Lähihoitajat eivät tarvitse palkankorotusta. Kansa on puhunut.

Lähihoitajaksi kouluttautuminen kestää 2..3 vuotta, peruskoulutuksesta ja työkokemuksesta riippuen. Vuosittain valmistuu 8.000 uutta lähihoitajaa.

Lähihoitajat työskentelevät esimerkiksi päiväkodeissa, hoivakodeissa, sairaaloissa, kotihoidossa ja lastensuojelussa. Kuntasektorilla työskentelee noin 37.000 lähihoitajaa/perushoitajaa.

Lähihoitajien keskipalkka on noin 2150 €/kk.

Kansalaisaloitteella vaadittiin:
"...vaadimme lainvalmisteluun ryhtymistä lähihoitajien
palkkojen korottamiseksi."
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/6497

Suomalaiset olivat asiasta eri mieltä. Allekirjoituksia tuli vain 37.000 kappaletta, eikä vaaditun 50.000 allekirjoituksen raja ylittynyt.
3093
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Kannattaa tuolta ihan suosiolla siirtyä muihin hommiin. Vaikka alkaisi vaan ajaman taksia. Siinä tienaa 1500 – 3500 €/kk, ihan riippuen siitä miten paljon vaan jaksaa ja viittii ajaa iltavuoroja ja kännisten pikkujoulukuljetusta ja muuta.

Äänestä

Lähihoitajien ammattiliitto SuPerilla on jäseniä 90.000 hengen verran, heillä lisäksi puolisot ja sukulaiset.
Silti ei saada kasaan tuota tarvittavaa 50.000 kannattajan nimilistaa.

Äänestä

Hyväpalkkaista väkeä näyttävät olevan. Lisäksi palkkarahat tulevat pääsääntöisesti vielä veronmaksajilta, eli yhteisestä kassasta!!!!

Äänestä
  • Mikä yhteinen kassa.äse johon duunaritkan t aa ja josta yri t ystukiloiset vaan saa

    Äänestä

Käsitykseni mukaan Lähihoitajien keskipalkka ilman lisiä on noin 2 350 €
Tuon päälle tulee kaikki lisät.

Moni hoitaja tekee 3 vuorotyötä ja tämän myötä bruttopalkka nouseen noin 3 000€

Lähihoitajilla on siis aivan kohtuullinen palkka.

Äänestä
  • Kuuluvat ökyluokkaan.

    Äänestä

  • "Lähihoitajilla on siis aivan kohtuullinen palkka"

    Ja jos on noin niin .
    Miksi
    Hoitaja pula uhkaa Suomea 🤔
    Kuukausipalkka ja 4 vkoa työtä
    jää käteen 1900 euroa lisineen.
    Kaksi viikonloppua tehty.
    Ei siis kummoinen palkka .
    Tervemenoa hoitoalalle ...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Lähihoitajilla on siis aivan kohtuullinen palkka"

    Ja jos on noin niin .
    Miksi
    Hoitaja pula uhkaa Suomea 🤔
    Kuukausipalkka ja 4 vkoa työtä
    jää käteen 1900 euroa lisineen.
    Kaksi viikonloppua tehty.
    Ei siis kummoinen palkka .
    Tervemenoa hoitoalalle ...

    Huh, huh. 1900 egeä käteen!!! Harva saa edes bruttona noin paljoa.

    Äänestä

Kirjastonhoitajan tutkinto on aito 5 vuotta kestävä korkeakoulututkinto, filosofian maisteri. Tärkeätä työtä, mutta palkka on silti vaan 2400€/kk bruttona.

Äänestä

Lähärien koulutus on lyhyt ja sisään pääsee kaikki halukkaat. Palkka on hommaan nähden liian suuri, vähempikin riittäisi.

Äänestä

Kaksi...kolme vuotta istutaan koulun penkillä. Silti ei saada niille edes sellaista ammattitaitoa opetettua, että ne saisivat antaa ruiskeilla pistoksia vanhuksille.

Silloin pitääkin kutsua sairaanhoitaja paikalle, jos pistoksia annetaan.

