Voi jäädä jos humalassa hölöttää tai muuta typerää tekee. Jos ei tee on kiinnijääminen hyvin epätodennäköistä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hakkerilegenda-harri-hursti-ei-usko-vastaamon-tietomurron-tekijan-jaavan-koskaan-kiinni-mahdollista-toki-on-etta-menee-kannipaissaan-holisemaan-jollekin/1059f723-d209-4123-98f0-c35076ebbcd3
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hakkerilegenda-harri-hursti-ei-usko-vastaamon-tietomurron-tekijan-jaavan-koskaan-kiinni-mahdollista-toki-on-etta-menee-kannipaissaan-holisemaan-jollekin/1059f723-d209-4123-98f0-c35076ebbcd3
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nyt on Suomen poliisilla näytön paikka!
Suomen poliisi keskittyy huumausaineiden myyntiin sillä nyt on markkinarako kun Aarnio linnassa ja matkustaminen on vähäistä. Kotimaisten tuottajien kanssa tekevät yhteistyötä...
On jo tiedossa. Mutta miettikääpä kenellä on näyttötaakka.
Ensimmäinen tietomurto on tehty marraskuussa 2018 ja toinen maaliskuussa 2019. Murtautuja on jo ehtinyt jälkensä niin hyvin peittää että hänen löytämisensä on erittäin vaikeaa. Tiedot ovat jo myyty tai muuten levinneet kiristäjille, heidän löytämisensä on helpompaa.
Ja, koska lakia ei ole muutettu, odotettavissa on uusien vanhinkojen sarja. Vasta, kun jokin kansanedustaja joutuu väijytetyksi. aletaan edes miettiä, että tehdään saadusta rikoshyödykkeestä laitonta.
Eikös se ollut tämä F-Securen Henkka Hyppönen se tietomurtaja jo selvinnyt asia.
Ei väittänyt tietävänsä kuka murtautuja on vaan väitti että murtautuja teki pahan virheen kun latasi Tor-verkkoon kaikki tiedot.
Ihan turha boitokoida, kun tosiasia on, että Suomessa vain puolella yrityksistä on tietoturva edes kohtuullisessa kunnossa. Korjataan ensin, huudellaan sitten.
Vastaavia omavalvonnan piirissä olevia yritelmiä on koko joukko. Joko niiden tietoturva on pantu kuntoon vai tärvätäänkö aika ja verorahat Vastaamon märehtimiseen? Suurin tietoturvariski on työhönsä tympääntynyt pienipalkkainen tietojärjestelmäasiantuntija, johon voi iskeä suuruudenhulluus hetkenä minä hyvänsä.
Mutta onhan meillä yhteiskunta joka paskat hoitaa, keskitytään me vaan osinkoihin.
Voi Vxxxxx
Vastaamon hakkerin äidinkieli on muuten venäjä.
Yllättikö se jonkun?
Putinin Nazi-Venäjä tuottaa pjaskaa päivästä toiseen kaikille kaikkialla.
Tuo hakkeri on ehkä hankkinut itselleen jokseenkin kalliit tietokonevehkeet ja/tai vuokrannut koneaikaa jostain palvelinsalista. Kun tavoite oli saada jotain puoli miljoonaa €uroa ja nyt saanut muutaman satasen, niin saattaapi tehdä persnettoa.
Tuo vaan talouspohdintaa, teko sinänsä on moraaliton sekä mieletön.
Vastaamo boikotti tuskin toimii.
Vastaamon tekijä on todennäköisimmin suomalainen. Perustelu: lehdessä kehuttiin tekijän suomenkielen taitoa natiivin veroiseksi.
Syyllinenhän on nykyhallitus. Valvonta ei pelannut, sanoi reetta. Ei ehkä huomannu "rikoksen" alkuajankohtaa.
Vuonna 2008? Että mitä?'
Hakkerin äidinkieli on venäjä.
Mieti sitä.
Jää kiinni tai ei, on meidän omantuntomme harteilla mitä teemme vuodetun tiedon suhteen.
#enlue #enjaa