Trump voi kaapata vaalit

Anonyymi

On täysin mahdollista, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump yrittää huomenna vallankaappausta. Maailma voisi vain seurata kauhuissaan.

Yhdysvalloissa äänestetään tiistaina. Suuri joukko amerikkalaisista on jo antanut äänensä postitse. Postiäänestyksen suosiota lisää koronaviruksen pelko.

Donald Trumpin veivät vuonna 2016 voittoon kantansa vasta viime hetkellä päättäneet äänestäjät, jotka olivat hiljaa mielipidekyselyissä. Nytkin uskotaan, että demokraattien Joe Bidenin kannattajat ovat suosineet postiäänestystä.

Trumpin lähipiiristä on vihjailtu, että presidentti haluaisi julistautua vaalivoittajaksi heti vaali-iltana ennen kuin postiääniä on ehditty laskea. Trump itse on sitä mieltä, että olisi kaunista, jos tulos saataisiin jo vaali-iltana.

Trump nimitti jo keväällä postilaitoksen johtoon tukijansa Louis DeJoyn. Tätä on syytetty postin toiminnan vaikeuttamisesta, monien mielestä vaalien varalle. Ajatuksena on, että Trump yrittäisi saada osan todennäköisesti Bidenille annetuista äänistä kokonaan mitätöityä.

Väkivalta uhkaa

Jos Trump julistautuisi voittajaksi kun paljon ääniä on vielä laskematta, seuraisi suuri oikeustaistelu. Korkeimmassa oikeudessa on nyt enemmistö republikaaneille myötämielisiä tuomareita.

Kiista koskettaisi myös virkavaltaa ja viime kädessä armeijaakin. Yhdysvalloissa arvioidaan tänä vuonna jo noin 25 ihmisen kuolleen poliittisen väkivallan seurauksena. Demokraattisessa länsimaassa tämä on paljon. Rauhattomassa kehitysmaassa ei olisi.

Yhdysvalloissa ihmiset omistavat runsaasti aseita ja niitä on puolin ja toisin jo esitelty mielenosoituksissa. Riski suurista väkivaltaisuuksista on todellinen.

Yhdysvaltain armeijassa toivotaan selvää voittoa jommallekummalle ehdokkaalle. Muuten kenraalit saattavat joutua kiusalliseen välikäteen. Trump pitää itseään sotilaiden suosiossa, mutta monet kenraalit ovat palvelleet ulkomailla ja tietävät miten heidän kotimaansa siellä nähdään.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

        Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
        NATO
        272
        4447
      2. Stefu haikailee

        Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        266
        3583
      3. Harmi mies ettet arvostanut

        Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
        Ikävä
        159
        1893
      4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

        Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
        Suomalaiset julkkikset
        25
        1791
      5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

        Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
        Maailman menoa
        299
        1476
      6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

        Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1017
      7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

        “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
        Suomi24 Blogi ★
        18
        945
      8. en vaan saa häntä pois

        Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
        Ikävä
        120
        905
      9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

        Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
        Sinkut
        235
        881
      Aihe