Äänestä
  • Eipä tuo lääkkeiden antolupa on lähihoitajista kiinni. Sairaanhoitajat ovat ottaneet itselleen lääkehoidon. Hoivakodeissa ei vain ole sairaanhoitajia tarpeeksi, ehkä vain yksi, joka sekin esimiesasemassa. Saattaa olla lisäksi toisessakin paikassa töissä. Eihän siinä sitten pelaa lääkehoito. Vanhukset hoituvat sillä kerran vuodessa tehdyn hoitosuunnitelman mukaan ja syövät kourakaupalla turhia lääkkeitä, jota ei valvo kukaan. Jos omaiset ei pysty puuttumaan tähän, homma jatkuu vanhalla kaavalla hautaan saakka. Turhia lääkkeitä on saatettu syödä jo vuosia, eikä mitään kontrolleja verikokein tehdä.
    Lähihoitajan ammattitaito on melko alkeellista. Edes kunnollisia nosto-otteita ei osata, saati perusasioista sitä, että vanhukselle kuuluisi antaa joskus juotavaa tai ei osata tehdä tukisidosta, jos on tarvis. Asukkaan kunnon huononemista ei myöskään osata huomioida. Ei kuulon tai näön tai liikkumisen huononemista. Hampaat on itse pestävä ja hiukset itse kammattava, vaikka käsi olisi kipsissä. Hoetaan vain aktivoimesta ja itsemääräämisoikeudesta, vaikka nähdään, että ihminen ei enää pysty.
    Tällä tavalla kohdellut vanhukset oppivat pelkäämään ja pystyvät vain joko itkemään, valittamaan tai vihoittelemaan hoitajilleen.
    Palkka tuosta työstä on kohtuullinen, etenkin kun siitä poistuu tarjoilu, pyykkihuolto ja siivous.
    Koulutusta lisää kaikkialla työskenteleville ihan perusasioista.

    Äänestä

  • Niin, tuo onkin ainoa ero koulutuksessa sairaanhoitajilla ja lähihoitajilla. Työstä se on ehkä promillen osuus. Pitäähän sairaanhoitajillekin jotain olla, etteivät jää tarpeettomiksi.

    Äänestä

Jos lähihoitajien peruspalkkoja nostetaan vaikka 100€ kuussa niin vuorolisien kanssa se olisikin jotain 150€. Sairaanhoitajat kimpasntuisivat ja vaatisivat 200€ eli bruttona 300.
Ihan vain tiedoksi ettei rahat todellakaan riitä nykyisinkään palkkakuluihin. Realismia olisi 100€ höyläys peruspalkkaan.

Äänestä

Lähihoitajien palkat lähtivät Italiaan...

Äänestä
  • Jos kaikille Suomen 37.000 lähihoitajalle annetaan 100 €/kk palkankorotus, se tekee vuositasolla 44 miljoonaa euroa.

    Suomi lähettää EU-tukiaisina Italialle 3 miljardia euroa rahaa menemään. Tällä rahalla olisi maksanut lähihoitajien 100 €/kk palkankorotukset 67 vuotta eteenpäin.

    Onnaksi Suomi on rikas maa, ja meillä on varaa velkaa ottamalla auttaa köyhempiä maita, kuten Italiaa ja Espanjaa.

    Lämmmin toivomus sinne palmujen alle, että siellä Italiassa saataisiin Suomen lähettämällä rahalla nostettua niiden omien lähihoitajien palkkoja oikein reilusti.

    Äänestä

Millekään terveydenhoiton työntekijäryhmälle ei pidä antas senttiäkään, olipa sitten kyseessä perushoita, sairaanhoitaja tai lääkäri.
He ovat vain aivottomia duunareita, jotka tekevät mitä käsketään ja heitä joudutaan tarkkailemaan kellokorttien yms. avulla etteivät lintsaisi töissänsä.

