DN: Ruotsissa valtava tietomurtotapaus

DN: Ruotsissa valtava tietomurtotapaus – hakkerit varastivat tietoa yritysten, pankkien ja parlamentin turvajärjestelmistä, 38 000 uhria.
Näitä riittää.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä Ruotsin tietomurto on samanlainen tapaus kuin Suomessaa Vastaamon tietomurto. Molemmat ovat verkkojen turvallisuuspalveluita myyvien firmojen masinoimia juttuja.

Mikäs näille firmoille vois olla sen parempaa markkinointia, kuin tällaiset näyttävät, terveydenhoidon tietoja koskevat tietomurytojen uutisoinnit. Raivaa tilaa uusille, kuukausimakusullisille verkon turvakärjestelmille.

Samat tietoturvakopnsultit ovat päässeet jo aikaisemmin tutkimaan satojen asiakasverkkojen tekniikkaa, ja tuntevat niiden heikot kohdat. Yksi potkut saanut mätä omena vaikka jossakin F-sekurella, niin nuo tiedot menevät Tor-verkon puolella kepeästi.

Äänestä

Kauppalehti. Ruotsalainen turvallisuusyhtiö Gunnebo on joutunut tietomurron kohteeksi, ja murrossa vääriin käsiin on päätynyt muun muassa tietoja Ruotsin eduskunnan ja pankkien turvajärjestelmistä. Asiasta kertoo ruotsalaislehti Dagens Nyheter.
Ostin jo vihkon ja kynän, odottelen pottia.

Äänestä

Kohta on ruotsissa tulossa isohkoja iskuja. Tekijöitähän siellä onkin jo huru mycket! Nyt nuo saivat tarpeelliset piirrustukset, kuinka pääsevät ohittamaan kaikki turvallisuusjärjesteltät. Enää vain menevät ja toteuttavat sen minkä ovat aikeissa toteuttaa. Heja Sverige!

Äänestä

Eilen päättyi aivan sairaan hyvin tehty 6-osainen brittiläinen minisarja Turvamies.
https://areena.yle.fi/1-50564564

Tässäkin oli aika dramaattinen loppu, kun pienoinen sorrettu musliminainen ei ollutkaan niin puhtoinen maailmanrakastaja. Kivikova jihadisti, joka haaveili entistä kopvempaaa ja parempaa aseistusta, jotta vääräuskoiset saadaan hävitettyä Euroopasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

DN: Ruotsissa valtava tietomurtotapaus – hakkerit varastivat tietoa yritysten, pankkien ja parlamentin turvajärjestelmistä, 38 000 uhria.
Näitä riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu