Yrittäjien kuntabarometrin tulokset 2020 Satakunnassa

Anonyymi

Satakunnassa kyselyyn vastasi 771 yrittäjää. Koko maassa 10.404
Yrittäjät arvioivat elinkeinopolitiikan osa-alueita asteikolla 1 - 5. Ykkönen oli erittäin huono ja vitonen erittäin hyvä. Koko maan keskiarvo oli 2,97, Satakunnan 3,13.

Tärkeimmäksi osa-alueeksi satakuntalaiset kokivat kunnan päätöksenteon yrityslähtöisyyden, toisena oli elinkeinopolitiikan asema kunnanssa, kolmantena yrityspalvelut, neljäntenä kunnan hankintapolitiikka, viidentenä infrastruktuuri ja kuudentena koulutus ja osaaminen.

Satakunnan kunnat järjestyksessä

Karvia keskiarvo 3.85
Säkylä 3.74
Ulvila 3.62
Harjavalta 3.55
Huittinen 3.52
Honkajoki 3.45
Rauma 3.37
Merikarvia 3.20
Pomarkku 3.10
Eurajoki 3.04
Kokemäki 2.89
Jämijärvi 2.86
Kankaanpää 2.83
Pori 2.77
NAKKILA 2.74
Siikainen 2.70
Eura 2.59

Nyt pitää Nakkilan kunnan viranhaltijoiden, kunnanvaltuuston, kunnanhallituksen ja valiokuntien keskittää kaikki tarmonsa yhteiseen hiileen puhaltamiseen ja jokaisen valitun/viranhaltijan unohtaa oman ja puolueen etujen tavoittelu, muussa tapauksessa, kuten barometri osoittaa, ei hyvä seuraa kunnalle.

Pitää löytää positiivisia asioita lehtien palstoille eikä jatkuvasti negatiivisia, ajatelkaa millaisen kuvan annatte kunnastamme.

Ei Heikkilän savustaminen auta kunnan imagoa, tilanteiden rauhoittamista taikka taloudellista tilannetta sen enempää kuin saappaaseen kus..inenkaan pakkasella, vähäksi aikaa auttaa mutta sitten pahenee ja taas löytyy uusi marinan aihe, täällä on alussa mainituissa porukoissa monta muuta jonnin joutavaa.

Kaikkien on käytävä peilin edessä ja tarkasteltava ensin omaa kuvaansa mitä voisi tehdä yhteisen edun parhaaksi, sitten ripeästi toimiin, että miten saataisiin imago nousemaan ja kuntaan lisää TUOTTAVIA työpaikkoja ja sitä kautta veronmaksajia.

Ellei tahti muutu niin olemme ja pysymme negatiivisena takapajulana kaikkien kuntaan aikovien ja muuttavien silmissä, oli kysessa henkilö tai yritys ( ei sinne kannata ainakaan mennä, ei siellä muuta kuin riidellellään ja kyräillään toinen toisiaan sekä ollaan omahyväisiä muutosvastaisia asioiden suhteen, näin on ennenkin pärjätty, se vaan EI ENÄÄ TOIMI )

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        281
        2946
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        58
        2338
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        348
        2007
      4. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        115
        1747
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        126
        1709
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1375
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1327
      8. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        59
        1263
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1253
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1203
      Aihe