Kuussa käynyt astronautti kertoo uskostaan Jeesukseen.

Anonyymi

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdoton suosikkini Kuupallo- ukkeleista on Buzz Aldrin. Uskovainen mies hänkin.
      Tässä hän kieltäytyy vannomasta Raamatun nimeen että olisi tepsutellut Kuupallolla:
      https://www.youtube.com/watch?v=vNw0q57eizc

      Arvostakaamme äijän vakaumusta. Väärää valaa ei vannota.

      • Anonyymi

        Entä jos olisikin vannonut? Olisiko se kääntänyt yhdenkään lättäidiootin päätä?


      • Anonyymi

        Raamatun päällä käden pitäminen ja sitten kaikenlaisten asioiden sanominen "Raamatun nimeen" on taikauskoa. Jeesus varoittaa Raamatussa vannomasta yleensäkään minkään nimeen ja nytkö hänen puheitaan pidetään vannomisen työkaluna? Sen sijaan Jeesus kehoittaa meitä puhumaan suoraan.

        Buzz Alrdin on kuitenkin hiukan ristiriitainen hahmo astronauttien joukossa. Hän tosiaan kävi kuussa. Buzz kuului Webster Presbyterian kirkon vanhimmistoon ja kuussa käynnin yhteydessä hän nautti Jeesuksen asettamaa ehtoollista, josta tulikin ensimmäinen ateria mitä ihminen koskaan on aterioinut kuun pinnalla.

        NASA ei kuitenkaan kovinkaan paljoa pitänyt asiasta meteliä, sillä NASA:lla oli menossa oikeudenkäynti, jonka oli aloittanut eräs ateisti, Madalyn Murray O’Hair, siitä kun aiemmin kuuta kiertäessään apollo 8 astronautit olivat lukeneet ensimmäisestä Mooseksen kirjasta luomiskertomuksen suorassa televisiolähetyksessä, jota Madalyn ateistina tietenkin vastusti ja haastoi NASA:n oikeuteen.

        Mitä Buzziin tulee, hänen palattuaan takaisin avaruudesta, hänen elämänsä lähti aikalailla eri suuntaan. Hänen kerrotaan masentuneen ja hänestä ilmeisesti tuli myös alkoholisti ja hän myös kirjassaan katui viettäneensä ehtoollista kuussa. Syy sille oli, että se ei hänen mukaansa edustanut kaikkia maailman kansoja, vaan ainoastaan kristittyjä.

        Eli käytännössä hänelle tapahtui lähes päivastoin verrattuna esimerkiksi Charlie Dukeen, joka ei ollut kristitty kuussa käydessään. Charlie kertoo, kuinka palattuaan takaisin maahan, hän tuli uskoon (ei toki heti palaamisen jälkeen, vaan siihen meni joitain vuosia) ja kertoo kuinka usko Jeesukseen muutti hänen koko elämänsä ja korjasi avioliittonsa.


    • Anonyymi

      Minä olin paikalla kun toinen Kuussa käynyt Astronautti kävi Suomessa ja julisti Jumalan Sanaa.

      • Anonyymi

        oliko se ensimmäisenä kuussa käynyt sitten juoppokuskina-...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        oliko se ensimmäisenä kuussa käynyt sitten juoppokuskina-...

        Tuskinpa Buzz Aldrin oli mainitussa tapahtumassa mukana, vaikka en tarkemmin tiedä, mutta sellaiseen kai ilkeilevällä kommentillasi viittasit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskinpa Buzz Aldrin oli mainitussa tapahtumassa mukana, vaikka en tarkemmin tiedä, mutta sellaiseen kai ilkeilevällä kommentillasi viittasit.

        Kyllä ne saksalaiset kävi ensimmäisenä kuussa siitä on tehty elokuvakin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne saksalaiset kävi ensimmäisenä kuussa siitä on tehty elokuvakin

        Ei kun belgialainen tutkija, juoppo merikapteeni, virkaheitto reportteri ja kaksi yhtä turhaa poliisia, peliongelmainen tiedemies ja gangsteri. Siitä tehtiin 1950-luvulla sarjakuvakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6238
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2279
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2139
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1838
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1255
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    Aihe