Ortodoksisessa kirkossa papiston työkaluna.
Ei reagoida asioihin jotka on munattu. Vaikenemisen kulttuuri ei oteta vastuuta eikä muka anneta aihetta riitelyyn kun jätetään vain yksissätuumin ihmiselle vastaamatta sähköpostiin.Ei viitsitä edes pyytää anteeksi koska eihän heissä ole mitään vikaa.
Ei rahvas älyä kun se on rahvas ei se haittaa vaikka näkisikin lävitse sehän on vain rahvas. Säästetään hymyt ja maireudet ja muu manna niille joista on hyötyä.
Hiljainen kohtelu on menetelmä, jota käyttävät usein ihmiset, joilla vaikuttaa olevan suuri itsehillintä ja jotka väittävät olevansa enemmän järki- kuin tunneperäisiä. Samaan aikaan sillä viitataan ei ainoastaan passiivisen väkivallan ilmaisuun, vaan myös kätkettyyn henkiseen pahoinpitelyyn. Näin ollen se voi syvästi vahingoittaa vastaanottavana osapuolena olevaa henkilöä.
“Pahin synti tovereitamme kohtaan ei ole heidän vihaaminen, vaan välinpitämättömyys: se on epäinhimillisyyden merkki.”
-George Bernard Shaw-
Hiljainen kohtelu käsittää sellaisia tekoja kuten kieltäytyminen puhumasta jollekulle, toisen sanomisen huomiotta jättäminen, teeskenteleminen ettei kuule mitä toinen sanoo, itsensä etäännyttäminen tai seuran välttäminen kuin henkilö olisi tartuntaa levittävä, hänen ilmaistujen toiveidensa tai tarpeidensa sivuuttaminen tai mikä tahansa käytös, jolla pyritään tekemään henkilöstä näkymätön tai mitätön.
Tällainen käytös on melko vahingoittavaa. Se ei ainoastaan osoita epäkypsyyttä, ilkeyttä ja henkisen älykkyyden puutetta, vaan sillä voi myös olla vakavia seurauksia toiselle ihmiselle. Tällainen käytös on yritystä hallita ja ärsyttää, eikä sillä ole mitään positiivista annettavaa suhteelle.
Hiljainen kohtelu voi aiheuttaa stressiä ja henkisiä traumoja
Henkilö, joka on hiljaisen kohtelun maalitauluna, voi tuntea hyvin voimakkaita negatiivisia tunteita. Henkilön huomiotta jättäminen tarkoittaa, ettei hän ole minkään arvoinen eikä hänellä ole mitään väliä. Asiat menevät jopa vielä epäterveemmäksi, kun kaikki tämä tapahtuu julmassa ja kylmässä hiljaisuudessa, jota uhri ei osaa tulkita.
Ihmiset, jotka jätetään huomiotta, tulevat lopulta surullisten tunteiden valtaamiksi. Se voi toisinaan johtaa masennukseen. He tuntevat myös vihaa, pelkoa ja syyllisyyttä. Jonkun huomiotta jättäminen on epäsuora tapa syyttää tai osoittaa heitä sormella. Juuri sen takia tämä menetelmä on epäterve tapa käsitellä konflikteja.
Tällaisen käytöksen uhreilla on taipumus tuntea äärimmäistä ahdistuneisuutta. He eivät ymmärrä, mitä he tekevät väärin tai miksi toinen henkilö kohtelee heitä tällä tavalla. Aivan kuin he menettäisivät hallinnan ja se aiheuttaa paljon stressiä. Siitä syystä sitä pidetään yhtenä pahoinpitelyn muotona. Siinä ei huudeta tai lyödä, mutta siinä on paljon väkivaltaa.
https://mielenihmeet.fi/hiljainen-kohtelu-peitelty-henkinen-pahoinpitely/
Olen huomannut tämän olevan hyvin yleistä
2
89
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä käytöstapa on yleistä kaikkialla.
Pitää kysyä uudelleen: "Hei, kysyin tätä....... viimeksi, mutta en ole saanut vastausta.
Olkaa hyvä/ole hyvä ja lähetä vastauksesi.
Jos ei vastaa, niin kysy uudestaan.
Ja taas uudestaan.
Käänny sitten pomon puoleen ja kysy häneltä.
Ei pie ottaa siitä traumoja itelleen. - Anonyymi
Pitää muistaa, että useimmat ihmiset, jopa papit ovat kunnollisia. Tosin nykyiset nuoret papit ovat laiskoja. Samoin jatkuva sosiaalisessa mediassa meuhkaaminen niin pappien kuin maallikoiden kohdalla vahingoittaa ihmisten mielenterveyttä. Tämä synkkä ihmiskuvamme niin yhteiskunnassa kuin erityisesti ortodoksisessa kirkossa kaipaa täydellistä muutosta. Tarvitseeko osallistuvien seurakuntalaisten demokratia kirkossa nykyisen kaltaista byrokratiaa? Tarvitseeko kirkko neljää piispaa. Yksi kunnollinen on riittävästi. Kunnollisuudella tarkoitan sitä, että hän voisi olla avioliitossa naisen kanssa, kykenisi juoksemaan cooperin testissä 3000 metriä ja vetämään kymmenen leukaa. Takaan, ettei tule hutia.
Muutkin kuin homot, homopapit ja -piispat tarvitsisivat kirkossa oksitosiinia eli rakkaushormonia, joka tekisi heistä lempeämpiä, kiltimpiä, rauhallisempia ja levollisempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263438
- 771680
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa821188Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1561132- 45971
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52947Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe179906- 61902
- 42856
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795