paapan tiluksille kattomaan niiden nykytilannetta. Vanhan ajan isot ja komiat maatilarakennukset ovat kuin venäjän puolella entiset suomalaisasumukset nykyään. Ei ole venäjän poika niistä pitänyt huolta, mutta eipä ole pohjanmaan kaksivooninkisetkaan häävissä kuosissa. Katoavaa on mainen komeus ja kunnia. Onneksi on vielä valokuvat tallella.
- Anonyymi
ei kukaan halua pitää huolta tiluksista kun palvelut viedään 50km päähän vähintään.ei jää kun joku pikku kauppa jossa on postin piste ja sekin voi olla 10km päässä. sitä on lakeus nykyään. toki on retro nuoria jotka lähtee innolla projekteihin...valitettavasti uskon kun pikkulapsen kanssa lähdetään ilman tietotaitoa sysimetsään rakentamaan onnelaa palataan takaisin ilmastoituun kaupunkikolmioon alta vuoden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä18811678- 298164
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586116Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715056- 384832
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai444436Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1084332- 1133774
- 803300
- 481801