Hän oli HS:n suosittu pilapiirtäjä ja moni tilasi tai osti lehden yksinomaan Karin piirrosten takia. Häntä rakasti koko Suomi.
Sitten lehden linja muuttui mihin Kari ei suostunut ja saikin sitten potkut. Kari Suomalainen sanoi että hän on mieluimmin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä.
Osuvimpia maahanmuuttokriittisiä piirroksiaan saa nykysin hakea koska eliittikommunistimme ovat niitä poistaneet ja piilottaneet. Jotain on kuitenkin vielä säilynyt:
https://mvlehti.net/2020/10/15/paivan-kuvat-piirtaja-kari-suomalaisen-syntymasta-100-vuotta/
Ajatelkaa; näistä piirroksista on kulunut jo monta kymmentä vuotta. Mitä Kari piirtäisikään tänä päivänä?
Hieman vanhemmat palstanistit muistavat taatusti Kari Suomalaisen.
12
209
Vastaukset
Eiköhän Kari muistaisi piirroksissaan kertoa myös, kuinka hän vihasi kaltaisiasi natseja.
Kiitoksia kovin arvostamalleni kommentaattori hra Kollimaattorille kommentistaan.
Saattaa olla että Karilla oli sivalluksia myös meitä natseja kohtaan; muistan sellaisia hämärästi?
Karin piirrokset olivat kuitenkin sivaltavan teräviä kaikilla elämän osa- alueilla ja arvostan hänen elämäntyötään suuresti.
Mahtaako olla sellaista keräilijää jonka hallussa olisi kaikki tai merkittävä osa Karin tuotannosta?- Anonyymi
Kyllähän Kari Suomalainen oli lähinnä natsi.
- Anonyymi
Hyllyssäni on joitakin Karin piirroskaskukirjoja. Silloin tällöin katselen ja lueskelen niitä. Muistelen menneitä Suomen historiasta noin hupimielellä ja tulen aina hyvälle tuulelle.
- Anonyymi
Eipä ole nämä asiat muuttuneet sitten vuoden 1990...
- Anonyymi
Nämä Karin kuvailemat iso paha susi tarinat uppoavat vihervasemmistolaisiin sosiaalitanttoihin edelleen ihan yhtä hyvin kuin 1990. Kun ensimmäinen tuhannen Somalin lauma tuli Neuvostoliitosta, kun vihervasemmiston edellinen unelma, työläisten paratiisi Neuvostoliito kaatui, eikä toteutunut Suomessa. Nyt niiden uusi unelma on kehitysmaataustaisten Islamin palvojien kalifaatti Suomessa. Inshallaah! Maashallaah! Allaahakbar!
- Anonyymi
Nykysuomalaisissa on ilmennyt joitakin samanlaisia pilapiirtäjälahjakkuuksia kuin Kari Suomalainen oli. Päivittäin jopa IL:ssä tai IS:ssä piirroksiaan julkaiseva mm. Pilapiirtäjä imi voi olla ehkä halventavakin nimitys noille taiteilijoille. Toivottavasti niistä tulisi buumi julkaista.
Mustavalkoisen piirrostaiteen ja sarjakuvataiteen ystävä - Anonyymi
niin-nyt vihreet kuulat vihaisia
- Anonyymi
Kari sai kenkää, koska piirsi ihan rasistisia pilakuvia?
Huomatkaa, kuinka jo silloin rasismi- leimaa iskettiin mamutulvan vastustajiin! - Anonyymi
Kari lähti kun kyllästyi tekemään töitä typerysten kanssa!
"Piirros poistettiin ladelmasta eikä sitä siis julkaistu Helsingin Sanomissa. Piirtäjä oli jo uhannut erota, jos hänen töitään sensuroitaisiin, ja nyt toteutti uhkauksensa. Päätoimittaja Janne Virkkunen myönsi Karille eron"
ks. wiki- Anonyymi
Jos piirtäjän kuvia ei suostuta laittamaan lehteen, niin sehän on sama kuin potkut!
Karin eroaminen oli vain muodollisuus. Eli Virkkunen käytännössä erotti Karin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos piirtäjän kuvia ei suostuta laittamaan lehteen, niin sehän on sama kuin potkut!
Karin eroaminen oli vain muodollisuus. Eli Virkkunen käytännössä erotti Karin.et taida ymmärtää työsuhteita......
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3541421- 741395
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111164Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461087Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht32906Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231894vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40835Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804