Videolla Charlie Duke kertoo kuinka löysi Jeesuksen.
https://youtu.be/LQudje5EOEg
"Kuussa käveleminen ei muuttanut elämääni, mutta Jeesuksen kanssa käveleminen muutti elämäni"
https://youtu.be/3g4LX6f9TsA
Kuussa käynyt astronautti kertoo uskostaan Jeesukseen.
8
<50
Vastaukset
Ehdoton suosikkini Kuupallo- ukkeleista on Buzz Aldrin. Uskovainen mies hänkin.
Tässä hän kieltäytyy vannomasta Raamatun nimeen että olisi tepsutellut Kuupallolla:
https://www.youtube.com/watch?v=vNw0q57eizc
Arvostakaamme äijän vakaumusta. Väärää valaa ei vannota.- Anonyymi
Entä jos olisikin vannonut? Olisiko se kääntänyt yhdenkään lättäidiootin päätä?
- Anonyymi
Raamatun päällä käden pitäminen ja sitten kaikenlaisten asioiden sanominen "Raamatun nimeen" on taikauskoa. Jeesus varoittaa Raamatussa vannomasta yleensäkään minkään nimeen ja nytkö hänen puheitaan pidetään vannomisen työkaluna? Sen sijaan Jeesus kehoittaa meitä puhumaan suoraan.
Buzz Alrdin on kuitenkin hiukan ristiriitainen hahmo astronauttien joukossa. Hän tosiaan kävi kuussa. Buzz kuului Webster Presbyterian kirkon vanhimmistoon ja kuussa käynnin yhteydessä hän nautti Jeesuksen asettamaa ehtoollista, josta tulikin ensimmäinen ateria mitä ihminen koskaan on aterioinut kuun pinnalla.
NASA ei kuitenkaan kovinkaan paljoa pitänyt asiasta meteliä, sillä NASA:lla oli menossa oikeudenkäynti, jonka oli aloittanut eräs ateisti, Madalyn Murray O’Hair, siitä kun aiemmin kuuta kiertäessään apollo 8 astronautit olivat lukeneet ensimmäisestä Mooseksen kirjasta luomiskertomuksen suorassa televisiolähetyksessä, jota Madalyn ateistina tietenkin vastusti ja haastoi NASA:n oikeuteen.
Mitä Buzziin tulee, hänen palattuaan takaisin avaruudesta, hänen elämänsä lähti aikalailla eri suuntaan. Hänen kerrotaan masentuneen ja hänestä ilmeisesti tuli myös alkoholisti ja hän myös kirjassaan katui viettäneensä ehtoollista kuussa. Syy sille oli, että se ei hänen mukaansa edustanut kaikkia maailman kansoja, vaan ainoastaan kristittyjä.
Eli käytännössä hänelle tapahtui lähes päivastoin verrattuna esimerkiksi Charlie Dukeen, joka ei ollut kristitty kuussa käydessään. Charlie kertoo, kuinka palattuaan takaisin maahan, hän tuli uskoon (ei toki heti palaamisen jälkeen, vaan siihen meni joitain vuosia) ja kertoo kuinka usko Jeesukseen muutti hänen koko elämänsä ja korjasi avioliittonsa.
- Anonyymi
Minä olin paikalla kun toinen Kuussa käynyt Astronautti kävi Suomessa ja julisti Jumalan Sanaa.
- Anonyymi
oliko se ensimmäisenä kuussa käynyt sitten juoppokuskina-...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oliko se ensimmäisenä kuussa käynyt sitten juoppokuskina-...
Tuskinpa Buzz Aldrin oli mainitussa tapahtumassa mukana, vaikka en tarkemmin tiedä, mutta sellaiseen kai ilkeilevällä kommentillasi viittasit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa Buzz Aldrin oli mainitussa tapahtumassa mukana, vaikka en tarkemmin tiedä, mutta sellaiseen kai ilkeilevällä kommentillasi viittasit.
Kyllä ne saksalaiset kävi ensimmäisenä kuussa siitä on tehty elokuvakin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne saksalaiset kävi ensimmäisenä kuussa siitä on tehty elokuvakin
Ei kun belgialainen tutkija, juoppo merikapteeni, virkaheitto reportteri ja kaksi yhtä turhaa poliisia, peliongelmainen tiedemies ja gangsteri. Siitä tehtiin 1950-luvulla sarjakuvakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial161741Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3071361Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 132998
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898