Koronalisät tulee ohjata kokonaisvaltaista, hallintokaavion mukaista poliittisesti vaativaa työtä tekeville parlamentaaristen voimasuhteiden mukaan valituille demarijohtajille.
Heidän arvokas työnsä opettaessaan tyhmää rahvasta olemaan hieromatta kasvojaan tai yskimään hihaansa on palkitsemisen arvoista toimintaa.
Muutaman tonnin palkankorotus olisi ihan paikallaan muiden säänmöllisten lisäkorotusten lisäksi.

Terveydenhuollon työntekijät pyrkivät rikastumaan sairauksien kustannuksella, mitä poliittisesti valittu hallinnollinen johto ei tietenkään tee.

Äänestä
  • Toive toteutui nopeammin kuin arvasikaan: mm. HUS:n ylihoitaja sai 5000 euron bonuksen koronan hyvästä hoidosta.

    Äänestä

Kun puhutaan hoitajapulasta, olisin enemmänkin huolissani sairaanhoitajien riittävyydestä. Heistä on pula, lähihoitajia on aivan riittävästi. Sairaanhoitajat eivät ole ottaneet itselleen lääkehoitoa, vaan sen määrittää koulutus. Lähihoitajan koulutus ei riitä Valviran sivuilta voi jokainen käydä lukemassa, mihin eri ammattiryhmien koulutus riittää. Sieltä löytyy, eri ammattiryhmien tehtävät lääkehoidon toteuttamisessa. Kyllä valvira on katsonut, kuinka laajan koulutuksen lääkehoidon toteuttaminen vaatii.

Äänestä
  • Lääkehoito? no ei niitä sairaanhoitajat määrää, vaan lääkärit. Lääkkeitä sitten jakavat lähihoitajat esim vanhustenhoidossa, ei niissä mitään sairaanhoitajia ole paikalla, kun korkeintaan päivävuorossa, eivätkä oikeastaan tee mitään.

    Äänestä

Toivottavasti et ole lähihoitaja. Minä, joka en edes ole alalla tiedän, että lääkehoito pitää sisällään paljon muutakin, kuin lääkkeen määräämisen, jonka tietenkin tekee lääkäri. Ehkä juuri tuo kommenttisi lääkehoidosta, kertoo sen, miksei lähihoitajan koulutus riitä lääkehoitoon. Osa sairaanhoitajista on kylläkin saanut rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden, mutta he ovat varmaan harvassa.

Äänestä

-5%+alennusta+palkkaveroihin.Kunta+säästää+ja+hoitajalle+jää+enemmän.Voihan+täällä+moni+letkautella.Harva+jaksaa+alalla+vuosikymmeniä.

Äänestä

"Suomalaiset olivat asiasta eri mieltä. Allekirjoituksia tuli vain 37.000 kappaletta, eikä vaaditun 50.000 allekirjoituksen raja ylittynyt."


Tämä ei tarkoita sitä että Suomalaiset olisivat asiasta eri mieltä. Palkkakehitys nyt vain on jatkuvaa kilpailua toisia työntekijöitä vastaan.

Kansalaisaloite-palvelua ei mielestäni kannata valjastaa palkkakilpailu-kamppailuareenaksi.

Tämä tehtävä kuuluu ammattiyhdistysliikkeille.

