Yrittäjien kuntabarometrin tulokset 2020 Satakunnassa

Anonyymi

Satakunnassa kyselyyn vastasi 771 yrittäjää. Koko maassa 10.404
Yrittäjät arvioivat elinkeinopolitiikan osa-alueita asteikolla 1 - 5. Ykkönen oli erittäin huono ja vitonen erittäin hyvä. Koko maan keskiarvo oli 2,97, Satakunnan 3,13.

Tärkeimmäksi osa-alueeksi satakuntalaiset kokivat kunnan päätöksenteon yrityslähtöisyyden, toisena oli elinkeinopolitiikan asema kunnanssa, kolmantena yrityspalvelut, neljäntenä kunnan hankintapolitiikka, viidentenä infrastruktuuri ja kuudentena koulutus ja osaaminen.

Satakunnan kunnat järjestyksessä

Karvia keskiarvo 3.85
Säkylä 3.74
Ulvila 3.62
Harjavalta 3.55
Huittinen 3.52
Honkajoki 3.45
Rauma 3.37
Merikarvia 3.20
Pomarkku 3.10
Eurajoki 3.04
Kokemäki 2.89
Jämijärvi 2.86
Kankaanpää 2.83
Pori 2.77
NAKKILA 2.74
Siikainen 2.70
Eura 2.59

Nyt pitää Nakkilan kunnan viranhaltijoiden, kunnanvaltuuston, kunnanhallituksen ja valiokuntien keskittää kaikki tarmonsa yhteiseen hiileen puhaltamiseen ja jokaisen valitun/viranhaltijan unohtaa oman ja puolueen etujen tavoittelu, muussa tapauksessa, kuten barometri osoittaa, ei hyvä seuraa kunnalle.

Pitää löytää positiivisia asioita lehtien palstoille eikä jatkuvasti negatiivisia, ajatelkaa millaisen kuvan annatte kunnastamme.

Ei Heikkilän savustaminen auta kunnan imagoa, tilanteiden rauhoittamista taikka taloudellista tilannetta sen enempää kuin saappaaseen kus..inenkaan pakkasella, vähäksi aikaa auttaa mutta sitten pahenee ja taas löytyy uusi marinan aihe, täällä on alussa mainituissa porukoissa monta muuta jonnin joutavaa.

Kaikkien on käytävä peilin edessä ja tarkasteltava ensin omaa kuvaansa mitä voisi tehdä yhteisen edun parhaaksi, sitten ripeästi toimiin, että miten saataisiin imago nousemaan ja kuntaan lisää TUOTTAVIA työpaikkoja ja sitä kautta veronmaksajia.

Ellei tahti muutu niin olemme ja pysymme negatiivisena takapajulana kaikkien kuntaan aikovien ja muuttavien silmissä, oli kysessa henkilö tai yritys ( ei sinne kannata ainakaan mennä, ei siellä muuta kuin riidellellään ja kyräillään toinen toisiaan sekä ollaan omahyväisiä muutosvastaisia asioiden suhteen, näin on ennenkin pärjätty, se vaan EI ENÄÄ TOIMI )

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        12
        3169
      2. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1801
      3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

        Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
        Ikävä
        19
        1662
      4. En tullut, koska käytit päätäsi.

        Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
        Ikävä
        32
        1555
      5. Yksi "sometähti" vähemmän

        Ei tunnu missään.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        73
        1553
      6. Tuliko ikävä

        Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
        Ikävä
        23
        1511
      7. Saitko ne viestit

        Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
        Ikävä
        28
        1360
      8. Miten lasketaan?

        Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
        Haapavesi
        9
        1334
      9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

        Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
        Ikävä
        11
        1284
      10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

        Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
        Ikävä
        34
        1262
      Aihe