Eihän niistä juuri kukaan käy edes missään töissä?
Miten matuilla on varaa asua Helsingissä?
14
82
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kysymys, meillä muilla ei ole varaa edes tulla töihin sinne kun asunnot on niin kalliita.
- Anonyymi
Tuota pitää kysyä Emma Karilta ja lii komulta.
- Anonyymi
Mihinkään ei ole kirjoitettuna että virka nilkkien on nuoltava kyömyneniä ja muita värillisiä.
- Anonyymi
Jaa, itse olen havainnut päinvastaista kehitystä aikalailla.
Ulkomaalaisten näköisten ihmisten määrä lisääntynyt paljon vuosien mittaan.
Työni on aika liikkuvaa niin pääsee näkemään melko paljon.
Hoitajia ja lääkäreitä näkee melkoisesti ulkomaalaistaustaisia, tosin enhän mä tiedä onko he tulleet suomeen vai syntyneet täällä, siivoojia, postinjakajia, takseissa tosi paljon, kaupan kassoja eli vaikka missä siis. Enkä tiedä minkä maalaisia kukin on taustoiltaan, kaikenlaisia on, aasialaisia, afrikkalaisia, irakilaisia jne.
Asuminen on kallista käytännössä joka paikassa missä on työpaikat, hauska epäkohta, ikään kuin kyse olisi muka kysynnästä asua lähellä työpaikkoja, pakkohan se on eikä mitään kysyntää. Silti duunari ei saa asumistukea koska monesti se palkkataso on sen verran että jos jotain joku saa niin kyse on vain kympeistä, itse en saa asumistukea. - Anonyymi
Voisihan sitä muuttaa jonnekkin perähikiälle, menisi työn perässä mutta entäs kun siellä loppuukin sitten toiminta niin siellähän oot..
Ei täällä pk-seudulla ole paljon mitään mikä houkuttaa asumiseen.
Itsekkin olen koukussa työpaikkaani enkä halua sitä alkaa vaihtamaan mutta huonona puolena on nämä pk-seudun paska joukkoliikenne vaikka moni muuta luulee. Onhan täällä paljon joukkoliikennettä mutta kaikki ei voi ola töissä hyvilla sijainneilla, joukkoliikenne reittien varrella sopivasti jne. - Anonyymi
Tottakai on varaa asua. Tsadissahan on hyvät markkinat huumevälittäjille.
- Anonyymi
Heillä on sellainen ihmisarvo.
- Anonyymi
Siis sellainen jakamaton. Tämän turvin jaettua harkinnanvaraista riittää maahantunkeutujille. Tarkennettuna vielä vallalla oleva ideologia eli jakamaton typeryys toimii tässä holtittoman rahanjaon takuuna.(ei koske kantasuomalaisia)
- Anonyymi
Kolmeen perittyyn asuntoon vuokralaisia etsiessä havainnollistuu asuntojen paheneva ylitarjonta pk-seudulla.
Viimeksi piti kaksion vuokra alentaa 750->720 jotta edes viiden viikon jälkeen sai vuokralaisen. Tapiolan metron vieressä. Peruskuntoinen, kylppäri juuri uusittu.
Sossun rahoilla eläviä ei millään saa muuttamaan edullisempiin asuntoihin - Anonyymi
Työikäisisten irakilaisten ja somalien työllisyysaste Helsingissä virallisten tietojen mukaan oli viime vuonna noin 50%. Tiedä sitten miten laskettu. Uskoo ken tahtoo.
- Anonyymi
Kyllähän työtön ja avustusten varassa elävä ihminen pystyy asumaan Helsingissäkin kun asumistuki menee suoraan vuokranantajan taskuun. Maksettavaa jää huomattavasti vähemmän ja senkin voi monella maksaa sossu.
- Anonyymi
Maksaa, mitä maksaa, KELA maksaa, kunhan olet muualta maailmasta tullut. Lämpimistä maista erityisesti. Sisäministeri huolehtii hiilineutraalisuuden tavoitteista, mitkä koskevat kantaväestöä. Lämmityskulut, kulkemiskustannukset heille ja meille, heitä ei huomioida. Maailmanlaajuiset lait velvoittavat, ei heitä vaan meitä. He ja me. Kaikessa jako heihin ja meihin. Heidän nimiä pahimmissakaan rikosasioissa ei julkaista (vasta pakon edessä, ts puskatiedotus), meidän nimet samanlaisissa asioissa lihavoidaan tekstissä.
- Anonyymi
Näkyy noita Afrikan nukkeja S markettien Vaatevitriineissä. . Joten käyn kaupoissa jossa en näitä näe ! ällöttävää katsoa.
- Anonyymi
Eikai Helsingissä tai missään kellekään rahaa jaeta käyttöön mitenkään enemmän. Jos tuki summa kuulostaa suurelta niin kyseessä on todennäköisesti suurperhekin. Systeemi syrjinnee kuitenkin hieman yksineläjiä väristä riippumatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658