Äänestä

Voisi leikata vähän palkkaa

Äänestä

>>+lääkehoito+pitää+sisällään+paljon+muutakin,+kuin+lääkkeen+määräämisen,+jonka+tietenkin+tekee+lääkäri.+Ehkä+juuri+tuo+kommenttisi+lääkehoidosta,+kertoo+sen,+miksei+lähihoitajan+koulutus+riitä+lääkehoitoon.>>Tämä+on+pikkuisen+samanlaista+juttua+kuin+TV-sääennusteiden+tekeminen.+Tarvitaan+kuulemma+aito,+noin+5...6+vuotta+yliopistossa+opiskellut+meteorologi,+maisteri,+ennen+kuin+TV-uutisissa+esitettävä+sääennuste+on+oikea,+tarkka+ja+pätevä.Nuo+ressut+meteorologit+eivät+vaan+kykene+heräämään+nykypäivään.+Kaikkien+taskussa+oleva+satasen+kännykkä+tekee+jatkuvaa,+reaaliaikaista,+henkilökohtaista+sääennustetta+jokaiselle.+++Se+puhelimen+ennuste+on+100%:sti+yhtä+tarkka+ja+pätevä,+kuin+TV-meteorologienkin+ennuste.+Siksi+että+molemmat+saavat+lähtötietonsa+ennusteeseen+täsmälleen+samasta+paikasta,+Meteorologian+laitokselta.+Oikeasti,+seisoskelevia+TV-meteorologeja+ei+ole+tietopuolen+kannalta+tarvittu+sään+ennustamista++varten+vuosikymmeneen+enää+lainkaan.+Hyvin+pitkälle+samanlaista+se+on+lääkejakelukin,+lääkäri+määrää,+ja+sairaanhoitaja+tai+perushoitaja+sitten+jakaa+ne+tabletit.+Sairaaloiden+lääkejakeluun+tulee+nopeasti+lisää+tarkistuksia+tekevää++automatiikkaa+ja+robotiikkaa.+Vertaa+vaikka+apteekeissa+jo+kymmenkunta+vuotta+käytössä+olleisiin+lääkerobotteihin.Potilasvuoteet+oppii+sijaamaan+ja+siivoamaan,+2+viikon+kurssilla+kuten+Viking+Linella+uudet+tekijät+opetetaan.+Tähän+ei+tarvita+2+vuoden+oppimäärää.+Mutta+siihen+2+vuoden+opiskeluun+pitäisi+kyllä+pystyä+sisällyttämään+lääkärin+määräämien+lääkkeiden+jakelun+opettaminen.+Tenteillä+testattava+teorian+ja+laskemisen+osaaminen+on+kyettävä+tietenkin+osoittamaan.

Äänestä

Ja miten tämä kirjoitus liittyy vastaa oon ja tietoturvaan? Maksakaa lähäreille satku per kuukausi lisää, niin potilastiedot ei leviä.
Superilaiset ei vaan tajuu, että joka vuosi valmistuu 8000 uutta lähihoitajaa entisten ennen jo valmistuneiden lisäksi. Käytännössä puolet suomen Naisista on lähihoitajia. Niin mistä te olette saavinanne rahaa 100euroa per kuukausi jokaiselle lähihoitajalle, kun teitä jo on ja lisää tulee 8000 joka vuosi?

Äänestä
  • Naisten vuosiluokka on noin 30,000 henkeä, jos siitä joka vuosi valmistuu 8000 uutta lähihoitajaa, niin onhan se aika iso lukema.
    Näköjään lähihoitajat lisääntyvät ja sikiävät kuin Afrikkalaiset. Nelinkertainen syntyvyys tavallisiin ihmisiin verrattuna.

    Äänestä

Testamenttiin on jo heti syytä kirjoitella että kukkaaqn valheellinen lääkääri ei voi muuyyss lopullista v iiisasta testamentiani.

Äänestä

Tapani Kansako näin on sanonut ja kun hän sen sanoo niin isolla AMEN!

Äänestä

9e päivä pitäis riittää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lähihoitajaksi kouluttautuminen kestää 2..3 vuotta, peruskoulutuksesta ja työkokemuksesta riippuen. Vuosittain valmistuu 8.000 uutta lähihoitajaa.

Lähihoitajat työskentelevät esimerkiksi päiväkodeissa, hoivakodeissa, sairaaloissa, kotihoidossa ja lastensuojelussa. Kuntasektorilla työskentelee noin 37.000 lähihoitajaa/perushoitajaa.

Lähihoitajien keskipalkka on noin 2150 €/kk.

Kansalaisaloitteella vaadittiin:
"...vaadimme lainvalmisteluun ryhtymistä lähihoitajien
palkkojen korottamiseksi."
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/6497

Suomalaiset olivat asiasta eri mieltä. Allekirjoituksia tuli vain 37.000 kappaletta, eikä vaaditun 50.000 allekirjoituksen raja ylittynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu