Vastaamon tiedosto on kaupattu ja julkaistiin sovittuun aikaan paikkaan verkossa, hintaa en saanut selville.
Tiedosto Tor verkossa julkisesti syynä raha
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En usko, että tietovuotoon oli syynä raha.
Uskon, että meitä huijataan uskomaan tekijän tavoittelemaan rahaan.
Uskon, että tekijällä oli toimeksianto potilastietojen edelleen toimittamiseksi tilaajalle.
Tohon on helppo uskoa. Kriminaalit on sopineet kaupoista ja ostaneet hakkerin omaisuuden Hyppösen sanoin. Arvio, että olisi ollut vahinko, tuskin. Raha tuntuu hakkkeria kiinnostavan ei maine ei kunnia vaan arkinen raha. Kuttumaisinta onkin se että Vastaamon kymmenet tuhannet tiedot on rosmojen käytössä. Aiemmin moni sanoikin, että kävin vain kerran jne, mutta kaikki tietosi jäi Vastaamon ja nyt ne kaikkien käytössä.
Raha varmasti, mutta kenen raha, ei varmastikaan kiristettävien pikkurahat.
Samaa, iso raha on ostanut omiin tarpeisiinsa.
Sama raha kierrätetään takaisin samaan taskuun.
Taitaa hakkeri olla tilaustyö.
Hakkeri on rahansa saanut ja jälkensä peittänyt.
Meitä sumutetaan, että syy hakkerointiin olisi kiristys ja hakkeri haluaa rahaa.
...hakkeri saattaa olla nyt itse näiden jäljittäjien joukossa...
Hän suorittaa paljastuksen vihamiehestään ja osallistuu kunnallisvaaleihin hakkereiden listoilta.
Hän lavastaa vihamiehensä hakkeriksi ja paistattelee itseään sankarina kaikelle kansalle, jonka johdosta hänet asetetaan ehdolle kunnallisvaaleihin ja edelleen eduskuntavaaleihin ja edelleen presidentinvaaleihin.
Sen jälkeen kaikkea hänen sanomaansa esitetään Ylellä yötä päivää ja kaikki pitävät häntä kaikkien alojen asiantuntijana koko maailman pelastajana.