Trump siis lupasi Israelille F-22 koneet jos se myy arabiemiirikunnille F-35 koneita.
Koneellehan on ollut vientikielto ulkomaille mutta onhan jenkeillä ja Israelilla sopimus jonka mukaan Iipoille toimitetaan paremmat koneet kuin arabeille. ...jostain syystä....
Trump lupasi myydä Israelille F-22 koneita jos
14
71
Vastaukset
- Anonyymi
Parolassa on keskusteltu myös Suomen mahdollisuudesta ostaa näitä ilmaherruushävittäjiä.
Luvat myönnettiinkin ja tukikohta tietenkin Parolaan.
32 hävittäjää aluksi poikkeus budjetilla eli täysin riippumatta F-35 määrästä.- Anonyymi
Parolan ihmeellinen autonominen tasavalta sai USA:lta luvan ostaa Israelista 10 000 F-22 konetta, mutta ei yhtään F-35 konetta?
Mutta on sitä ennekin paskoilla koneilla lennelty.
Parolan ilmavoimien Horneteilta katkesi selekä kesken kaiken. Jäi puolitiehen kun välilevy pullistui. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parolan ihmeellinen autonominen tasavalta sai USA:lta luvan ostaa Israelista 10 000 F-22 konetta, mutta ei yhtään F-35 konetta?
Mutta on sitä ennekin paskoilla koneilla lennelty.
Parolan ilmavoimien Horneteilta katkesi selekä kesken kaiken. Jäi puolitiehen kun välilevy pullistui.Eikun Venäjän mielestähän Parola haluaa Venäjään jonka äänestystuloskin on heillä heti annettavissa Parolaan, ja Su-57:n vientikielto purettiin vaikkei sitä ollutkaan eikä siihen ole moottoreitakaan ja sen elektroniikka on Ladasta
- Anonyymi
No tuo paremmuus nyt on kyseenalaisen, mutta johonkinhan ne olisi saatava kaupaksi, kun länsimaat vierastavat USA:n tuotteita.
kauppa ei ole käynyt. Lockhead Marttäänillä on varastot aivan ähkyen täynnä noita puolivalmisteita, joista haluavat nyt eroon keinolla millä hyvänsä. - Anonyymi
Parolan ilmavoimat neuvottelee paraikaa Puolan kanssa F-35 hankinnasta. Puola haluaa päästä eroon virhe hankinnastaan ja Parola on osoittanut mittaamatonta kiinnostusta Puolan FSO Warszawa F-35 koneita kohtaan.
- Anonyymi
Edellinen kallis ilmaherruushävittäjä F-15 oli myös vientikiellossa, kunnes viimein Israel sai ensimmäisenä ulkomaana lopulta ostaa. Venäjän Su-57 sitävastoin, heh.
- Anonyymi
F-22 on kaikkien mielestä ylivoimainen ilmaherruushävittäjä ja 5. sukupolven häivekone mutta erittäin kallis joten onpa hyvä että Parolan jenkit kustantavat 5/6 hinnasta.
Tätä se yhteistyö on parhaimmillaan. Neukkulasta tuotiin aikoinaan ladoja ja ne kelpasivat ainoastaan kansantalon kommareille joilla ei ollut käsitystä paremmasta. - Anonyymi
Edellisellä kierroksella Mig ei täyttänyt mitään ilmavoimien vaatimuksista ja lisäksi sen eli-ikä oli vain puolet muiden eliniästä.
Siinä mielessä Su on kova kone, 57 mallin elinikä lähentelee 2 tuntia. - Anonyymi
USA ei myy Israelille hävittäjiä vaan lahjoittaa ne, koska Israel ostaa hävittäjät niillä rahoilla, joilla USA tukee Israelin armeijaa.
- Anonyymi
Ei kokonaan mutta osittain kyllä. Ja iipot pitää venäläisten aseistamat arabit sitten herran nuhteessa. Potkivat Muhamettia munille.
Vastaavasti Suomi saisi NATOon mennessä samanlaiset avut USA :lta.
Jotta potkitaan Vladia palliskuukkeleihin.
- Anonyymi
No sionistit ja jutkut ovat omaa kastia, joten Suomi ei sekaannu uskonnolliseen hömppään.
Puolustus ei ole uskon asia. Jos uskonto ottaa jollakukka vallan korvienvälissä, niin se on kotiutettava ja pidettävä erossa aseista ja armeijoista.
Suomi on hankkimassa Saabilta Ruotsista Gripen hävittäjät.- Anonyymi
Onko äänessä nyt antisemitistinen "maalivahti", MarkkuDeWi**upää, vai Anusputki?.
Hihiiiiiiiiiiiiiiiii
- Anonyymi
Trumppi on bisnesmies ja poisti USAn asekauppojen vientikieltoja teettämällä Israelin ja Bahrainin välille diplomaattisuhteet eli asekauppa ennen kaikkea muuta. Israel ja USA muodostaa maailman valtaan pyrkivän allianssin yhdessä EUn kanssa ja F22n myynti on pelkkä muodollisuus.
- Anonyymi
EU:n ei pidä osallistua Sio-Diktatuurin pönkittämiseen.
Meillä on jo historiasta tuttua se kun kolmannen valtakunna kanssa liittouduttiin hieman liian innokkaasti, ynnä muut Itävalta-Unkarit...
Antaa USA:n hölmöillä yksin Israelinsa ja Isiksensä kanssa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885